Reklama

Komu apteka?

Niedziela warszawska 39/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Właścicielem apteki od przyszłego roku będzie mógł być tylko farmaceuta. Tak ustanowił Sejm, nowelizując prawo farmaceutyczne. Zapis wzbudził najwięcej kontrowersji wśród właścicieli aptek, dzieląc ich na zwolenników i przeciwników nowelizacji. Właściciele aptek, którzy nie są farmaceutami zarzucają lobbing określonej grupy - farmaceutów. Wnoszą, że zaskarżą ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Obecnie właścicielem apteki może być każdy. Warunkiem jest zatrudnienie na stanowisku kierownika magistra farmacji. Wejście w życie ustawy nie oznacza, że obecni właściciele aptek utracą możliwość prowadzenia swojej działalności. Senat zdecydował, że osoby posiadające placówki przed wejściem ustawy w życie, będą mogły je zachować. Dotychczas w Polsce około 20% aptek należy do właścicieli nie będących farmaceutami.

- Ustawa stworzy monopol jednej grupy zawodowej - farmaceutów w zakresie prowadzenia aptek - argumentuje Stowarzyszenie Właścicieli Aptek (SWA). Stowarzyszenie donosi, że zapisy nowego prawa farmaceutycznego zakwestionował Rzecznik Praw Obywatelskich, ze względu na ograniczanie wielu zagwarantowanych konstytucyjnie swobód obywatelskich: "ustawa ma stać się precedensem wywołującym podobne żądania innych zawodów", a "ochrona interesów korporacji, nawet bardzo liczącej się, nie może być utożsamiana z ważnym interesem publicznym".

Zwolennicy ustawy argumentują, że nowe prawo zapobiegnie powstawaniu sieci zagranicznych aptek. Za ograniczeniem prawa własności aptek dla farmaceutów opowiedziały się izby aptekarskie.

Stowarzyszenie Właścicieli Aptek (SWA) przekazało do Senatu protest przeciwko wybranym zapisom Ustawy Prawo Farmaceutyczne. Do protestu przyłączają się niezrzeszeni właściciele aptek i firmy posiadające apteki takie jak państwowe Cefarmy.

Trzeba jednak dodać, że grupy uczestniczące w prywatyzacji polskich Cefarmów, jak np. PGF, Farmacol, Orfe przejęły już ponad 200 aptek. Zaś międzynarodowe sieci aptek chcą wprowadzić na rynek apteki połączone z drogerią czy perfumerią.

Stowarzyszenie Właścicieli Aptek powołuje się na opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że ustawowe ograniczenie konkurencji przyczyni się do znaczącego wzrostu cen leków i pogorszenia ich dostępności. - Tego nie powinniśmy się obawiać, ceny leków podlegają wewnętrznej regulacji, apteki nie będą mogły dyktować ich dowolnie - mówi Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Ministra Zdrowia.

W Warszawie funkcjonuje 389 aptek: 270 - prowadzą farmaceuci, 38 - Cefarm (sprywatyzowane przedsiębiorstwa), 82 - osoby bez wykształcenia farmaceutycznego, przedsiębiorstwa, państwowe spółki, etc.

Klienci w najbliższym czasie nie odczują skutków zapisu ustawy. Czy będzie tak również w dalszej przyszłości? Można przypuszczać, że liczba aptek będzie maleć. Zawód farmaceuty nie jest przecież dziedziczony, syn nie przejmie apteki po ojcu, zaś młodych absolwentów farmacji nie zawsze stać na rozkręcenie interesu. Pozytywne jest, że ustawa będzie nas chronić przed ekspansją sieci firm zagranicznych. Czy jednak zapis, że duże koncerny nie będą mogły tworzyć sieci aptecznych musi wiązać się z zapisem kto ma być właścicielem apteki?

Inne zmiany w ustawie farmaceutycznej zakazują sprzedaży wysyłkowej leków, która dotychczas odbywała się bez kontroli. Regulują przechowywanie leków w hurtowniach, rejestrację leków wprowadzanych na rynek i reklamowanie leków. W reklamie nie mogą występować lekarze ani osoby sugerujące wykonywanie tego zawodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady