Reklama

Dzieje wiejskiej parafii

Niedziela warszawska 50/2004

W Ostrowie obecnie mieszkają Polacy. Niegdyś te tereny zamieszkiwali jednak Niemcy. Został po nich cmentarz grzebalny przy leśnej drodze do Gliny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostrów to jedna z wielu wiosek położonej przy trasie Lublin - Warszawa. W czasach rozbiorów Polski osiedliły się tu rodziny kolonizatorów niemieckich. Tak było do II wojny światowej. Mieszkały tu tylko cztery rodziny polskie. Po wybuchu wojny wyzbyły się one gospodarstw i wyprowadziły się. W centralnym punkcie Ostrowia znajdowała się kaplica ewangelicka - obecnie jest to teren szkolny - i cmentarz. Po wyzwoleniu gospodarstwa poniemieckie zostały rozparcelowane pomiędzy rodziny polskie. Podobny los spotkał teren cmentarza, który uległ dewastacji i zarósł drzewami. Ostrów odziedziczył więc swego rodzaju spuściznę niemiecką. Po wojnie życie wracało do normy.

Dzieje kościoła - kaplicy

Początkowo zrodziła się myśl, by wybudować tu punkt katechetyczny, w którym można by uczyć religii i w niedziele odprawiać Mszę św. Bp Jerzy Modzelewski 13 października 1983 r. poświęcił krzyż. To dało początek parafii. W następnym roku zaczęto prace nad budową punktu katechetycznego. W 1985 r., w surowych jeszcze murach, pierwszą Mszę św. odprawił ks. Stanisław Marczuk, proboszcz z Glinianki. W 1989 r. rozpoczęły się prace przy budowie nowej plebanii. Z dniem 11 września 1991 r. władza metropolitalna ustanowiła samodzielny ośrodek duszpasterski i przysłała ks. Antoniego Zycha, który z czasem został tu pierwszym proboszczem. Oficjalnie to, co wybudowano jest kaplicą przy tzw. punkcie katechetycznym. Powszechnie mówi się jednak, że to kościół. Dziś ten teren jest dosyć obszerny i zadbany. Wnętrze kościoła zachęca do modlitwy.
Parafię w Ostrowie pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika erygował bp Kazimierz Romaniuk 25 grudnia 1993 r. z części parafii Glinianka. Z Ostrowa do Glinianki jest 8 km. Obecni ostrowscy parafianie nie zawsze jeździli do kościoła macierzystego. Wybierali czasem Kołbiel lub Otwock. Teraz cieszy ich to, że mają bliżej swoją parafię.
Kamień węgielny został przywieziony z Bazyliki w Porcjunkuli. W głównym ołtarzu znajduje się wizerunek Patrona i obraz Jezusa Miłosiernego. W kościele są figurki i feretrony, które poszczególne wioski noszą w czasie procesji. Do jednej z nich należy obraz Matki Bożej, a nad nim jest wbudowany orzeł z koroną. Wykonał to dwadzieścia lat temu jeden parafianin. Proboszcz z Glinianki przestraszył się, że władze nie pozwolą na orła z koroną. Okazało się jednak, że nikt nie dostrzegł owego „szczegółu” i tak zostało do dziś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pustynia młodzieżowa

Wnętrze kościoła jest czyste i zadbane. W prezbiterium nad tabernakulum znajduje się obraz Miłosierdzia Bożego, a po lewej stronie duży obraz patrona parafii - św. Stanisława BM. Są dwa ołtarze boczne. Konfesjonały i ławki sosnowe wykonał miejscowy stolarz. Ramy obrazów i drogę krzyżową pozłocono. Został zrobiony także chór. Organistka przyjeżdża grać na Msze niedzielne, uroczystości, śluby i pogrzeby. W dni powszednie parafianie sami śpiewają. Podczas przygotowań do I Komunii Świętej organistka ćwiczy z dziećmi w domu parafialnym. Tam stoją organy, które 20 lat temu ofiarował dla Ostrowa ks. Marczuk - ówczesny proboszcz Glinianki.
- Młodzież parafialna jest jednak mało rozśpiewana - twierdzi ks. Stanisław Serowik - obecny proboszcz w Ostrowie. Trudno znaleźć kogoś do zaśpiewania psalmu podczas bierzmowania. Ponadto niewielka część młodych uczestniczy regularnie we Mszach św. - Jest to związane z wychowaniem - kontynuuje. Jak rodzice nie chodzą do kościoła, to tak samo i dzieci. Ks. Serowik wskazuje na dwie główne przyczyny takiego stanu. Jest to lenistwo i alkoholizm, który dotyka zwłaszcza średnie pokolenie. Jednak ci, którzy aktywnie uczestniczą w życiu parafii są bardzo przywiązani do Eucharystii. W ciągu roku jest rozdzielanych 25 tysięcy Komunii Świętych. Parafian jest ok. 1100. Regularnie we Mszy uczestniczy 30% mieszkańców. Więcej ludzi przychodzi na Pasterkę i Mszę rezurekcyjną. - Wtedy boli mnie kręgosłup od udzielania Komunii Świętej - z uśmiechem dodaje proboszcz, który w Ostrowie jest od czerwca 1999 r. Został przeniesiony z Kamionka, ponieważ w 1997 r. miał operację serca. Nie mógł więc pracować na dużej wielkomiejskiej parafii. W niedziele Msze są o godz. 9.00 i 11.00. W dni powszednie o 18.00. W październiku o 17.00, a zimą o 16.00. Proboszcz chce bowiem, aby ludzie zaszli do kościoła, gdy jeszcze nie jest zbyt ciemno.
W Ostrowie jest sześć kółek Żywego Różańca, Trzeci Zakon św. Franciszka, ministranci i bielanki. Proboszcz chciałby, aby istniała także Akcja Katolicka, ale ta jest jeszcze w powijakach. Dobrze układa się natomiast współpraca księdza z nauczycielami z pobliskiej szkoły. Rekolekcje adwentowe są organizowane w trzecią niedzielę Adwentu, a wielkopostne - w piątą niedzielę Wielkiego Postu. Wówczas przychodzi duża liczba młodzieży.

Zamiary Boga

Plany Opatrzności są niezbadane. Mimo małej frekwencji - choć nie odbiegającej od tego, co jest w kościołach warszawskich - z parafii wywodzą się liczne osoby duchowne. Są to: nieżyjący już franciszkanin o. Joachim Domański i jego brat o. Paweł Domański, który mieszka w Niepokalanowie. Niedawno zmarł również inny franciszkanin o. Honorat Rafał. S. Maria Tomaszewska jest urszulanką. Z parafii pochodzą księża: ks. Ryszard Ladziński i ks. Rafał Kaściński. Do związków z parafią przyznaje się również ks. Aleksander Mackiewicz z Grodna. Odprawił on Mszę prymicyjną w 2001 r. w Ostrowie. Często przyjeżdżał tu bowiem jako mały chłopiec.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...