Reklama

Relacja z Kostrzyna

Ojczyzno ma...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojczyzna: wyzwanie tej ziemi rzucone
przodkom i nam, by stanowić o wspólnym dobru
i mową własną jak sztandar wyśpiewać dzieje.
(Karol Wojtyła, Myśląc Ojczyzna...)

11 listopada, w Święto Niepodległości, w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Mszę św. celebrował ks. prob. dr Wojciech Skóra w asyście proboszcza z parafii pw. Matki Bożej Rokitniańskiej - ks. Zygmunta Zimnawoda. Swoje sztandary wystawiły: NSZZ „Solidarność”, Arctic Paper, Urząd Miasta, Związek Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych, Związek Sybiraków, Stowarzyszenie Dzieci Wojny, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 4, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Zespół Szkół, ministranci. Na uroczystą Mszę św. przybyli licznie parafianie, którym ojczyzna głęboko leży na sercu.
W wygłoszonej homilii ks. Skóra zwrócił uwagę na nasze ponadtysiącletnie korzenie chrześcijańskie. Dał nam wskazania, jakie wynikają z obowiązku wobec ojczyzny. Nawiązał do walki o przetrwanie całego narodu i o odzyskanie niepodległości w 123-letnim okresie zaborów. Podkreślił, że w wielu polskich rodzinach była bardzo mocno kultywowana miłość do ojczyzny. Przywołał wielkich Polaków: pisarzy, poetów, muzyków, malarzy, duchownych. Dawny patriotyzm romantyków to patriotyzm walki, powstań, insurekcji. Niewątpliwie kształtował on postawy Polaków przez wiele pokoleń; tych wszystkich, którzy marzyli i tworzyli piękne arcydzieła związane z wiarą i nadzieją na odzyskanie niepodległości. Była to wspaniała lekcja historii, przypominająca naszą narodową walkę o wolną i niepodległą Polskę.
Dzisiaj Polska jest w strukturach europejskich. Dlatego też warto sobie postawić pytania: Jak być patriotą w tej konkretnej rzeczywistości? Jak być Polakiem, katolikiem, a zarazem pełnowartościowym obywatelem Europy?
Podczas uroczystości z inspiracji Kostrzyńskiej Grupy Obywatelskiej odbył się specjalny program patriotyczno-religijny, na który złożyła się poezja patriotyczna i pieśni religijne. Całość programu artystycznego przygotowała Ewa Bruś wraz młodzieżą kostrzyńską przy współpracy z Kostrzyńską Grupą Obywatelską i Akcją Katolicką. Fragmenty poezji patriotycznej deklamowali: Wioletta Dzieciątkowska, Bartek Ciesielski, Magda Terebelska, Anna Olbracht, Agata Szymczyk, Ewa Bruś i Czesław Rzepka oraz młodzież ze SP nr 2 - Krzysztof Bajor, Katarzyna Kodzis i Aleksandra Dyrynda - przygotowana przez Helenę Musielak. Swoim śpiewem i muzyką raczyli zgromadzonych w świątyni organista Tadeusz Bluma oraz schola młodzieżowa „Emmanuel” kierowana przez Renatę Głuszko.
Pomysł połączenia uroczystej Mszy św. z programem patriotycznym okazał się wielkim sukcesem. Udowodnił on, że potrzeba tak niewiele, aby osiągnąć tak wiele. Poruszyć nasze serca do tego, że chcemy być i czuć się Polakami. Cieszy fakt, że w Święto Niepodległości wierni tak licznie zgromadzili się na wspólnej modlitwie w kościele. Usłyszałem kiedyś takie słowa kapłana: „Są pokolenia, które tracą wolność, są pokolenia, które wolność muszą odzyskiwać, ale i są pokolenia, które wolności muszą się uczyć”. I my jesteśmy takim pokoleniem, które patriotyzm walki musi zamienić na patriotyzm myśli, patriotyzm potu, patriotyzm odpowiedzialnych wyborów, patriotyzm sumienia. Nie wystarczy zadowolić się demokracją i wolnością. Są do tego jeszcze potrzebne wartości. A miarą naszej wartości jest to, co robimy dla innych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w wielkopostnych spotkaniach

2025-04-04 16:15

Adobe Stock

Kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w organizowanych w portugalskich diecezjach spotkaniach z okazji Wielkiego Postu przygotowujących na Święta Wielkanocne, będących w wielu przypadkach kontynuacją postanowień młodzieży podjętych podczas Światowych Dni Młodzieży zorganizowanych w 2023 r. w Lizbonie. Jak powiedziała KAI Ana Lalanda, działaczka z parafii św. Tomasza w Lizbonie, wydarzenia te obejmują zarówno młodzież uczestniczącą w cotygodniowych zajęciach katechetycznych w parafii, katolickich harcerzy, jak też osoby, które nie należą do żadnej z grup lokalnego Kościoła.

Więcej ...

Wielki Post: Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus.

Więcej ...

Odpowiedzialni za Kościół

2025-04-06 20:05
Abp Józef Kupny z młodzieżą parafii pw. Ducha Świętego

Marzena Cyfert

Abp Józef Kupny z młodzieżą parafii pw. Ducha Świętego

– Jeżeli zaprosicie Ducha Świętego do swojego serca, jeżeli pozwolicie, by obdarował was swoimi siedmiorakimi darami, jeżeli otworzycie się na to działanie, będziecie tacy, jak byli uczniowie Pana Jezusa. Będziecie mieli dość siły do dawania pięknego świadectwa swojej wiary i miłości do Chrystusa – mówił w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu abp Józef Kupny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami