Reklama

Młodzi o kościele

Niedziela dolnośląska 49/2004

W dniach 17-20 listopada br. w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu już po raz dwudziesty odbyło się Ogólnopolskie Forum Młodych, organizowane przez Koło Teologiczne alumnów MWSD. Tegoroczne sympozjum było poświęcone tematowi: „Kościół - przestrzeń otwarta”, by podkreślić 40. rocznicę ogłoszenia soborowej konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen gentium”. To jubileuszowe Forum było okazją do przypomnienia i podsumowania poprzednich spotkań młodzieży duchownej i świeckiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Forum zainaugurowano sztuką teatralną Ecce Homo na podstawie scenariusza Macieja Zabłockiego, alumna V roku oraz nabożeństwem wieczornym przygotowanym przez Wspólnotę św. Jana Chrzciciela w kościele pw. Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Oficjalnego otwarcia Forum dokonał bp Edward Janiak, przewodnicząc Eucharystii w archikatedrze wrocławskiej, podczas której w homilii ks. dr hab. Mariusz Rosik ukazał trzy obrazy Jeruzalem jako Kościoła, który w różnych etapach historii zbawienia ciągle poszukiwał Boga, upatrując Go w świątyni, w swoim Słowie, a nade wszystko w „nowej ziemi i nowym niebie” w eschatologicznej pełni, gdzie przebywa żywy Bóg.
W wykładach, konwersatoriach i dyskusjach uczestniczyli specjaliści z różnych ośrodków teologicznych, m. in.: ks. prał. Piotr Kurzela - sekretarz Komisji Duszpasterstwa Ogólnego Episkopatu Polski z wykładem Głoszenie Ewangelii nadziei (program duszpasterski na rok 2005); o. prof. dr hab. Andrzej Potocki OP - Dlaczego boimy się Kościoła?; ks. prof. dr hab. Jan Górski - Być człowiekiem misji dzisiaj. Nie zabrakło również wykładowców z naszej Alma Mater, na czele z kard. Henrykiem Gulbinowiczem, który ukazał w praktycznym ujęciu otwartość Kościoła lokalnego, mówiąc o Ekumenii lokalnej na przykładzie Dzielnicy Przyjaźni.
Forum Młodych to nie tylko nauka pokrzepiająca intelekt, ale także wspólna modlitwa. Oprócz codziennej Eucharystii w tym roku uroczyście sprawowana była wyjątkowa modlitwa w katedrze obrządku grekokatolickiego - Akatyst ku czci Bogurodzicy. W programie znalazły się też propozycje kulturalne: koncert zespołu „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach” oraz dyskusja panelowa z udziałem Michała Żebrowskiego, Roberta Ruszczaka, ks. prof. dr hab. Romana Rogowskiego i ks. dr. Mariana Biskupa, rektora MWSD, na temat: Świat jest teatrem, aktorami są ludzie. Kto rozdaje role: Bóg, fatum człowiek czy przypadek?
Reasumując XX Forum Młodych, możemy potwierdzić, że Kościół jest przestrzenią otwartą, wspólnotą bez granic, choć są w niej miejsca jeszcze niezagospodarowane. Nie możemy się lękać wypełniać tych miejsc Chrystusem, to jest rola misji i ewangelizacji - posłannictwa nieprzesiąkniętego pesymizmem, ale pełnego entuzjazmu, popartego autentycznym świadectwem zjednoczenia z Chrystusem.
Kościół jest tam, gdzie odkrywa swoją tożsamość bycia z Jezusem Chrystusem poprzez słowa i znaki. Kościół jest tam, gdzie jest człowiek - stworzony na obraz i podobieństwo Boże, gdyż to człowiek jest drogą Kościoła...
Nie lękajmy się być ludźmi wiary, otwartymi na Boga, tworzącymi Jego wspólnotę - Kościół, gdyż nasz Pan Jezus Chrystus przed swoją śmiercią krzyżową modlił się „ut unum sint” - aby stanowili jedno. Tylko człowiek otwarty, żyjący w prawdzie i miłości może dążyć do jedności, do budowania wspólnoty. Przypatrzmy się sobie i zobaczmy, ile nam jeszcze brakuje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Więcej ...

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane

2025-04-05 21:10

Adobe Stock

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane - wynika z dwóch ważnych raportów.

Więcej ...

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Wiara

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...