Reklama

Wiadomości

Jersey City: przeniesienie Pomnika Katyńskiego było planowane od dawna?

Już w 2017 r. w ratuszu miejskim Jersey City mówiono o planach przeniesienia Pomnika Katyńskiego - dowiaduje się KAI. W jego miejscu miałby powstać nie park, ale kompleks wieżowców.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Członkowie lokalnej Polonii podkreślają w rozmowie z KAI, że sam pomnik nie był wcześniej obiektem krytyki ze strony mieszkańców, ale raczej zainteresowania odwiedzających tę część miasta. Tym bardziej, że oprócz tablic upamiętniających zbrodnię katyńską, znajdują się na nim także inskrypcje ku czci Sybiraków, a także tablica z wizerunkiem Maryi, upamiętniająca ofiary zamachu na wieże World Trade Centre - które znajdowały się w pobliżu pomnika, na przeciwległym brzegu rzeki Hudson.

- To miejsce bardzo symboliczne! Ten pomnik jest tam od 1991 r. Wraz z Polonią zbieramy się tam każdego roku dla uczczenia ważnych polskich świąt. To jest symbol historii Polski. On niesie ze sobą historię i cierpienia naszego narodu - mówi Waldemar Demorit, świecki manager parafii św. Antoniego z Padwy w Jersey City.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W piątek, sobotę i niedzielę planowane są protesty w obronie Pomnika Katyńskiego. Zgromadzą się tam działacze polonijni wspólnie z przedstawicielami m.in. polskich szkół, przedstawicieli Kongresu Polonii Amerykańskiej i Konsula Generalnego RP Macieja Golubiewskiego, który jest zaangażowany w tę sprawę.

Z kolei w miniony wtorek odbyło się w sprawie pomnika duże spotkanie w ratuszu miejskim Jersey City. "Burmistrz się nie pojawił, ale obecni byli jego doradcy, którzy byli nam bardzo życzliwi" - relacjonuje Demorit. Podkreśla, że choć Amerykański Sąd Federalny, na skutek interwencji mec. Stanisława Platty, zadecydował o wstrzymaniu jakichkolwiek decyzji co do pomnika do 29 maja, to środowisko polonijne będzie zabiegać o to, by decyzja ta nie została w przyszłości zmieniona.

"Liczymy, że wszystko zakończy się pozytywnie. Pojawiły się głosy także niektórych kongresmenów amerykańskich z Waszyngtonu, którzy bronią pomnika. Działania trwają, dostajemy wiele e-maili od różnych organizacji. Praktycznie co godzinę pojawiają się nowe głosy i liczymy na pomyślne rozwiązanie tej sprawy" - mówi Demorit. Podkreśla, że o pozostawienie pomnika na obecnym miejscu upominają się także członkowie Polonii mieszkający w innych stanach, czego dowodem była obecność Polaków z Bostonu i Waszyngtonu na wtorkowym spotkaniu w Konsulacie RP w Nowym Jorku.

Reklama

Z kolei w polskich parafiach, oprócz modlitw w intencji pomyślnego rozwiązania sporu, księża zachęcają także wiernych do udziału w planowanych na ten weekend pokojowych pikietach. "Chodzi o też o to, by nasze stanowisko nagłośnić w amerykańskich mediach. Wspólnymi siłami chcemy bronić pomnika. W Jersey City jest ponad 10 tys. osób pochodzenia polskiego. Jeśli na te pikiety przyjdzie przynajmniej jedna trzecia, to już wystarczy" - wyraża nadzieję Demorit.

Pomnik Katyński w Jersey City dłuta Andrzeja Pityńskiego został odsłonięty 19 maja 1991 r. 12-metrowa rzeźba przedstawia żołnierza ze związanymi rękami i zakneblowanymi ustami, który upada pod ciosem zadanym bagnetem w plecy. 7 maja 2018 r. burmistrz Jersey City Steven Fulop zapowiedział, bez konsultacji z przedstawicielami władz Polski ani liczącą 10-tys. osób miejscową Polonią, że pomnik ten zostanie przeniesiony w inne miejsce, m.in. ze względu na jego drastyczną formę.

Możliwość przeniesienia pomnika została zablokowana do dn. 29 maja decyzją Amerykańskiego Sądu Federalnego, na skutek interwencji działacza polonijnego mec. Stanisława Platty.

Podziel się:

Oceń:

2018-05-09 21:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Musimy ciągle pamiętać

Wojewoda podkreślił, że o Zbrodni Katyńskiej musimy dzisiaj szczególnie mówić i pamiętać

LUW Gorzów

Wojewoda podkreślił, że o Zbrodni Katyńskiej musimy dzisiaj szczególnie mówić i pamiętać

Na cmentarzu komunalnym 6 kwietnia odbyły się uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Więcej ...

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać.

Więcej ...

Piastunko karmiąca, módl się za nami...

2024-05-13 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Madonna karmiąca, którą w dzisiejszym rozważaniu przypomina nam ks. Jan Twardowski uznawana jest za patronkę domostw. Ludowe przekazy mówiły, że w domu, w którym jest jej obraz, nigdy nie zabraknie chleba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania