Reklama

Niedziela Wrocławska

Abp Józef Kupny o ludziach pracy

Agnieszka Bugała

Trwa konferencja pod hasłem „Wpływ dialogu na ochronę pracy”. W siedzibie Okręgowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu spotkali się 26 kwietnia pracownicy, pracodawcy i naukowcy. Inicjatywa związana jest z obchodami Światowego Dnia Wypadków przy Pracy. Dzień 28 kwietnia z inicjatywy NSZZ „Solidarność” obchodzony jest pod tą nazwą od 1991 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oprócz wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda, zastępcy przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Bogdana Kubiaka, przewodniczącego Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk Kazimierza Kimso, przedstawicieli Okręgowej Inspekcji Pracy i związkowców w konferencji bierze udział abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Na co dzień jest delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy, jego obecność w tym spotkaniu jest nie tylko uzasadniona, ale też konieczna. Głos Kościoła był zawsze wielkim wsparciem dla środowisk ludzi pracy. Pamiętamy o szykanowanych robotnikach, o prześladowanych, nie tylko za wiarę, ale też za postawy moralne, pamiętamy o upominających się za świat pracy – Kościół zawsze stał po ich stronie i są to piękne karty współpracy Kościoła i środowisk pracujących. Ale ta współpraca nie ustała, gdy zmienił się ustrój. Dziś Kościół wciąż nasłuchuje postulatów zgłaszanych przez ludzi utrudzonych pracą. Niedziele wolne od handlu – to jeden z ostatnich sukcesów współpracy Kościoła ze środowiskami „Solidarności” – mówił Abp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Minister Stanisław Szwed podkreślił, że to właśnie „Solidarność” była prekursorem zorganizowania obchodów Dnia Wypadków przy Pracy. Powiedział też, że obecnie są rozważana propozycja, by kwestie związane z bezpieczeństwem pracy zostały włączone do powszechnej edukacji.

Bogdan Kubiak, przypomniał, że „Solidarność” rok temu walczyła o przestrzeganie minimalnej pracy poprzez akcję „13 zł…i nie kombinuj”. Teraz prowadzi akcję upowszechnienia wolnej niedzieli i walki z tymi, którzy chcą to prawo obejść, np. poprzez przekształcenie dworców w galerie handlowe. Wyraził też nadzieję, że przyjmowane w duchu dialogu wspólnie z pracodawcami i pracownikami uchwały, zostaną uwzględnione przez rząd.

Występujący w imieniu głównego inspektora pracy Andrzej Kalicki przypomniał, że w ubiegłym roku PIP wydał 7 tys. decyzji o wstrzymaniu pracy, 10 tys. decyzji o wstrzymaniu eksploatacji maszyn i wyeliminowano zagrożenia dla 77 tys. osób. Dzięki temu ocalono zdrowie, a może nawet życie wielu osobom. Wyraził też opinię, że w pogoni za zyskiem pracodawcy nie mogą narażać zdrowia i życia swoich pracowników.

Reklama

Na wniosek Kazimierza Kimso min. Stanisław Szwed przyznał honorowe odznaki w uznaniu przestrzegania bezpieczeństwa pracy dla Katarzyny Michalak i Zbigniewa Ładzińskiego.

Organizatorem konferencji jest Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, Region NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk oraz Główny Inspektorat Pracy.

Konferencja odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy im. Prof. J. Rosnera we Wrocławiu przy ul. M. Kopernika dnia 26 kwietnia (czwartek) o godz. 10.00.

29 kwietnia o godz. 11.30 w katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu odprawiona zostanie Msza Święta w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Ramowy program Konferencji:

9.30 – 10.00 Rejestracja uczestników konferencji,

10.00 – 10.45 Przywitanie i otwarcie konferencji, wystąpienia zaproszonych gości,

10.45 – 12.00 referaty wygłoszą m.in.: przedstawiciel Pracodawców, przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy, przedstawiciele Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”,

12.00 – 12.30 Przerwa kawowa,

12.30 – 13.45 Dyskusja panelowa z udziałem zaproszonych gości, m.in: Pracodawców, ekspertów strony związkowej, przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, naukowców,

13.45 – 14.00 Podsumowanie konferencji, zamknięcie obrad,

14.00 – 15.15 Poczęstunek.

Podziel się:

Oceń:

2018-04-26 13:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konferencja "Niebezpieczeństwo gender, a Twoja odpowiedź"

Bożena Sztajner / Niedziela

Więcej ...

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję

2024-04-19 12:43

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Więcej ...

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous