Reklama

Włocławek

Na ratunek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednym z przejawów działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku jest funkcjonowanie Sekcji Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego, mającej swą siedzibę przy ul. Żytniej 58. Kierownikiem placówki jest mgr Elżbieta Wieczorek.
Czym jest interwencja kryzysowa? Ustawa o Pomocy Społecznej (art. 47.1) mówi: „Interwencja kryzysowa stanowi zespół działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin, w tym dotkniętych przemocą, w celu zapobiegania lub pogłębiania się występujących dysfunkcji”.
Podstawowym celem istnienia sekcji jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, przy czym sekcja pełni dwie role: diagnostyczno-konsultacyjną (polegającą na rozpoznaniu charakteru i specyfiki danej sytuacji kryzysowej) oraz terapeutyczną (polegającą na krótkotrwałym oddziaływaniu ukierunkowanym na poprawę relacji w środowisku osoby zwracającej się do Sekcji o pomoc).
Warto zaznaczyć, że w trosce o jak najbardziej całościowe udzielanie pomocy Sekcja Interwencji Kryzysowej współpracuje z policją, sądem, Poradnią Leczenia Uzależnień, świetlicami MOPR oraz innymi organizacjami udzielającymi pomocy w trudnych sytuacjach życiowych.
Pomocy udzielają zatrudnieni w Sekcji pracownicy socjalni, psycholog, pedagog oraz prawnik. Ma to następujący przebieg: pierwsze przyjęcia zainteresowanych dokonywane są przez pracownika socjalnego w trakcie zgłoszenia. Jest wówczas przeprowadzana rozmowa, a także terapia wspierająca. Następne spotkania osoby potrzebującej pomocy specjalistów umawiane są na konkretne terminy. Osobom tym Sekcja zapewnia anonimowość, co zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego.
Poradnictwo psychologiczne urzeczywistniane jest poprzez diagnozę, profilaktykę oraz terapię w środowisku (podczas niej dokonuje się także obserwacji naturalnych zachowań dzieci dotkniętych przemocą i relacji panujących w rodzinie). Poradnictwo poszukuje rozwiązań prowadzących do zaangażowania w proces terapeutyczny wszystkich członków rodziny. Duże znaczenie ma tutaj indywidualny kontakt z psychologiem, mający na celu emocjonalne wsparcie w procesie „wychodzenia z przemocy”. Jednocześnie poszerzana jest wiedza o przemocy, prowadzone są zajęcia dla rodziców dotyczące problemów pojawiających się podczas wzrastania dziecka (ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dziecku będącemu ofiarą przemocy).
Zatrudniony w Sekcji prawnik informuje zainteresowanych o możliwościach rozwiązań prawnych ich problemu, doradza, podpowiada jak załatwiać sprawy urzędowe. Poradnictwo prawne polega przede wszystkim na konsultacjach oraz pomocy w prowadzeniu spraw sądowych. Natomiast poradnictwo pedagogiczne zajmuje się problematyką dotyczącą funkcjonowania rodziny (m.in. problemami wychowawczymi).
Ponadto Sekcja prowadzi grupę wsparcia, hostel, telefon interwencyjny, działalność informacyjno-edukacyjną oraz szkolenia dla pracowników MOPR. Przy Sekcji działa Zespół Konsultacyjny, który podczas cotygodniowych zebrań omawia metody pomocy, sposoby rozwiązywania problemów, analizuje konkretne przypadki.
Grupy wsparcia prowadzone są dla kobiet doznających przemocy w rodzinie. Nadrzędnym celem ich działania jest praca nad wzrostem świadomości i poczucia własnej wartości poszkodowanych kobiet, rozwijanie umiejętności zwiększających ich niezależność oraz zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Grupy wsparcia są ważnym uzupełnieniem indywidualnej pomocy psychologicznej. Warto wspomnieć, że nad spotkaniami grup wsparcia (w których w pierwszym półroczu 2004 r. uczestniczyło 31 kobiet) opiekę sprawuje specjalista ds. przeciwdziałania przemocy domowej.
Sekcja prowadzi tzw. hostel - placówkę pobytu całodobowego dla 18 osób. Tu znajdują tymczasowe schronienie ofiary przemocy w rodzinie. Hostel dysponuje kompletnie wyposażoną kuchnią, w której można samodzielnie przygotowywać posiłki, łazienką, pralnią, pokojem dziennym, miejscami do nauki dla dzieci oraz samodzielnymi sypialniami. Podczas pobytu w hostelu zarówno kobiety jak i ich dzieci mogą korzystać z wszelkich form pomocy Sekcji.
Pracownicy MOPR zatrudniani przez Sekcję biorą udział w szkoleniach z zakresu problematyki przemocy w rodzinie, zagadnień prawnych związanych z przemocą w ogóle, z problemem molestowania seksualnego dzieci oraz innych (jeśli zaistnieje potrzeba).
Telefony interwencyjne Sekcji (0-54) 413-50- 96, (0-54) 413-50-95) czynne są przez całą dobę. Również przez całą dobę dostępna jest cała oferta pomocowa Sekcji: to jeden z chlubnych wyjątków na tle innych miast w Polsce. Zwraca uwagę fakt, że w stosunku do lat ubiegłych wzrosło zainteresowanie działalnością Sekcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

1 grudnia - liturgiczne wspomnienie św. Karola de Foucauld

bł. Karol de Foucauld

youtube.com

bł. Karol de Foucauld

1 grudnia Kościół wspomina w liturgii św. Karola de Foucauld (1858-1916), francuskiego zakonnika i misjonarza, pustelnika, który wiele lat spędził wśród muzułmańskich Tuaregów w Afryce Północnej.

Więcej ...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Więcej ...

Bp Solarczyk: Rok Jubileuszowy czasem troski o gorliwe życie wiary i przemianę duchową

2024-12-01 17:30
Bp Marek Solarczyk

BP KEP

Bp Marek Solarczyk

Niech Rok Jubileuszowy będzie czasem naszej troski o gorliwe życie wiary i przemianę duchową, która dopełnia się w sakramencie pokuty - napisał biskup Marek Solarczyk w liście do wiernych na pierwszą niedzielę Adwentu. List jest dzisiaj czytany w kościołach diecezji radomskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Tłumy w Warszawie na proteście przeciwko obowiązkowej...

Wiadomości

Tłumy w Warszawie na proteście przeciwko obowiązkowej...

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Wiara

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła