Reklama

Łukasz Krzysztofka
Michał Guzek z "Fundacji Festiwal Muzyki Sakralnej" i Przemysław Kapituła, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu

Festiwal muzyki z duszą

2018-05-29 18:47

Łukasz Krzysztofka

4 czerwca rozpocznie się w Warszawie XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. Ten zaliczany dziś do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych tego typu imprez w świecie potrwa do 10 czerwca i zakończy się koncertem w Świątyni Opatrzności Bożej.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie powstał w 1991r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły dla uczczenia IV pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Festiwal wypełnił lukę jaka powstała w polskim życiu muzycznym w okresie powojennym, kiedy utwory muzyki sakralnej wykonywano częściej w salach koncertowych niż w świątyniach, z myślą o których były tworzone.

Wielki sukces artystyczny, jak również olbrzymie zainteresowanie festiwalem spowodowały, że pomyślana jako jednorazowa impreza przekształcił się w coroczny, o imponujących rozmiarach międzynarodowy festiwal, który na trwałe wpisał się w kalendarz życia muzycznego Warszawy i Polski.

Reklama

- Podstawowym zadaniem Festiwalu jest prezentacja twórczości muzycznej związanej z chrześcijaństwem oraz innymi religiami w możliwie najbardziej atrakcyjnej dla publiczności formie i na bardzo wysokim poziomie artystycznym – mówi Przemysław Kapituła, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu. Zaznacza, że chociaż Polska jest krajem katolickim, koncertów muzyki sakralnej jest ciągle w naszym kraju bardzo mało.

Koncerty odbywają się w zabytkowych kościołach warszawskich, głównie w Archikatedrze św. Jana, która stanowi ważne centrum muzyki sakralnej i organowej o znaczeniu międzynarodowym.

- Duchowym patronem Festiwalu jest św. Jan Paweł II. Myślę, że w tym roku Festiwal można dedykować także rodzinie. Często stawia się pewną barierę, mówiąc, że to muzyka poważna, trudna, a mamy nadzieję, że te koncerty pokażą, iż jest ona ogólnodostępna dla wszystkich, także dla tych, którzy może nie mają do czynienia z muzyką piękną, bo tak trzeba określić muzykę sakralną, odnoszącą się do tych najwyższych wartości. Myślę, że w kulturze masowej jest mało przekazu tej pięknej kultury – zauważa Michał Guzek z „Fundacji Festiwal Muzyki Sakralnej”, dodając, że rolą Fundacji jest edukacja dzieci i młodzieży. - Mamy nadzieję, że w tym roku do najpiękniejszych świątyń w Warszawie przyjdą całe rodziny z dziećmi.

Szczególnie bogatą oprawę będzie miał koncert 9 czerwca, który odbędzie się w Bazylice św. Krzyża. Będzie to bardzo podniosłe wydarzenie na 100-lecie odzyskania niepodległości. 100 chórzystów zaśpiewa Mszę Polską i Mszę Świetokrzyską Jana Adama Maklakiewicza. Podczas koncertu odbędzie się również przyznanie Srebrnej Piszczałki. Nagrodę tę za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce wręczy prof. Zofii Konaszkiewicz, autorce ponad 150 pieśni liturgicznych m.in. utworu „Była cicha i piękna jak wiosna” abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Zofia Konaszkiewicz jest wielkim autorytetem w świecie muzyki liturgicznej, profesorem na Akademii Muzycznej, a także na Papieskim Wydziale Teologicznym. Jest również wielkim świadkiem wiary.

Patronat na Festiwalem objął kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Więcej informacji na stronie: www.kapitula.org.

Program XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej:

4 czerwca (poniedziałek), godz. 20:30

Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8

Program: 4301 piszczałek i 1 flet.

6 czerwca (środa), godz. 20:00

Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8

Program: Trzy wielkie epoki.

7 czerwca (czwartek), godz. 19:00

Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15

Program: Cztery wieki włoskiej muzyki organowej.

8 czerwca (piątek), godz. 19:00

Kościół św. Marcina, ul. Piwna 9/11

Program: Sakralny obój.

9 czerwca (sobota), godz. 19:00

Bazylika św. Krzyża, ul. Karakowskie Przedmieście 3

Koncert muzyki polskiej w ramach obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Program: Jan Adam Maklakiewicz – Msza Polska, Msza Świętokrzyska,

Podczas koncertu odbędzie się wręczenie prof. dr hab. Zofii Konaszkiewicz (Zofia Jasnota) Srebrnej Piszczałki – nagrody Abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

10 czerwca (niedziela), godz. 19:00

Świątynia Opatrzności Bożej, ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1

Chór i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej

Program: Wolfgang Amadeus Mozart - Msza Koronacyjna C-dur, Te Deum.

Tagi:
festiwal

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Módlmy się

Adwent 2019 – Módlmy się

Słudzy Słowa

Słudzy Słowa

Adwent 2019 – Chwała na wysokości Bogu

Adwent 2019 – Chwała na wysokości Bogu

Okazja do przemiany

Okazja do przemiany

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 49/2019

Prezentacja nr 49/2019

Jubileuszowa gala konkursu Złote Pióro

Jubileuszowa gala konkursu Złote Pióro

Odpust św. Mikołaja w Pęgowie

Odpust św. Mikołaja w Pęgowie

Bełchatowscy górnicy uczcili Świętą Barbarę

Bełchatowscy górnicy uczcili Świętą Barbarę

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem