Reklama

I Archidiecezjalny Kongres Akcji Katolickiej

Świat potrzebuje Ewangelii

W dniach 20-21 listopada br. odbywał się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie I Archidiecezjalny Kongres Akcji Katolickiej. Na program pierwszego dnia obrad złożyły się: słowo bp. Jana Wątroby, wręczenie medali im. bp. Teodora Kubiny dla przyjaciół Akcji Katolickiej, wykłady przybliżające historię i działalność Stowarzyszenia, dyskusja nt. dzieł dokonanych przez członków Akcji z terenu archidiecezji częstochowskiej, występ chóru katedralnego oraz Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Drugiego dnia, w liturgiczną uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, parafialne oddziały Akcji pielgrzymowały do archikatedry, gdzie Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Nowak.
W Kościele częstochowskim działa obecnie 113 parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej, w których zrzeszonych jest ok. 2 tys. członków. W Kongresie, oprócz gości, wzięło udział ok. 220 przedstawicieli parafialnych oddziałów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyjaciele Akcji Katolickiej

Podczas Kongresu wręczone zostały medale im. bp. Teodora Kubiny dla osób, które w różny sposób angażują się w działalność Akcji Katolickiej. Wśród wyróżnionych znaleźli się: abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, który 3 maja 1995 r. reaktywował działalność Akcji Katolickiej w archidiecezji częstochowskiej i nieustannie pomaga w zakładaniu jej parafialnych oddziałów; ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli, pierwszy asystent kościelny Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej po reaktywowaniu jej w 1995 r., który położył podwaliny pod obecną sytuację tej organizacji, formując jej liderów (nota bene czyni to nadal otwierając łamy Niedzieli); Jerzy Krawczyk - pierwszy prezes Akcji, który z wielkim zaangażowaniem podjął trud organizowania od podstaw jej struktur; Tadeusz Wrona - prezydent Częstochowy, bardzo życzliwy dla Akcji Katolickiej, dzięki któremu Urząd Miasta wspiera jej działalność.

Potrzeba dialogu

Uczestnicy Kongresu wysłuchali trzech wykładów ukazujących rolę Akcji Katolickiej w przeszłości i obecnie. Kolejnymi prelegentami byli: ks. prof. dr hab. Jan Kowalski, który wygłosił wykład o bp. Teodorze Kubinie jako założycielu i działaczu Akcji Katolickiej Diecezji Częstochowskiej w 1930 r., ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka - asystent Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej, który przedstawił temat: Kryzys duchowy we współczesnym świecie wyzwaniem dla Akcji Katolickiej w Polsce oraz ks. dr Marian Duda, który mówił o parafii jako ojczyźnie Akcji Katolickiej.
Każdy z wykładowców podkreślał, że Akcja Katolicka powinna prowadzić ze współczesnym światem i człowiekiem dialog, który może przyjmować 3 różne formy. Dialog kompetencyjny oznacza znajomość kompetencji, jakie przysługują ludziom zrzeszonym w strukturach Akcji Katolickiej. Dialog integracyjny oznacza natomiast umiejętność współpracy w ramach Stowarzyszenia i poza nim, ze wszystkim podmiotami życia religijnego i społecznego. Zaś dialog apostolski skłania członków Akcji Katolickiej do poszukiwania i podejmowania nowych form działania w zakresie ewangelizacji. Chodzi bowiem o przygotowanie jednostek i społeczeństw do przyjęcia współodpowiedzialności za drugiego człowieka i wspólne urządzanie świata.
Po wysłuchaniu tych referatów miała miejsce dyskusja nt. dokonań i wyzwań Akcji po 10 latach działalności w archidiecezji częstochowskiej. Podkreślono w niej szczególną potrzebę kontynuowania działalności charytatywnej, jaką stanowią: prowadzenie stołówek, organizowanie zimowego i letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, prowadzenie klubów środowiskowych i klubów pomocy bezrobotnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

U tronu Matki

Podczas Apelu Jasnogórskiego ks. prał. Jarosław Sroka polecał opiece Jasnogórskiej Pani dzieło wnoszenia Chrystusa i Jego Królestwa w życie społeczne, prowadzone przez Akcję Katolicką. Przed obliczem Czarnej Madonny Asystent Kościelny Akcji Katolickiej przypomniał, że ważne jest przeprowadzenie chrystianizacji rodziny, szkoły, prasy, publicznej moralności, literatury, teatru, kina, życia gospodarczego, socjalnego, politycznego tak, by przez Chrystusa Króla Wszechświata chorej i rozbitej ludzkości przynieść zdrowie, pokój i jedność. Może to dokonywać się jedynie przez człowieka napełnionego jak Maryja łaską Pańską.

Wspólna modlitwa

Podczas patronalnego święta Akcji Katolickiej abp Stanisław Nowak modlił się o potrzebne łaski dla zrzeszonych w jej szeregach. W swoim pasterskim słowie dziękował członkom Akcji Katolickiej za nich działalność i gratulował im tak zaszczytnej roli w Kościele. Ksiądz Arcybiskup podkreślił też ważność I Kongresu Akcji Katolickiej. Następnie dokonał poświęcenia sztandarów dwóch oddziałów Akcji Katolickiej - z parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie i św. Marii Magdaleny w Działoszynie. Na koniec Mszy św. zostało odczytane Przesłanie Kongresowe, w którym zrzeszeni w Akcji Katolickiej wyrazili dalszą gotowość odpowiadania na wezwanie Ojca Świętego do wprowadzania w życie przesłania Ewangelii przez: pogłębianie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego; angażowanie się w realizację zadań apostolskich w naszej archidiecezji; przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego; zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59
Ks. prał. Paweł Ptasznik

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Więcej ...

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00
bp Tadeusz Lityński

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej.

Więcej ...

Ukraina: 38 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

2024-04-26 08:22

Adobe Stock

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...