Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

21-22 października. W Warszawie obradowała Konferencja Episkopatu Polski pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika.

28 października. W Średniej Wsi odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła parafialnego. Poświęcenia dokonał abp Józef Michalik, a proboszczem parafii, od 2001 r., jest ks. Adam Zaremba.

28 października. W sali kominkowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu miał miejsce wieczór autorski dr. Dariusza Iwaneczki, połączony z promocją jego książki pt. Urząd Bezpieczeństwa w Przemyślu 1944-1956. Wieczór został zorganizowany przez Prezydenta Miasta Przemyśla oraz Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie.

30 października. W czytelni czasopism Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika i bp. Adama Szala spotkali się na kongregacji księża dziekani. Narada poświęcona była nowemu programowi duszpasterskiemu oraz wprowadzaniu w życie zarządzeń Synodu Archidiecezji Przemyskiej dotyczących administracji parafii.

31 października. Abp Józef Michalik poświęcił nowo wybudowany kościół filialny w Łańcucie - Kątach (par. Łańcut-Fara)

1 listopada. W uroczystość Wszystkich Świętych na wielu cmentarzach odprawione zostały Msze św. Eucharystii sprawowanej na Cmentarzu Głównym przy ul. Słowackiego w Przemyślu przewodniczył abp Józef Michalik, a okolicznościowe kazanie wygłosił bp Adam Szal. Po Mszy św. Metropolita przemyski poświęcił pomnik bł. Jana Balickiego, usytuowany w miejscu, gdzie spoczywały doczesne szczątki Błogosławionego.

6 listopada. W czytelni czasopism Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbyło się wspólne posiedzenie Rady Duszpasterskiej i Rady Społecznej Archidiecezji Przemyskiej. Podczas obrad, którym przewodniczyli abp Józef Michalik i bp Adam Szal, podjęto tematykę dotyczącą bieżących spraw duszpasterskich wraz z omówieniem nowego programu duszpasterskiego, który streszcza się w haśle: Eucharystia źródłem naszej nadziei.

6-7 listopada. Abp Józef Michalik poświęcił nowo wzniesiony kościół parafialny w Wacławicach (dek. Radymno I). Proboszczem parafii jest ks. Adam Hus. W niedzielę (7 listopada) Metropolita przemyski konsekrował rozbudowany kościół parafialny w Rymanowie Zdroju. Posługę proboszczowską, od 1995 r., pełni tu ks. Feliks Paściak.

8-10 listopada. W Sanoku, Krośnie i w Przemyślu miały miejsce jesienne kongregacje duszpasterskie poświęcone nowemu programowi duszpasterskiemu, który streszcza się w haśle Eucharystia źródłem naszej nadziei. Obrady rozpoczynały się nabożeństwem eucharystycznym, a referaty nawiązujące do tematyki nowego programu duszpasterskiego przedstawili abp Józef Michalik, bp Adam Szal i ks. Wacław Partyka, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.

11 listopada. W 86. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w wielu miejscowościach odbywały się uroczystości religijno-patriotyczne, z udziałem władz państwowych i samorządowych, wojska i policji, harcerzy i kombatantów oraz licznie zgromadzonych mieszkańców. Mszy św. za Ojczyznę w bazylice archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył abp Józef Michalik, a okolicznościową homilię wygłosił bp Adam Szal. Po zakończonej Eucharystii jej uczestnicy przeszli pod Pomnik Orląt Przemyskich, gdzie składano wieńce i kwiaty bohaterom, którzy oddali życie za Polskę - Ojczyznę naszą.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

10 listopada. Seminarium gościło kapłanów zgromadzonych na jesiennej kongregacji rejonowej. Rozpoczęła się ona nabożeństwem adoracyjnym w bazylice archikatedralnej, a obrady kontynuowano w auli Instytutu Teologicznego. Spotkaniu kapłanów przewodniczył abp Józef Michalik.

11 listopada. Z okazji 86. rocznicy Odzyskania Niepodległości wspólnota seminaryjna wzięła udział w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, której w bazylice archikatedralnej przewodniczył abp Józef Michalik.
Wieczorem w auli Instytutu Teologicznego alumni I roku wystawili patriotyczny montaż słowno-muzyczny Modlitwa za Ojczyznę.

11 listopada. W rewanżowym meczu Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych w piłce nożnej drużyna WSD w Przemyślu odniosła zwycięstwo nad drużyną WSD z Łomży. Mecz rozegrany w Łomży zakończył się wynikiem 4:1. Zwycięstwo przemyskim alumnom zapewniły trzy bramki strzelone przez kleryka Pawła Bobolę oraz jedna w wykonaniu ojca duchownego ks. Stanisława Jamrozka.

13 listopada. Rektor Seminarium ks. Marian Rojek oraz grupa kleryków reprezentowali wspólnotę seminaryjną na uroczystościach kończących Rok Pelczarowski w naszej archidiecezji. Uroczystości miały miejsce w przeworskiej farze.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: potrzeba nowych podręczników do historii Kościoła

2025-01-15 19:52
Kard. Grzegorz Ryś

Archidiecezja Łódzka

Kard. Grzegorz Ryś

Na potrzebę powstania nowych podręczników do historii Kościoła, uwzględniających aktualne Magisterium w temacie relacji z Żydami i judaizmem wskazał kard. Grzegorz Ryś, natomiast o mocny głos polskiego episkopatu w sprawie win Kościoła i antysemityzmu zaapelowała prof. Joanna Tokarska-Bakir podczas konferencji naukowej „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej” na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Konferencja odbywa się w ramach XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Więcej ...

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

2025-01-11 10:31

Autorstwa MemicznyJanusz/commons.wikimedia.org

Jak poinformował portal lubie.krakow.pl, w stolicy Polski z dawnych wieków, trwają przygotowania do 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jednym z wydarzeń finału będzie rewia krakowskich Drag Queens.

Więcej ...

W piątek VI „Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju” z Oświęcimia do Gliwic

2025-01-15 20:05
Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice

Instytut Pamięci Narodowej

Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice

17 stycznia br. rozpocznie się 6. edycja projektu „Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju”, którego głównymi organizatorami są Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Jak poinformowała asystentka prasowa IPN Katowice Monika Kobylańska, projekt ma na celu upamiętnienie ofiar „Marszu Śmierci” z KL Auschwitz do Gliwic oraz 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. W trakcie morderczej ewakuacji obozu zginęło od 9 do 15 tys. więźniów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Kościół

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Św. Paweł z Teb

Wiara

Św. Paweł z Teb

Rząd zapłaci mu nie 5, a 6 tys. zł miesięcznie za...

Wiadomości

Rząd zapłaci mu nie 5, a 6 tys. zł miesięcznie za...

Jaka jest najkrótsza i najskuteczniejsza modlitwa?...

Kościół

Jaka jest najkrótsza i najskuteczniejsza modlitwa?...

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!