Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa w przewodnikach od XIX do XXI wieku

MARIUSZ POŚPIECH

„Częstochowa w przewodnikach od XIX do XXI wieku” - to tytuł najnowszej publikacji o dziejach Częstochowy autorstwa Roberta Sikorskiego. Prezentacja książki odbyła się wieczorem 13 grudnia w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Kościoła na czele z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, przedstawiciele środowiska naukowego i kulturalnego Częstochowy.

Reklama

- Nasze Muzeum jest otwarte na to wszystko, co z dziedziny kultury dzieje się w Częstochowie - mówił witając uczestników spotkania Krzysztof Witkowski, twórca i dyrektor Muzeum.

- Ta książka jest zaproszeniem do przechodzenia przez nasze miasto. Jest ona również zaproszeniem do tego, żeby w Częstochowie zaprzestano bawić się złem, aby Częstochowa była budowana na prawdzie, dobru i pięknie ludzi - mówił abp Wacław Depo.

Natomiast Robert Sikorski, autor książki, podkreślił, że „publikacja pokazuje taką Częstochowę, jaką widzą autorzy przewodników”. - W przewodnikach ukazane jest życie miasta. Są w nich mieszkańcy starej i nowej Częstochowy - mówił Robert Sikorski.

Reklama

„Budowanie miasta, jego dramaty, życie i śmierć. Także zwykli i sławni mieszkańcy. Znane i cenione osoby. To wszystko znalazło się w przewodnikach” - kontynuował autor książki.

Celem książki, jak podkreśla Robert Sikorski, jest „przedstawienie najważniejszych przewodników oprowadzających po Częstochowie i ukazanie literatury przewodnikowej jako ważnego źródła historycznego”.

Publikacja pokazuje rozwój społeczny, demograficzny i urbanistyczny miasta na przestrzeni dwóch wieków. Robert Sikorski przybliża sylwetki autorów przewodników i relacji m. in. Michała Balińskiego, Józefa Lompy, Bronisława Grabowskiego, Feliksa Romanowskiego, ks. Józefa Adamczyka, Włodzimierza Trąmpczyńskiego, Czesława Nowickiego, Stanisława Kowalskiego, Witolda Zembrzuskiego.

Autor, przedstawiając zawartość przewodników, ukazujących się od 1846 r. do 2009 r., pokazuje historię i rozwój miasta, jego życie społeczne, kulturalne i religijne od wojny polsko-austriackiej w 1809 r., aż po czasy współczesne.

Książkę ubogacają zdjęcia pochodzące m. in. z Archiwum Państwowego w Częstochowie, Biblioteki Jasnogórskiej, Muzeum Częstochowskiego, Biblioteki Publicznej im. dr Wł. Biegańskiego, Zbiorów Zbigniewa Biernackiego - Antykwarnia „Niezależna” w Częstochowie.

Wydawcą książki jest Częstochowskie Stowarzyszenie Rozwoju Małej Przedsiębiorczości.

2012-12-14 08:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O ziemi częstochowskiej mówi Jerzy Nowakowski

Więcej ...

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

Więcej ...

Ruch Laudato sì i odpowiedzialność katolików za wspólny dom

2021-07-29 20:39

Vatican News

Chcemy zainspirować wspólnotę katolicką do większej troski o wspólny dom i wdrażania sprawiedliwości klimatycznej i ekologicznej. Taki cel stawiają sobie członkowie największej katolickiej organizacji klimatycznej na świecie Global Catholic Climate Movement. Powstała ona w 2015 roku na kanwie papieskiej encykliki ekologicznej i za aprobatą Papieża Franciszka właśnie zmieniła nazwę na Ruch Laudato sì.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Niedziela w Warszawie

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Polska

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...