Reklama

Chodel

Zostanie po nas ślad

Niedziela lubelska 50/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To już ósmy koncert w Chodlu. Dzięki życzliwości i przyjaźni dr. Ryszarda Majaka, dyrektora Polskich Nagrań i staraniom proboszcza, ks. kan. Ryszarda Sowy, 21 listopada - w uroczystość Chrystusa Króla i w przeddzień święta patronki śpiewu i muzyki kościelnej św. Cecylii - parafianie z Chodla mogli podziwiać głosy i mistrzowskie wykonanie bardzo zróżnicowanego i pięknego repertuaru, zaprezentowanego przez artystów teatrów muzycznych z Łodzi, Poznania i Warszawy oraz solistów kochanego przez nas „Mazowsza”. Koncert był darem gospodarza parafii, ks. Sowy, dla parafian, którzy podjęli wielkie wyzwanie i trud budowy nowych organów. Dzieło zostało ukończone i w czerwcu br. poświęcone przez abp. Józefa Życińskiego.
Piękne brzmienie nowego instrumentu wydobył Jarosław Wróblewski, rozpoczynając koncert fugą J. S. Bacha Magnificat. Następnie bardzo młody tenor, Mateusz Zajdel, wykonał pieśń Ave Maria F. Schuberta, a serdecznie oklaskiwany duet Dorota Laskowiecka i Eliza Dżyzga zaprezentował pieśń Sancta Maria. Na twarzach słuchaczy malowało się wielkie, wręcz modlitewne skupienie. Później nastąpiła zmiana repertuaru. Wystąpiło „Mazowsze”, śpiewając m.in. Jadą goście i Kukułeczkę - bez tych pieśni trudno wyobrazić sobie występ zespołu. Piękne dziewczyny, piękne głosy i rozrywkowy repertuar wprowadził ożywienie, które zmieniło się w prawdziwą owację po wykonaniu takich pieśni, jak Tijanika, Clavelitos i Kłando mametata fa. Kierujący programem, Ryszard Majak zadbał, aby atmosfera koncertu była podniosła, a jednocześnie ciepła, serdeczna i radosna.
Znane arie operetkowe: Co się dzieje w wykonaniu Hanny Samson i M. Zajdla oraz Jakże mam ci wytłumaczyć w wykonaniu D. Laskowieckiej i Ryszarda Wojtkowskiego wywołały kolejną burzę oklasków. Słuchacze docenili piękne głosy i mistrzowskie wykonanie, na co artyści odpowiedzieli kolejnymi utworami: Wiedeń - miasto moich marzeń w wykonaniu „Mazowsza” i H. Samson oraz Tobie śpiewam tę pieśń w wykonaniu R. Wojtkowskiego. W końcowej części koncertu parafianie mieli okazję usłyszeć znaną pieśń Barka, ze słowami poświęconymi Ojcu Świętemu - Janowi Pawłowi II, autorstwa R. Majaka. Po tej pieśni słuchacze nagrodzili oklaskami nie tylko wykonawców, ale także autora tekstu. Tak zróżnicowany repertuar ma swoje uzasadnienie, bowiem artyści śpiewali Bogu i ludziom.
Jubileuszowy rok 35-lecia kapłaństwa ks. kan. Ryszarda Sowy obfituje w doniosłe wydarzenia w życiu parafii. Jednym z nich był niedzielny koncert. O jubileuszu pamiętali także artyści, dedykując Księdzu Proboszczowi pieśń z operetki Skrzypek na dachu - Zostanie po nas ślad. Wiele tych śladów pracy ks. Ryszarda Sowy i obecnego pokolenia chodelskich parafian, zawsze otwartych na wyzwania i potrzeby Kościoła, pozostanie na chwałę Bożą i dla potomnych. Kwiaty, podziękowania i gromkie Ad multos annos w wykonaniu miejscowego chóru dla artystów i Sto lat od wszystkich uczestników koncertu dla gospodarza i sponsora zakończyło spotkanie, pozostawiając wprawdzie niematerialny, ale niezapomniany ślad w postaci refleksji i pięknych przeżyć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...