Reklama

Chicagowski ród Wawrzyniaków

Niedziela w Chicago 50/2004

Osiemnastoosobowa rodzina Wawrzyniaków w 1926 r.

Archiwum

Osiemnastoosobowa rodzina Wawrzyniaków w 1926 r.

30 kwietnia 1926 r. chicagowski dziennik „Chicago Evening Post” zamieścił zdjęcie, nad którym widniał nagłówek: „Największa rodzina w Chicago”. Rodziną posiadającą największą liczbę żyjących dzieci okazała się polska rodzina Wawrzyniaków, licząca 11 chłopców (najstarszy miał 33 lata) i 5 dziewcząt. Wyłoniono ją w rezultacie konkursu ogłoszonego z okazji Tygodnia Chłopców (9-15 maja 1926 r.). Wśród osób na zdjęciu znajduje się również Ryszard Wawrzyniak, nieżyjący już mąż Julii Wawrzyniak, która mimo swego podeszłego wieku, pełna pogody aktywnie udziela się przy parafii św. Ferdynanda w Chicago.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia rodziny Wawrzyniaków nie różni się od losów wielu emigrantów końca XIX i początku XX wieku. Andrzej Wawrzyniak miał 24 lata, gdy w 1890 r. w kościele św. Stanisława Kostki w Chicago pojął za żonę mającą niewiele ponad 15 lat Katarzynę Raucki. Jego młoda żona, podobnie jak on sam, razem z rodzicami wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych kilka lat wcześniej. Już rok po ślubie urodziło im się pierwsze dziecko, które niestety wkrótce zmarło. Dziewięć lat po ślubie młoda rodzina przeniosła się razem z rodzicami Katarzyny do Hefron w Wisconsin, gdzie Andrzej znalazł pracę w Stevens Point. Warto wspomnieć, że miasteczko to może się poszczycić tym, że 30% wszystkich mieszkańców posiada polskie korzenie. Aby utrzymać powiększającą się ciągle rodzinę, Andrzej musiał ciężko pracować. Każdego poniedziałku pokonywał wozem trasę 25 mil, a wracał do domu tylko na weekend. Uskładane pieniądze pozwoliły mu jednak wkrótce wydzierżawić, a następnie kupić 80-hektarowe gospodarstwo. Zapłacił za nie 1,200 dolarów. Starsze dzieci opuściły wkrótce dom w poszukiwaniu pracy. Jedni udali się na farmy do Południowej Dakoty, inni szukali szczęścia w Chicago, natomiast mniejsze dzieci pozostały w domu, pomagając w gospodarstwie rodziców, a często również i sąsiadów. Ciężka praca i dobry urodzaj zapewniły rodzinie względną zamożność. W 1917 r. stać ich było nawet na zakup najnowszego modelu z fabryki Forda, a rok później po otrzymaniu 6 tys. dolarów za gospodarstwo w Hefron na kupno 160-hektarowego gospodarstwa w nieodległym Almond. Wkrótce jednak dobry urodzaj się skończył, rodzina popadła w długi, a bank zajął ich farmę. W takiej sytuacji w 1922 r. Wawrzyniakowie przenieśli się do Chicago, gdzie już wcześniej pracowało kilkoro z ich dzieci. Dość szybko urządzili się na nowo. Zamieszkali na terenie parafii św. Stanisława Kostki, tam gdzie przed ponad 30 laty się pobrali. Andrzej, głowa rodziny, zmarł w 1929 r. w wieku 64 lat. Jego żonie Katarzynie, która odeszła 26 lat później, dane było jednak bawić się na wszystkich szesnastu weselach swoich dzieci.
Pani Julia z dumą mówi o rodzie Wawrzyniaków, który obecnie liczy 276 osób. Rodzina byłaby zapewne jeszcze liczniejsza, gdyby w dzieciństwie nie zmarło pięcioro dzieci protoplastów rodu. Co kilka lat odbywa się zjazd wszystkich członków rodziny. Przyjęcie odbywa się na wolnym powietrzu, jako że żadna, nawet największa willa nie jest w stanie pomieścić tak licznej grupy.
Na zapewnienie dzieciom wszystkiego, co potrzebne do życia, państwo Wawrzyniakowie wydali zapewne znaczną część swojej majętności. Inwestowali także w dobre wychowanie swoich dzieci. Choć obecnie rodziny nie są tak liczne, to chyba w tej sferze życia niewiele się zmieniło: koszty wykształcenia dziecka w Stanach Zjednoczonych, od przedszkola do uniwersytetu, stanowią poważną część domowego budżetu, a trud jego dobrego wychowania jest równie wielki jak dawniej, a może nawet większy.
Ciekawe, jak wielka obecnie jest najliczniejsza chicagowska rodzina? Czy ponownie wygraliby Polacy?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele