Reklama

Temat tygodnia

Jesteśmy z Wami już 10 lat!

W instrukcji duszpasterskiej „Aetatis novae” wydanej przez Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu czytamy, że obok tradycyjnych środków i form ewangelizacji bardzo ważną rolę odgrywają obecnie środki przekazu. „Istotnie, Kościół byłby winien przed swoim Panem - czytamy w dokumencie - gdyby nie używał tych potężnych pomocy, które ludzki umysł coraz bardziej usprawnia i doskonali. Środki społecznego przekazu mogą i powinny być narzędziami w służbie prowadzonej przez Kościół reewangelizacji i ewangelizacji współczesnego świata” (nr 11).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki pisma

Odpowiedź na to wezwanie Kościoła powszechnego przyniósł rok 1994, kiedy to ówczesny biskup płocki Zygmunt Kamiński powziął zamysł o stworzeniu gazety katolickiej o charakterze diecezjalnym. Początkowo rozważano różne możliwości, także taką, która pozwoliłaby na wydawanie własnego tygodnika. W wyniku analizy m.in. możliwości technicznych i finansowych zadecydowano jednak, że pismo diecezjalne powinno być wydawane jako edycja regionalna, afiliowana do tygodnika o zasięgu ogólnopolskim. Po przeprowadzeniu badań ankietowych wśród Księży Proboszczów okazało się, że 70% parafii w naszej diecezji prenumeruje wydawany w Częstochowie Tygodnik Katolicki „Niedziela”. To zadecydowało o stworzeniu diecezjalnego czasopisma we współpracy z tym właśnie tygodnikiem.
Pierwszym redaktorem odpowiedzialnym płockiej edycji „Niedzieli” został ks. Jan Augustynowicz, który pełnił tę funkcję w latach 1994-1998 i 1999-2001. Pierwszy numer „Niedzieli Płockiej” - bo taką nazwę przyjął tygodnik - ukazał się w 1. niedzielę Adwentu 1994 r. jako dziewiąta z kolei edycja diecezjalna „Niedzieli”. Początkowo płocka edycja miała do dyspozycji zaledwie 2 kolumny, z czasem objętość wydania zwiększono do 4 kolumn. Od roku tygodnik ukazuje się naprzemiennie w wydaniu cztero- i ośmiokolumnowym, zaś od 2 lat wydawany jest w formie pełnokolorowej.
Początki „Niedzieli Płockiej” nie były łatwe. Przez pierwsze 3 lata redaktor odpowiedzialny był jedynym pracownikiem etatowym, udało mu się jednak szybko zorganizować dosyć liczne grono autorów, wśród których znaleźli się m.in. wykładowcy płockiego seminarium, studenci tej uczelni, jak również mieszkańcy różnych części naszej diecezji, ogarnięci często społecznikowską pasją i odznaczający się zaangażowaniem w życie Kościoła. Z czasem zespół redakcyjny powiększył się. Obecnie w płockiej edycji pracuje dwóch księży (ks. Adam Łach jako redaktor odpowiedzialny oraz ks. Tomasz Opaliński), dwie dziennikarki (Anna Górniak, Agnieszka Małecka) oraz fotoreporter (Dariusz Świtalski).
Ważnym problemem, jaki stanął przed organizatorami prasy diecezjalnej, był kolportaż pisma. Spośród różnych pomysłów w trakcie konsultacji z redakcją częstochowską oraz z księżmi dziekanami wybrano najlepiej sprawdzony: sprzedaż w parafiach. Obecnie gazeta odbierana jest własnym transportem z drukarni w Kielcach i dostarczana do siedzib poszczególnych dekanatów, skąd księża proboszczowie zabierają ją do swoich parafii. Kilkaset egzemplarzy pisma kolportowanych jest także w sieci „Ruchu”. Kolportażem „Niedzieli” w diecezji zajmuje się od początku Grzegorz Jabłoński oraz Księża Dziekani i Proboszczowie, którym za tę dodatkową i nie zawsze wdzięczną pracę w imieniu zespołu redakcyjnego składam serdeczne podziękowania.

Reklama

Ustawiczny rozwój

Z perspektywy czasu widać, że decyzja o stworzeniu edycji diecezjalnej we współpracy z „Niedzielą” była dobrym posunięciem. Obecnie ten ogólnopolski katolicki tygodnik to nowoczesne czasopismo o ok. 200-tysięcznym nakładzie, przygotowujące tygodniowo 120 stron tekstów, nad którymi pracuje ok. 180 pracowników etatowych. Z pismem współpracuje ok. 1000 dziennikarzy na całym świecie. „Niedzielę” z lokalnymi dodatkami można znaleźć w 20 polskich diecezjach, ostatnio została stworzona również edycja dla archidiecezji Chicago. Tygodnik ma pełne wydanie internetowe (także dodatki w języku angielskim i rosyjskim), znajduje się także na pokładach samolotów LOT-u. „Niedziela” uruchomiła też w Częstochowie własne studio radiowe i telewizyjne, gdzie produkuje i skąd nadaje programy o tematyce religijnej i społecznej.
Zadaniem „Niedzieli Płockiej” jest głównie prezentacja życia diecezji. Staramy się ukazywać historię i współczesność Kościoła na Mazowszu, przedstawiać działalność biskupa płockiego Stanisława Wielgusa i bp. Romana Marcinkowskiego, łącząc relacje z wydarzeń z publikowaniem nauczania pasterskiego obu Księży Biskupów. Dużą popularnością wśród czytelników cieszy się stała rubryka Z wizytą w parafii, prezentująca poszczególne wspólnoty parafialne naszej diecezji. Staramy się na bieżąco uczestniczyć i relacjonować ważniejsze wydarzenia religijne Kościoła płockiego. Wziąwszy pod uwagę, że diecezja płocka to teren o powierzchni ok. 11 tys. km2, podzielony na 243 parafie, nie jest to zadanie proste. W ciągu 9 lat działania „Niedzieli Płockiej” udało się jednak stworzyć zespół korespondentów, rekrutujących się zarówno spośród księży, jak i osób świeckich, którzy systematycznie dostarczają informacje z terenu. Poważnym problemem jest, niestety, niewielka objętość naszego pisma, nie zawsze pozwalająca na opublikowanie nadesłanych materiałów. Mimo to staramy się, by nasz tygodnik był interesujący dla odbiorców. Częste spotkania z czytelnikami, odbywane np. przy okazji wizyt w poszczególnych parafiach, pozwalają rozpoznać zapotrzebowanie tych, którzy sięgają po „Niedzielę”. Staramy się więc unikać taniej sensacji, ale także sztampy i nudy, którą przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu abp John Foley uważa za wroga numer jeden mediów katolickich. „Nasz Pan Jezus Chrystus przyniósł na świat ogień, a nie jakiś mokry ręcznik” - mówił Arcybiskup podczas dyskusji nt. katolickich środków społecznego przekazu, zorganizowanej 1 grudnia ub.r. w Warszawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nasza misja

Mając świadomość zobowiązania, jakie nakłada na prasę katolicką m.in. wspomniana instrukcja „Aetatis novae”, jak również wielokrotne apele Ojca Świętego o to, by mass media były narzędziem głoszenia prawdy i budowania solidarności, staramy się dbać o duchową formację naszych czytelników. Stąd na łamach „Niedzieli Płockiej” można znaleźć artykuły przybliżające rok liturgiczny, odnoszące się do kwestii teologicznych czy zawierające problematykę moralną. Nie stronimy także od problematyki społecznej i kulturalnej. Obejmujemy patronatem medialnym wiele imprez, m.in. sympozja naukowe płockiego WSD, doroczny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Płocku czy comiesięczne Ciechanowskie Spotkania Muzealne.
„Niedziela” nie ogranicza się tylko do działalności wydawniczej. Wokół naszego pisma staramy się gromadzić ludzi, których łączą wspólne zainteresowania i ideały. W tym celu jeszcze w 1991 r. w Częstochowie został powołany Apostolski Ruch Przyjaciół „Niedzieli”, zaś od 1997 r. czytelnicy pisma i członkowie ruchu spotykają się na dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę.

Dziękujemy

10-lecie to niewielki jubileusz. Pragniemy jednak z tej okazji podziękować wszystkim, dzięki którym „Niedziela Płocka” może funkcjonować. Swą wdzięczność wyrażamy Księdzu Arcybiskupowi Zygmuntowi Kamińskiemu, który podjął decyzję o utworzeniu płockiej edycji „Niedzieli”. Słowa serdecznych podziękowań kierujemy pod adresem Księży Biskupów: bp. Stanisława Wielgusa i bp. Romana Marcinkowskiego, którzy przez swą posługę Słowa są prawdziwymi współtwórcami treści naszego pisma, zaś przez życzliwe i konstruktywne uwagi przyczyniają się do podniesienia jego poziomu.
Podziękowania za ciągłe wspieranie naszej pracy składamy naszym Przyjaciołom w Częstochowie: ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi, red. Lidii Dudkiewicz i opiekującej się bezpośrednio edycją płocką red. Renacie Zaraś. Dziękujemy też poprzednim redaktorkom prowadzącym: Katarzynie Woynarowskiej, Agnieszce Raczyńskiej-Lorek oraz Ewie Oset. Wyrażamy także wdzięczność wobec pierwszego redaktora odpowiedzialnego „Niedzieli Płockiej” ks. Jana Augustynowicza, dzięki któremu nasza gazeta mogła rozpocząć i przez kilka lat owocnie kontynuować swą działalność.
Dziękujemy naszym Autorom i Korespondentom, bez których trudno byłoby nam informować o tak wielu sprawach. Słowa wdzięczności kierujemy do Kapłanów i Świeckich, którzy przyjęli na siebie trud kolportażu „Niedzieli” w parafiach. Z gorącymi podziękowaniami zwracamy się wreszcie do naszych wiernych Czytelników. To z myślą o Was, kochani, staramy się wciąż udoskonalać nasze pismo.
Już dziś pragniemy wszystkich zaprosić na obchody jubileuszowe, które odbędą się w maju 2005 r. O dokładnym terminie i szczegółowym programie uroczystości niebawem poinformujemy naszych Czytelników.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Więcej ...

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

wikipedia.org

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort jako człowiek oddany Duchowi Świętemu wzrastał w osobistej świętości, „od dobrego ku lepszemu”. Wiemy jednakże, że do tej przygody zaprasza każdego.

Więcej ...

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże...

Kościół

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże...

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego