Reklama

Duszpasterstwo nauczycieli

Na wzór Prymasa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach obchodów Roku Kardynała Wyszyńskiego 15 września w Zielonej Górze odbyło się Ogólnopolskie Sympozjum Nauczycieli. Nazajutrz blisko tysiąc nauczycieli z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zgromadziło się w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie na corocznej pielgrzymce nauczycieli i wychowawców.

Wierni powołaniu

Podczas tegorocznego sympozjum odbyła się uroczystość wręczenia Stowarzyszeniu "Warsztaty w Drodze" medalu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odznaka honorowa Ministra Edukacji została przyznana " w uznaniu szczególnych osiągnięć w działalności na rzecz rozwoju szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych oraz pomocy nauczycielom" . Medal odebrali Elżbieta Grudzińska - prezes Stowarzyszenia oraz jego duszpasterz - ks. Eugeniusz Jankiewicz.

Tematyka sympozjum nawiązywała do słów Prymasa Tysiąclecia: " Nauczycielu dobry, prawdę czyń w miłości". O przesłaniu Prymasa Wyszyńskiego na progu nowego tysiąclecia mówił ks. prof. Piotr Nitecki z Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu. Referent wielokrotnie podkreślał, iż duszpasterskie działanie Prymasa wynikało z jego dojrzałego przeżywania wiary, a nie z politycznej kalkulacji: "Motywem działania Kardynała Wyszyńskiego była wiara w moc Zmartwychwstałego Pana. Wszystko inne było tego logiczną konsekwencją". Nawiązując do papieskiego listu na nowe tysiąclecie ks. prof. P. Nitecki wskazał, iż w interpretacji i aktualizacji myśli Prymasa trzeba sięgnąć do teologii świętych, gdyż najważniejsze jest znaleźć odpowiedź na pytanie, "jak Prymas kontemplował oblicze Zbawiciela". Według ks. prof. P. Niteckiego " Prymas nie wynalazł żadnego nowego programu duszpasterskiego, lecz wierny był przesłaniu, które - jak mówi Papież - już istnieje".

Drugi z referentów - dr Mieczysław Guzewicz dokonał biblijnej interpretacji słów Prymasa: Nauczycielu dobry, prawdę czyń w miłości, wskazując na osobę Jezusa Chrystusa jako jedynego nauczyciela oraz na znaczenie pojęć "prawda" i "miłość". Postaci bł. Natalii Tułasiewiczównej, której życie było żywą interpretacją słów Kardynała, poświęcona była wypowiedź dr Barbary Judkowiak z UAM w Poznaniu. Referentka dokonała analizy pamiętników bł. Natalii, tej - jak powiedziała - "nauczycielki niekonwencjonalnej" (1906-45), z których dokładnie wyłania się obraz osoby, której męczeńska śmierć w obozie koncentracyjnym w Ravensbruack " była konsekwencją wierności nauczycielskiemu powołaniu i służby Słowu słowem".

Wykłady zostały poprzedzone obrazkiem scenicznym pt. Komańcza przygotowanym przez młodzież z Gimnazjum nr 7 w Zielonej Górze, zaś całe sympozjum rozpoczęło się Mszą św., której w zielonogórskim kościele pw. św. Józefa przewodniczył ks. Eugeniusz Jankiewicz. Sympozjum zakończyły obchody 20-lecia Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" .

Z nadzieją patrzymy na was

W homilii wygłoszonej w niedzielę podczas Mszy św. na zakończenie pielgrzymki bp Adam Dyczkowski wskazał na dwa istotne zagrożenia w działalności wychowawczej. Są nimi: wpływ kultury Zachodu na erozję wartości oraz brak pomocy w procesie wychowania ze strony rodziców, którzy sami zostali wychowani w systemie komunistycznym, a dzisiaj często pochłonięci są materializmem praktycznym. "Skoro rodzice nie potrafią dać swoim dzieciom gruntownego wychowania, cała nadzieja w was. Jesteście ostatnim czynnikiem, który może teraz nadrobić te wychowawcze zaległości" - mówił Ksiądz Biskup do nauczycieli. Wychowanie zgodne z zasadami sumienia jest bardzo ważne, gdyż dzisiejsi uczniowie już niedługo będą opowiadać za losy kraju. "Jaka będzie przyszłość naszej ojczyzny, jeśli jej obywatele będą bez sumienia, bez honoru? - pytał Ksiądz Biskup. - Z wielką nadzieją patrzymy na was. Nie martwcie się, jeśli się wam coś nie uda - apelował Ksiądz Biskup. - Każdy pozytywny skutek waszego wysiłku, przekazywania wiedzy, a zwłaszcza formowania sumienia ma szczególną wartość" - zakończył Kaznodzieja.

Mszę św. poprzedziły dwa wykłady. O dokumencie Novo millennio ineunte w perspektywie powołania wychowawcy mówił ks. dr Andrzej Oczachowski z Seminarium w Paradyżu. Parafrazując papieską wypowiedź o niezmienności programu duszpasterskiego, powiedział: "Program prowadzenia młodego człowieka jest w swej istocie niezmienny". Analizując cztery wymiary pracy pedagogicznej: nauczanie, dobro, prawdę i miłość, stwierdził ostatecznie, iż "Miłość - to imię stylu życia nauczycielskiego". Temat Nauczyciel dobry - zawód czy powołanie podjęła w bardzo osobistej refleksji nauczyciela akademickiego prof. Pola Kuleczka z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Poddając krytyce współczesne koncepcje pedagogiczne, które według niej pogubiły się, gdyż ich celem stało się przekazywanie wiedzy a nie mądrości, stwierdziła: "Niepotrzebna jest inna pedagogika poza Bożą. Nie potrzeba teorii, metod i środków, konieczna jest tylko miłość". Mówiąc o pracy nauczyciela jako powołaniu, wskazała na konieczność oddania całego swego czasu na pracę z uczniem. "Nauczycielem się jest albo nie jest - mówiła prof. Pola Kuleczka. - Nauczycielem się nie bywa". Wcześniej nauczyciele wzięli udział także w Drodze Krzyżowej odprawionej na ścieżkach sanktuarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Watykan: drugi dzień konklawe

2025-05-08 06:20

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W czwartek, w drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...