Reklama

Wola Gałęzowska

Cud przemiany serc

Niedziela lubelska 50/2004

15 listopada br. kopia Ikony Jasnogórskiej dotarła do parafii św. Antoniego Padewskiego w Woli Gałęzowskiej. W drewnianej, wzniesionej w stylu zakopiańskim świątyni, Madonnę uroczyście powitał proboszcz niewielkiej parafii, ks. Leszek Żelazny, polecając opiece Matki Najświętszej wspólnotę parafialną. Mszy św., rozpoczynającej całodobowe czuwanie u stóp Maryi, przewodniczył bp Artur Miziński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowa homilii, skierowanej do uczestników niecodziennej Eucharystii, były szczególnym zapewnieniem, że Jasnogórska Pani przynosi swoim dzieciom pocieszenie i radość. „Maryja jest Tą, która przynosi radość światu. Jako Matka była pierwszą osobą, która rozradowała się z narodzin dziecka, otwierających nową erę w religijnych dziejach ludzkości. Dzięki zwiastowaniu anielskiemu wiedziała, jak niezwykłe przeznaczenie miało się stać udziałem dziecka. Jezus, Syn Maryi, dał ludziom prawdziwą radość zbawienia. Tę radość otrzymaliśmy przez przyczynę Najświętszej Panny” - mówił Kaznodzieja. Ksiądz Biskup przypomniał, że Maryja nie zatrzymała tej radości dla siebie, ale podzieliła się nią z najbliższymi. „Natychmiast po Zwiastowaniu Maryja staje się przyczyną radości rodziny Jej krewnej, Elżbiety. Wydarzenie Nawiedzenia owiane jest atmosferą radości: tajemnica Nawiedzenia jest tajemnicą radosną. Jan Chrzciciel przejawia radość w łonie św. Elżbiety; ta, pełna radości płynącej z daru macierzyństwa, błogosławi Pana. Maryja wygłasza Magnificat, hymn przepełniony radością mesjańską. Ukrytym źródłem tej radości jest Jezus, którego Maryja poczęła za sprawą Ducha Świętego i który rozpoczyna zwyciężać to, co jest korzeniem strachu, udręki, smutku - grzech, najbardziej poniżającą niewolę dla człowieka”.
Czas spotkania z Matką był - dzięki wygłoszonej homilii - również czasem przygotowania do głębokiego przeżywania Adwentu, czasu radosnego oczekiwania na przyjście Pana. „Najradośniejszym i najszczęśliwszym wydarzeniem w historii świata było bez wątpienia narodzenie Syna Bożego. Każda matka cieszy się i raduje z narodzenia dziecka, także Maryja radowała się z narodzenia Syna, swojego Pana i Boga. Ale każda matka i każdy ojciec wiedzą, że w rodzinie chwile radości i zadowolenia mieszają się z bólem i łzami. Nikt, tak jak Najświętsza Dziewica, nie rozumie bólu i cierpień ludzi, którzy utracili Boga. Ona nie tylko im współczuje, ale wszelkimi sposobami pomaga odnaleźć Dawcę zbawienia. Jakże często dzięki Niej wracamy do Boga, a Ona ciągle na nowo zasługuje na miano Przyczyny naszej radości”. Ksiądz Biskup przypominał, że za przyczyną Maryi wielokrotnie dokonuje się nawrócenie serc, o które może poprosić każdy, kto oddalił się od Boga. Takim szczególnym czasem łaski jest czas nawiedzenia, podczas którego Niebieska Pani „dostrzega wszystko, najmniejsze zakłopotanie, braki i niepokoje; wstawia się za nami w naszych potrzebach i wyprasza potrzebne łaski: by rodzinom nie zabrakło jedności i wzajemnej miłości, by dzieci z należytym szacunkiem odnosiły się do rodziców, by rodzicom nie brakowało cierpliwości do swoich dzieci, by życie ludzkie cieszyło się należną mu godnością, by kultura śmierci nie zapanowała nad kulturą życia”.
W każdej parafii Nawiedzenie stwarza szczególny klimat modlitwy i bliskości, pozwala na przedstawienie Jezusowi za pośrednictwem Maryi próśb, przypomina o wdzięczności za doznane łaski. „Nie śmiemy prosić o cud przemiany w wymiarze materialnym, ale prosimy o cud przemiany serc. Niech to spotkanie z Matką Pana i naszą Matką przyczyni się do tego, że życie stanie się nowe, bardziej radosne, bo odnowione przez sakrament pokuty, Eucharystię, przez podjęcie postanowień, które zaowocują przemianą serc i umocnieniem w wierze, która rodzić będzie nadzieję”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

„Bóg, Honor, Ojczyzna”-Krajowa Pielgrzymka Bractw Kurkowych RP

2024-05-02 18:28
Bractwa kurkowe RP

BPJG

Bractwa kurkowe RP

Barwy narodowe biel i czerwień są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Na Jasnej Górze od kilkunastu lat biało-czerwona na stałe powiewa na wieży, przypominając, że tutaj jest duchowa stolica polskiego narodu. Do sanktuarium niemal każdego dnia pielgrzymują wierni powierzając Królowej Polski losy Ojczyzny. Dziś szczególnie tę modlitwę zanoszą uczestnicy Krajowej Pielgrzymki Bractw Kurkowych RP z Wielkopolski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst