Reklama

Łukasz Krzysztofka
Michał Guzek z "Fundacji Festiwal Muzyki Sakralnej" i Przemysław Kapituła, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu

Festiwal muzyki z duszą

2018-05-29 18:47

Łukasz Krzysztofka

4 czerwca rozpocznie się w Warszawie XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. Ten zaliczany dziś do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych tego typu imprez w świecie potrwa do 10 czerwca i zakończy się koncertem w Świątyni Opatrzności Bożej.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie powstał w 1991r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły dla uczczenia IV pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Festiwal wypełnił lukę jaka powstała w polskim życiu muzycznym w okresie powojennym, kiedy utwory muzyki sakralnej wykonywano częściej w salach koncertowych niż w świątyniach, z myślą o których były tworzone.

Wielki sukces artystyczny, jak również olbrzymie zainteresowanie festiwalem spowodowały, że pomyślana jako jednorazowa impreza przekształcił się w coroczny, o imponujących rozmiarach międzynarodowy festiwal, który na trwałe wpisał się w kalendarz życia muzycznego Warszawy i Polski.

Reklama

- Podstawowym zadaniem Festiwalu jest prezentacja twórczości muzycznej związanej z chrześcijaństwem oraz innymi religiami w możliwie najbardziej atrakcyjnej dla publiczności formie i na bardzo wysokim poziomie artystycznym – mówi Przemysław Kapituła, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu. Zaznacza, że chociaż Polska jest krajem katolickim, koncertów muzyki sakralnej jest ciągle w naszym kraju bardzo mało.

Koncerty odbywają się w zabytkowych kościołach warszawskich, głównie w Archikatedrze św. Jana, która stanowi ważne centrum muzyki sakralnej i organowej o znaczeniu międzynarodowym.

- Duchowym patronem Festiwalu jest św. Jan Paweł II. Myślę, że w tym roku Festiwal można dedykować także rodzinie. Często stawia się pewną barierę, mówiąc, że to muzyka poważna, trudna, a mamy nadzieję, że te koncerty pokażą, iż jest ona ogólnodostępna dla wszystkich, także dla tych, którzy może nie mają do czynienia z muzyką piękną, bo tak trzeba określić muzykę sakralną, odnoszącą się do tych najwyższych wartości. Myślę, że w kulturze masowej jest mało przekazu tej pięknej kultury – zauważa Michał Guzek z „Fundacji Festiwal Muzyki Sakralnej”, dodając, że rolą Fundacji jest edukacja dzieci i młodzieży. - Mamy nadzieję, że w tym roku do najpiękniejszych świątyń w Warszawie przyjdą całe rodziny z dziećmi.

Szczególnie bogatą oprawę będzie miał koncert 9 czerwca, który odbędzie się w Bazylice św. Krzyża. Będzie to bardzo podniosłe wydarzenie na 100-lecie odzyskania niepodległości. 100 chórzystów zaśpiewa Mszę Polską i Mszę Świetokrzyską Jana Adama Maklakiewicza. Podczas koncertu odbędzie się również przyznanie Srebrnej Piszczałki. Nagrodę tę za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce wręczy prof. Zofii Konaszkiewicz, autorce ponad 150 pieśni liturgicznych m.in. utworu „Była cicha i piękna jak wiosna” abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Zofia Konaszkiewicz jest wielkim autorytetem w świecie muzyki liturgicznej, profesorem na Akademii Muzycznej, a także na Papieskim Wydziale Teologicznym. Jest również wielkim świadkiem wiary.

Patronat na Festiwalem objął kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Więcej informacji na stronie: www.kapitula.org.

Program XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej:

4 czerwca (poniedziałek), godz. 20:30

Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8

Program: 4301 piszczałek i 1 flet.

6 czerwca (środa), godz. 20:00

Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8

Program: Trzy wielkie epoki.

7 czerwca (czwartek), godz. 19:00

Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15

Program: Cztery wieki włoskiej muzyki organowej.

8 czerwca (piątek), godz. 19:00

Kościół św. Marcina, ul. Piwna 9/11

Program: Sakralny obój.

9 czerwca (sobota), godz. 19:00

Bazylika św. Krzyża, ul. Karakowskie Przedmieście 3

Koncert muzyki polskiej w ramach obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Program: Jan Adam Maklakiewicz – Msza Polska, Msza Świętokrzyska,

Podczas koncertu odbędzie się wręczenie prof. dr hab. Zofii Konaszkiewicz (Zofia Jasnota) Srebrnej Piszczałki – nagrody Abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

10 czerwca (niedziela), godz. 19:00

Świątynia Opatrzności Bożej, ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1

Chór i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej

Program: Wolfgang Amadeus Mozart - Msza Koronacyjna C-dur, Te Deum.

Tagi:
festiwal

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Caritas

Caritas

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem