Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

12 listopada. W Domu Rekolekcyjnym Sióstr Benedyktynek w Przemyślu odbył się Ogólnopolski Zjazd Klubów Inteligencji Katolickiej. Gościem Zjazdu był abp Józef Michalik, metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Do zebranych prezesów i członków KIK, działających w 80 miejscowościach, Metropolita przemyski powiedział m. in.: „Boimy się w Kościele naporu różnego rodzaju ideologii. Ale tak naprawdę Kościołowi nie grożą niebezpieczeństwa zewnętrzne. Największym zagrożeniem dla Kościoła jest zagrożenie wewnętrzne - brak jedności. Jeśli nie ma jedności, wzajemnego zrozumienia, jedności w nauczaniu wiary, słuszne są zgorszenia u niewierzących”.

12 listopada. W Ośrodku Formacji i Kultury Chrześcijańskiej im. Anny Jenke w Jarosławiu księża neoprezbiterzy przeżywali kolejny dzień skupienia w ramach formacji permanentnej. Z młodymi księżmi spotkał się m.in. bp Adam Szal i wygłosił dla nich konferencję ascetyczną.

12 listopada. W Miejskim Domu Kultury w Przeworsku miała miejsce sesja popularno-naukowa pt. Rodzina szkołą umiłowania Ojczyzny, połączona z listopadowym „Dniem Pelczarowskim”. Podczas sesji referaty wygłosili: bp Adam Szal - Patriotyzm w działalności św. Józefa Sebastiana Pelczara; mgr Czesław Ryszka (Niedziela) - Środowisko rodzinne szkołą wychowania patriotycznego i ks. dr Tadeusz Śliwa (WSD Przemyśl) - Sytuacja polityczna na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX w. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Liceum Ogólnokształcącego przedstawili program artystyczny o tematyce patriotycznej, zespół „Jabłoneczka” zatańczył poloneza w strojach z czasów insurekcji kościuszkowskiej, zaś harcerze z ZHR-u zaciągnęli wartę przy relikwiach św. Józefa Sebastiana, usytuowanych na scenie sali widowiskowej. Sesję zorganizowali: parafia pw. Ducha Świętego oraz Burmistrz Miasta Przeworska.

13 listopada. Pod hasłem Rodzina szkołą umiłowania Ojczyzny w Bazylice Grobu Pańskiego w Przeworsku odbywały się uroczystości kończące „Rok Pelczarowski”, który był dziękczynieniem za dar kanonizacji Józefa Sebastiana Pelczara. Uroczystej Mszy św., w asyście abp. Józefa Michalika, bp. Adama Szala i ponad 80 kapłanów, przewodniczył i homilię wygłosił bp Stanisław Stefanek z Łomży. Podczas Mszy św. poświęcony został również sztandar Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej, w 10. rocznicę działalności, które przyjęło za patrona św. Józefa Sebastiana. Asystentem kościelnym Stowarzyszenia jest ks. Marek Kruk.

15 listopada. W kościele parafialnym w Medyce spotkali się kolejarze z Przemyśla, Żurawicy i Medyki, aby za wstawiennictwem św. Katarzyny, modlić się o Boże błogosławieństwo w pracy. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Jerzy Rojek, medycki proboszcz. Podczas Mszy św. grała Orkiestra Dęta z Medyki.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

17 listopada. W odbywającej się w Warszawie sesji naukowej pt. Ecclesia in Asia - Wybrane problemy Kościoła w Azji w świetle posynodalnej adhortacji Jana Pawła II, zorganizowanej przez Sekcję Mariologii (Wydział Teologiczny UKSW) oraz Papieskie Dzieło Misyjne w Polsce uczestniczyli: diakon Daniel Odor i alumn II roku Grzegorz Petryniak.

18 listopada. Gościem wspólnoty seminaryjnej był ks. Stanisław Burczyk - były profesor muzyki kościelnej w naszym Seminarium, obchodzący w tym roku 65. rocznicę święceń kapłańskich. Dostojny Jubilat przewodniczył uroczystej Eucharystii oraz wygłosił okolicznościową homilię.

18 listopada. Alumni II roku Łukasz Haduch i Dariusz Tomoń wzięli udział w naukowej sesji: Ecclesia, quid dicis de te ipsa?, zorganizowanej w 40. rocznicę konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen gentium Soboru Watykańskiego II. Organizatorem sesji była Katedra Eklezjologii Wydziału Teologicznego PAT w Krakowie.

18-20 listopada. W odbywającym się w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku Sympozjum pt.: Sekty - zamaskowane zniewolenie, brali udział diakoni: Grzegorz Socha i Piotr Zawadzki.

19 listopada. Cała wspólnota seminaryjna wzięła udział w uroczystości przeniesienia ciała śp. bp. Bolesława Taborskiego do bazyliki archikatedralnej i uczestniczyła w żałobnej Mszy św. odprawianej w intencji zmarłego Biskupa.
Żałobnym nieszporom - wieczornej modlitwie brewiarzowej w intencji Zmarłego, przewodniczył rektor Seminarium ks. Marian Rojek.

19-20 listopada. W Międzynarodowym sympozjum organizowanym przez Instytut Teologii Duchowości KUL: Polska i Litwa - duchowe dziedzictwo w Europie, uczestniczyli diakoni Paweł Dziob i Artur Dyrda.

20 listopada. Wspólnota seminaryjna uczestniczyła w odbywających się w przemyskiej katedrze uroczystościach pogrzebowych śp. bp. Bolesława Taborskiego. We Mszy św. pogrzebowej w Bazylice Grobu Pańskiego w Przeworsku wzięła udział delegacja księży przełożonych i alumnów z rektorem ks. Marianem Rojkiem na czele.

21 listopada. Uroczystość Chrystusa Króla była dla wspólnoty seminaryjnej miesięcznym dniem skupienia, który prowadził ojciec duchowny ks. Stanisław Jamrozek. W ramach tego czasu modlitwy i milczenia księża przełożeni i alumni wzięli udział w uroczystej Mszy św. w intencji Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, której w bazylice archikatedralnej przewodniczył abp Józef Michalik.
Na zakończenie dnia skupienia spotkał się z alumnami rektor ks. Marian Rojek wygłaszając konferencje nt. aktualnych spraw życia seminaryjnego.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowy nuncjusz apostolski w Libii pochodzi z Polski

2026-04-25 14:15
Abp Wojciech Załuski

jasnagora.com

Abp Wojciech Załuski

Arcybiskup Wojciech Załuski został mianowany przez papieża Leona XIV nuncjuszem apostolskim w Libii - podało w sobotę watykańskie biuro prasowe. Abp Załuski od lutego pełni też funkcję nuncjusza na Malcie.

Więcej ...

Bp Put do ministrantów i lektorów: Jesteśmy bardzo dumni z waszej posługi

2026-04-25 16:25
Bp Put udzielił błogosławieństwo do funkcji lektora ponad 100 ministrantom

Karolina Krasowska

Bp Put udzielił błogosławieństwo do funkcji lektora ponad 100 ministrantom

„Przy ołtarzu uczniowie – w świecie misjonarze” - pod takim hasłem w sanktuarium w Rokitnie 25 kwietnia odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza.

Więcej ...

Ministranci walczyli o zwycięstwo

2026-04-26 09:30
XXI Diecezjalne Mistrzostwa Archidiecezji Łódzkiej w piłkę nożną halową

Piotr Drzewiecki

XXI Diecezjalne Mistrzostwa Archidiecezji Łódzkiej w piłkę nożną halową

W Łodzi rozegrane zostały XXI Diecezjalne Mistrzostwa Archidiecezji Łódzkiej w piłkę nożną halową. Wzięło w nich udział blisko 400 ministrantów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...

Wiara

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...

Serce dobrego Pasterza – nadzieja Polski w czasach...

Wiara

Serce dobrego Pasterza – nadzieja Polski w czasach...

Prezydent Trump ewakuowany z kolacji. W hotelu było...

Wiadomości

Prezydent Trump ewakuowany z kolacji. W hotelu było...

Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Genazzano

Kościół

Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Genazzano

Siostry z Domu Chłopaków w Broniszewicach: Jesteśmy...

Kościół

Siostry z Domu Chłopaków w Broniszewicach: Jesteśmy...

Odeszli do Pana tego samego dnia. Zmarli dwaj bracia...

Kościół

Odeszli do Pana tego samego dnia. Zmarli dwaj bracia...

W Kamerunie „mały cud” Leona XIV

Kościół

W Kamerunie „mały cud” Leona XIV

Zmarła Siostra Zofia Zdybicka, przyjaciółka św. Jana...

Kościół

Zmarła Siostra Zofia Zdybicka, przyjaciółka św. Jana...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój