Reklama

Króluj nam, Chryste (I)

Niedziela sandomierska 50/2004

Intronizacja to nie tylko forma ofiarowania się, ale odrodzenie serc, poddanie ich pod słodkie panowanie Miłości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powierzyć się Sercu

„Krzyż jest moim uniwersytetem, gdzie Pan Jezus kształci moją duszę w cierpieniu. Z Krzyża Chrystusowego i Najświętszej Eucharystii, jak z katedry uniwersyteckiej słyszymy najwznioślejsze wykłady o Miłości Pana Jezusa ku naszym duszom” - czytamy w zapiskach służebnicy Bożej Rozalii Celakówny (1901-1944). Myśl ta doskonale streszcza to, co Chrystusowa posłanniczka ma nam do powiedzenia, ukazuje także w świetle czego należy odczytywać jej przesłanie dotyczące intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Krzyż i Eucharystia, jako katedra uniwersytecka, katedra, w której człowiek uczy się wiary i kształtuje duchowość są bliskie Rozalii Celakównie.

Chrystus celem życia

Na takim uniwersytecie Rozalia uczy się prawdziwej Miłości, która decyduje o doskonałości chrześcijańskiej. Miłość do Boga wyraża poprzez modlitwę, medytację, adorację, życie sakramentami. Autentyczną miłość bliźniego, która rodzi się z miłości do Boga, realizuje w swojej pracy zawodowej, w krakowskim szpitalu, przy łóżkach chorych wenerycznie.
„Jej miłość do Boga ma bardzo konkretną cechę, którą można krótko scharakteryzować: »Jezus Chrystus - celem życia«” - mówił ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski na sympozjum, które odbywało się we wrześniu br. w Toruniu z okazji 60. rocznicy śmierci Rozalii Celakówny. Do Jezusa, jako swojego celu pragnie iść przez całe życie i do Jezusa odnosić każde wydarzenie, każdy czyn, każdą chwilę swojego życia. Cel ten osiąga poprzez przyjęcie prawdy chrześcijańskiej - credo, zasłuchanie się w głos Kościoła oraz posłuszeństwo swoim spowiednikom. Swoje osobiste doświadczenie miłości koncentruje na miłości skierowanej do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Serce Jezusa zawiera bowiem całą głębię, kryje cały majestat i jest streszczeniem tajemnicy Jezusa Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dojrzewanie kultu

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa nie jest czymś nowym w czasach, gdy żyje Rozalia. Jej przesłanie o potrzebie intronizacji rodzi się w oparciu o jej osobiste doświadczenie świętości, ale też w oparciu o nauczania Kościoła i wierność Bożemu Słowu. Idea kultu Najświętszego Serca Jezusowego przewijała się przecież wcześniej w encyklikach kolejnych papieży.
W roku 1899 Leon XIII w encyklice Annum Sacrum mówi o kulcie Najświętszego Serca Jezusowego i o poświęceniu się ludzi Najświętszemu Sercu Jezusa. Ten pobożny obowiązek jako pierwsza wypełniła Małgorzata Maria Alacoque szerząc ideę osobistego poświęcenia się Bożemu Sercu. Papież Pius XI w encyklice Quas Primas mówi o uznaniu Królestwa Chrystusa jako lekarstwie na laicyzację i ustanawia doroczne święto ku czci Chrystusa Króla, mające ukazywać najwyższą władzę Chrystusa nad wszechświatem, społeczeństwami, rodziną i poszczególnymi ludźmi. W kolejnej encyklice Miserentissimus Redemptor w 1928 r., papież Pius XI mówi o wynagradzaniu i zadośćuczynieniu Bożemu Sercu za grzechy i zniewagi. Wątek ten przewija się też w kazaniach księży jezuitów o Sercu Jezusa.

Reklama

Być narzędziem w rękach Boga

Nie bez znaczenia jest też kontekst polityczny i społeczny w otaczającym Rozalię Celakównę świecie. W pierwszej połowie XX wieku w Polsce i Europie panował kryzys ekonomiczny. W Polsce, w 20-leciu międzywojennym nastają walki polityczne, kryzys ekonomiczny. Wywołało to kryzys moralny. Rozalia pracuje wówczas na oddziale weneryczno-skórnym Szpitala św. Łazarza w Krakowie. Choroby, z jakimi spotyka się młoda kobieta w swojej pracy zawodowej są wynikiem degradacji moralnej. Zetknięcie z brutalnością grzechu wywoływało w niej wielkie cierpienia duchowe. Rozalia Celakówna głęboko przeżywała grzechy narodu polskiego. Wówczas szczególnie dostrzegła potrzebę wynagradzania Bogu za swoje grzechy i grzechy innych. U współcześnie z nią żyjącej s. Faustyny, też pojawia się wątek modlitwy za innych. W Koronce do Bożego Miłosierdzia są słowa: „Miej miłosierdzie dla nas i całego świata”. Rozalia wszystkie te sprawy przyjmuje i przeżywa bardzo osobiście. Pragnie być narzędziem w Boskich rękach i pełnić najświętszą wolę Bożą. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak trudną misję powierzył jej Chrystus.
„Pan Jezus tak strasznie obrażany jest przez ludzi, że tak bardzo daleko do przemiany ludzkich serc, że sprawa intronizacji jest również daleka” - czytamy w zapiskach służebnicy Rozalii. Faktycznie Polska była bardzo atakowana przez siły zła, a naród coraz bardziej ulegał demoralizacji. Wykonanie posłannictwa Rozalii w naszych czasach także nie jest łatwe.

cdn.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...