Reklama

Dąbrowa Wielka

Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach tegorocznych obchodów narodowego święta Odzyskania Niepodległości, 14 listopada w miejscowości Dąbrowa Wielka (gmina Czyżew Osada) został poświęcony odrestaurowany pomnik ku czci tych, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.
Uroczystości poprzedziła Msza św. celebrowana przez miejscowego proboszcza ks. kan. Jerzego Średnickiego. W Eucharystii oprócz parafian udział wzięli m.in. przedstawiciele różnych szczebli władz samorządowych województwa podlaskiego, powiatu wysokomazowieckiego oraz gminy, gminnych instytucji, liczne poczty sztandarowe oraz kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego. Grała młodzieżowa orkiestra dęta z Czyżewa pod kierunkiem W. Rostkowskiego. W słowie skierowanym do wiernych ks. kan. J. Średnicki wskazał na wzorce patriotyzmu, które dała nam historia. Przypomniał o tym, jak często Jan Paweł II mówi o umiłowaniu Ojczyzny. „Dzisiaj przypominamy sobie o minionych pokoleniach Polaków, którzy dla Ojczyzny gorliwie pracowali, którzy bronili jej przed wrogiem. A kiedy zachodziła potrzeba, byli gotowi nawet oddać za nią życie” - mówił gospodarz parafii św. Stanisława Biskupa.
Po Mszy św. nastąpił przemarsz pod pomnik. Dalszą część uroczystości rozpoczął dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Wielkiej Lech Krajewski cytując słowa Leopolda Staffa: „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!” Głos zabrał wójt czyżewski Józef Dmochowski, który podziękował organizatorom wiecu oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do odrestaurowania pomnika. W swoim wystąpieniu wspomniał, że w sierpniu br. otrzymał list od Jana Moczydłowskiego z Białegostoku (pochodzącego z Dąbrowy Wielkiej), który zaproponował odnowienie pomnika. Ten artysta malarz jest głównym inicjatorem i projektantem całego przedsięwzięcia.
Wójt gratulował szybkiej realizacji pomysłu, a emerytowany nauczyciel z Dąbrowy Wielkiej Zdzisław Bieranowski przedstawił krótki rys historyczny pomnika. Przypomniał, że został on wybudowany staraniem miejscowych ludzi w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodlełości, czyli w 1928 r. Miał upamiętniać obrońców Ojczyzny. Obelisk wieńczył metalowy orzeł. W obawie przed okupantem został zdemontowany i ukrywany przez mieszkańców wsi. Niestety, zaginął. Były takie lata w historii Polski, kiedy troska o prawdziwe przejawy patriotyzmu nie była mile widziana przez władze. „Swego czasu wraz z grupą harcerzy chciałem uporządkować miejsce przy pomniku. Nie pozwolono mi.” - wspomniał Z. Bieranowski. Nieopodal miejsca, gdzie dziś stoi obelisk, w sierpniu 1920 r. znaleziono dwóch rannych legionistów. Obaj zmarli. Pochowano ich na cmentarzu w Dąbrowie Wielkiej.
Po oficjalnych wystąpieniach ks. kan. Jerzy Średnicki poświęcił pomnik. Potem odczytano Apel Poległych, a kompania WP oddała salwy honorowe. Patriotyczno-religijną uroczystość zakończyło okolicznościowe wystąpienie uczniów miejscowej szkoły podstawowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

2025-04-05 12:00
bp Arkadiusz Okroj

Episkopat News

bp Arkadiusz Okroj

Więcej ...

Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra

2025-04-06 10:41

Adobe Stock

Podróżujący koleją mogą teraz dotrzeć do Watykanu bez kontaktu z ruchem samochodowym. W Rzymie w sobotę na stacji San Pietro otwarto ścieżkę dla pieszych, która prowadzi na Plac św. Piotra bez konieczności przechodzenia przez ulicę.

Więcej ...

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami