Reklama

Pielgrzymka chóru i AK z parafii Skibniew

Niedziela podlaska 39/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 września o godz. 8.00 spod kościoła pw. św. Wojciecha w Skibniewie odjechał autokar z pielgrzymami, z których większość stanowili chórzyści, ich rodziny i członkowie Akcji Katolickiej. Celem pielgrzymki było odwiedzenie miejsc związanych z dzieciństwem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz podziękowanie Bogu za Wielkiego Rodaka i prośby o rychłą beatyfikację.

Pierwszą miejscowością, w której zatrzymaliśmy się była Prostyń. Na wzgórzu piękna świątynia - sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. W tej świątyni w 1898 r. zawarli związek małżeński Stanisław Wyszyński (miejscowy organista) i Julianna z Karpiów - rodzice kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymów powitał proboszcz parafii - ks. Krzysztof Maksimiuk, który przedstawił historię kościoła, mówił o objawieniu się św. Anny Małgorzacie Błażejowej i barwnie przedstawił wiele legend ( o kozach prostyńskich) związanych z tym miejscem. Następnie odsłonięta została przepiękna statua przedstawiająca Trójcę Świętą i obraz św. Anny. Cudowna statua, prawdopodobnie wyrzeźbiona została przez Wita Stwosza ok. 1460 r., jest rzeźbą z drzewa lipowego, wysokości 125 cm, przedstawiająca Boga Ojca siedzącego na tronie i trzymającego ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego w postaci gołębicy - unoszącego się nad krzyżem.

Po wspólnej modlitwie miał miejsce obrzęd koronacji, tzn. Ksiądz Proboszcz błogosławił każdego pielgrzyma koroną św. Anny, wykonaną z metalu. W środku korony znajduje się proszek z 3 wianków pozostawionych przez św. Annę w miejscu objawienia się Małgorzacie.

Po zaopatrzeniu się w pamiątki i prostyńskie kozy z ciasta wyruszyliśmy do Treblinki - byłego obozu koncentracyjnego, znajdujżącego się na terenie parafii Prostyń. Tradycyjnie w każdą pierwszą sobotę września w Treblince odbywa się uroczystość religijno-patriotyczna, na którą są zapraszani więźniowie byłego obozu, kombatanci, żołnierze, poczty sztandarowe i młodzież. Odmówiliśmy Anioł Pański w intencji pomordowanych w tym obozie, zwiedziliśmy część polską i żydowską i ruszyliśmy w dalszą drogę.

Następną miejscowością związaną z życiem Kardynała była Zuzela (diecezja łomżyńska). Tu 3 sierpnia 1901 r. urodził się i został ochrzczony przyszły Prymas Tysiąclecia, tu spędził dzieciństwo i chodził do I i II kl szkoły powszechnej.

Piękną świątynią w Zuzeli zaczęto budować w 1908 r., a stroną rachunkową i gospodarczą w parafii zajmował się miejscowy organista, ojciec kard. Stefana Wyszyńskiego. Ksiądz Prymas wspomniał, ze nieraz dźwigał cegły "z dalekich pryzm pod schody prowadzące na rusztowania".

W kościele w Zuzeli zachowała się chrzcielnica, przy której był ochrzczony Kardynał, a w nawie bocznej jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przed którym modlili się rodzice Prymasa.

Obok kościoła jest piękna dzwonnica wybudowana w latach 1992-94. Zawieszone dzwony otrzymały imiona trzech wielkich polskich kapłanów: Jana Pawła II (3500 kg), Stefana Wyszyńskiego (1800 kg) i Jerzego Popiełuszki (820 kg). Przed kościołem ustawiony jest odlany ze spiżu pomnik, który przedstawia Prymasa jako nauczyciela narodu. 14 czerwca 1987 r. pomnik został pobłogosławiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a 22 listopada 1987 r. pomnik został odsłonięty przez abp. Bronisława Dąbrowskiego - przyjaciela i wieloletniego współpracownika kard. Stefana Wyszyńskiego.

Dla uczczenia 70. rocznicy święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia została wybudowana w 1994 r. grota Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Przy tej grocie w każdą pierwszą sobotę miesiąca gromadzą się parafianie na apel Maryjny.

Siostra Służka BNP Niepokalanej zaprowadziła nas do Muzeum Lat Dziecięcych kard. Stefana Wyszyńskiego. Jest to zrekonstruowany drewniany budynek, w którym odtworzono przy współpracy siostry Kardynała wnętrze kuchni i pokoju z czasów gdy mieszkała tu rodzina Wyszyńskich, a po prawej stronie izbę szkolną z początku lat XX.

Z Zuzeli udaliśmy się do Andrzejewa, dokąd przeniosła się rodzina Wyszyńskich. Ojciec Kardynała otrzymał od Proboszcza parafii w Andrzejowie propozycję pracy w charakterze organisty. Dom w Zuzeli był za ciasny dla licznej wówczas już rodziny, a matka spodziewała się następnego dziecka, toteż przestronniejsze mieszkanie i wyższe wynagrodzenie było niewątpliwie przyczyną przeniesienia się do Andrzejewa. W kwietniu 1910 r. państwo Wyszyńscy opuścili Zuzelę i przenieśli się do Andrzejewa. W kościele w Andrzejewie przyszły Prymas Tysiąclecia przyjął I Komunię św. Spotkały go tu chwile bolesne: choroba i śmierć matki Julianny. Na miejscowym cmentarzu znajduje się grób Mamy Kardynała i maleńkiej siostry Zosi. Piękna aleja prowadząca na cmentarz wysadzona wysokimi tujami nosi imię kard. Stefana Wyszyńskiego. Gdy byliśmy w Andrzejewie, trwały tam przygotowania do wielkiej uroczystości - nadania miejscowemu gimnazjum imienia kard. Stefana Wyszyńskiego, w której miał uczestniczyć kard. Józef Glemp - Prymas Polski.

Ubogaceni duchowo, zauroczeni zabytkami, wspaniałymi świątyniami, dziękując Bogu za tak wielkiego Polaka, wracaliśmy do Skibniewa. Pogoda była wspaniała, przyroda nadbużańska przepiękna. Zachęcamy wszystkich diecezjan do odwiedzenia tych miejsc, tym bardziej, że Prostyń to miejscowość w naszej, drohiczyńskiej diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

W 2024 r. było więcej powołań męskich, a mniej żeńskich

2025-05-07 22:20

Karol Porwich/Niedziela

W 2024 r. do seminariów diecezjalnych i zakonnych wstąpiło 301 mężczyzn, o 21 więcej niż w 2023 r. Żeński nowicjat zakonny rozpoczęło 66 kobiet, a w klasztorach kontemplacyjnych przybyło 15 mniszek, o 12 mniej niż rok wcześniej – poinformowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.

Więcej ...

„Pokój Łez” - miejsce, w którym kardynał staje się papieżem

2025-05-08 08:33

Vatican Media

Na ścianie Sądu Ostatecznego w Kaplicy Sykstyńskiej, po obu stronach ołtarza, znajdują się dwoje zamkniętych, niezbyt dużych drzwi. Te po lewej prowadzą do tak zwanego „Pokoju Łez”, do którego tuż po wyborze wchodzi nowo wybrany papież, aby przebrać się i na kilka minut oddać się modlitwie. Jak mówi ks. prałat Marco Agostini, ceremoniarz papieski, tam papież uświadamia sobie, kim się stał, kim od tego momentu będzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...