Reklama

Dożynki w Sanktuarium Krasnobrodzkim

Wieńce wdzięczności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"W niedzielę 9 września pragniemy przybyć do sanktuarium Pani Roztocza w Krasnobrodzie na Eucharystię - zwracał się do wiernych naszej diecezji ks. bp Mariusz Leszyński w Komunikacie o Dożynkach - by razem wielbić Boga Stwórcę za dary nieba i ziemi oraz wyśpiewać Mu wielki hymn dziękczynienia, jak to czynimy w każdej Mszy św.:

"Błogosławiony jesteś, Panie, Boże wszechświata,

bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb,

który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich;

Tobie go przynosimy,

aby stał się dla nas chlebem życia" (Mszał Rzymski).

I przybyliśmy przed tron Matki Bożej królującej w Krasnobrodzie, aby złożyć dziękczynienie za tegoroczne plony. Z przepięknymi wieńcami dożynkowymi, których było ponad 40, przybyli parafianie m.in. z: Gózdu Lipińskiego, Józefówki, Wolicy Uchańskiej, Płazowa, Baszni Dolnej, Piastowa, Tarnoszyna, Mircza, Tarzymiech, Żernik, Gromady, Szpikołos, Jezierni, Nieledwi, Trzeszczan, Żniatyna, Dzierążni, Żulic, Sosnowej Dębowej, Załuża, Łaszczówki, Polan, Gdeszyna, Wólki Czarnostockiej, Szarowoli, Sitańca, Polanówki, Uchań.

Punktem kulminacyjnym dożynek była uroczysta Msza św., której przewodniczył oraz słowo Boże wygłosił ks. bp Mariusz Leszczyński. Na początku Najświętszej Ofiary kustosz sanktuarium - ks. prał. Roman Marszalec powitał wszystkich zgromadzonych u stóp Pani Roztocza. Przypomniał po raz kolejny sens i cel uroczystości dożynkowych: " Te wieńce to wieńce wdzięczności za to, że Pan błogosławił nam, że mogliśmy zebrać plony. Za to Bogu będziemy dziękować. Będziemy także prosić za tych, którzy żniw nie mieli, bo siły natury zniszczyły ich pracę, pot i wysiłek".

Po odśpiewaniu przez chór pieśni dożynkowej Plon, niesiemy plon głos zabrał starosta tegorocznych dożynek Krzysztof Szawara z Narola. W swoim wystąpieniu mówił o ciężkiej i trudnej pracy rolnika: " Z darami ziemi, z owocami ciężkiej pracy stajemy dziś przed Bogiem na pięknej ziemi krasnobrodzkiej. Jako starostowie tych dożynek przynosimy bochen chleba w imieniu wszystkich rolników diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Ziarno na ten chleb było nam szczególnie trudno zebrać w tym roku. Wiele miejscowości naszej diecezji dotknęła klęska gradobicia.

Jednak nie dla nadziei zbiorów dłoń czynna, nie dla radości, by nam żyć dała weselnie, jeno pracować jak ziemia rzetelnie, jeno, że tak jest wiecznie i tak być powinno. Dlatego dziękujemy dziś za powszedni chleb, za wszystkie dobre dary, które w każdy dzień naszego życia od Boga otrzymujemy. Uroczystość ta jest wyrazem naszego wspólnego radowania się za szczęśliwie przeżyte żniwa.

Nie wolno samowolnie cieszyć się bogactwem, lecz tą samą miłością dzielić się z głodnymi, aby każdy kęs chleba oznaczał radość udziału w jednej rodzinie człowieczej. Zgodnie z tą zasadą rolnicy, którzy nie tylko karmią, ale stanowią element stałości i trwania państwa, przekazują chleb jako dar wdzięczności za ten trudny rok. Prosimy, aby był on dzielony sprawiedliwie i z tą samą miłością ze wszystkimi potrzebującymi".

Po przemówieniu starosta i starościna, którą w tym roku była Marta Fircowicz-Mazurek z Lubaczowa, wręczyli Księdzu Biskupowi chleb upieczony z tegorocznego ziarna, będącego symbolem dziękczynienia za dar zebranych plonów.

W czasie uroczystej Mszy św. słowo Boże do zebranych kapłanów, rolników, parlamentarzystów, władz miasta Zamościa, przedstawicieli samorządów wygłosił ks. bp Mariusz Leszczyński. Dziękując Bogu za zebrane plony, Ksiądz Biskup powiedział: "Przybyliśmy dzisiaj do stóp Pani Krasnobrodzkiej na nasze diecezjalne święto dziękczynienia Bogu za tegoroczne plony, za chleb, który jest darem Stwórcy oraz owocem ziemi i pracy rąk ludzkich. Składamy więc dziś wieniec żniwny u ołtarza stóp wdzięczni, że przy pracy ciężkiej błogosławił Bóg. Razem z wieńcem nasze serca składamy w pokorze, błogosław nam na roli, wszechmogący Boże". Ks. bp Leszczyński podkreślił ogromną wartość chleba - i tego dla ciała, i tego dla duszy. "Z tą tajemnicą chleba wychodzimy od naszych pól i od rodzinnego stołu, gdzie toczy się nasze zwyczajne życie i stajemy przed ołtarzem w domu naszego Ojca i w naszym wspólnym domu, aby być świadkami jeszcze większej tajemnicy przemiany tego chleba w ciało Chrystusa.

A ileż tajemnic ma w sobie każde z tych ziaren złączonych w jednym chlebie (...). Na to zbawienne owocowanie ziarna Bożego w naszym życiu Bóg daje nam chleb powszedni, abyśmy nim żywili nasze ciało, a chlebem przemienionym na ołtarzu karmili naszą duszę na życie wieczne". Ziemia nie może być dla człowieka nieszczęściem - podkreślił Ksiądz Biskup - a praca krą. Ziemia jest błogosławieństwem i praca na niej jest błogosławieństwem, a człowiek przez pracę może się także doskonalić, ale tylko wtedy, gdy pracę połączy z modlitwą. " Wy, którzy ciężko, a uczciwie pracujecie, dziękujcie Bogu za chleb, który wam Bóg dał, choćby skromny i módlcie się o to, aby tego chleba nie zabrakło nigdy nikomu. I szanujcie ten Boży dar i uczcie dla niego szacunku młode pokolenie Polaków, a za tych, co Boga i Ojczyznę obrażają, módlcie się" - apelował ks. bp Leszczyński.

W homilii Ksiądz Biskup często odwoływał się do słów Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, który nade wszystko miłował Boga, Ojczyznę i człowieka. "Jakże byłoby dobrze, gdyby tę naukę Prymasa Tysiąclecia usłyszeli wszyscy odpowiedzialni za nasz kraj. A sytuacja materialna wielu rolniczych rodzin jest bardzo ciężka. Wielu chłoporobotników utraciło pracę poza rolnictwem, a co za tym idzie dochody, i ma niewielkie szanse na jej znalezienie. (...) Zrozumiałe jest więc, że w tej sytuacji problemy wsi i rolnictwa dostrzega z wielką troską Kościół. Ciągle są aktualne słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w czasie jednej z podróży do Polski: ´Niechże rolnictwo polskie wyjdzie z wielokrotnego zagrożenia i przestanie być tylko skazane na przetrwanie, niech doznaje wszechstronnej pomocy ze strony państwa´. O pracy na roli mówił także Papież 12 czerwca 1999 r. w Zamościu.

Byłoby dobrze, gdyby ten głos Kościoła dotarł także do świadomości tych, którzy mają dziś na ustach tak wiele słów krytyki pod adrem rządzących - mówił Ksiądz Biskup - a społeczeństwo zasypują lawiną ponętnych obietnic. Nie dajmy się omamić poezji niektórych polityków. Wy, Drodzy Rolnicy, najlepiej wiecie, że dobry owoc rodzi się tylko z wielkiego trudu, ofiary, wyrzeczenia i modlitwy. I dobre owoce ziarna słowa Bożego w naszym życiu rodzą się także z ogromnego ludzkiego wysiłku, z pracy nad sobą, z zaparcia się samego siebie, z bezgranicznego zawierzenia Bogu. Wieś polska była zawsze ostoją wiary i narodowej tradycji i nadal nią być powinna". Kaznodzieja poruszył także temat wolności. Wolność to nie tworzenie sobie własnych norm życiowych, ale liczenie się z prawem Bożym i kościelnym. Wolność to szacunek dla dnia świętego.

Chrześcijanin nie może być obojętny na poszanowanie prawdy, sprawiedliwości i miłości. Nie może opowiadać się za wyeliminowaniem Boga poza nawias życia społecznego, za tłumieniem w tym żyiu społecznym głosu Kościoła. "Niech więc to Boże światło wskazuje nam wszystkim nasze życiowe drogi.

Niech jednoczy nas i cały naród ofiarna miłość pod płaszczem Maryi, naszej Pani i Królowej. Tak jak te złote ziarna złączyły się cudownie w jednym chlebie, niech naszą ostoją będzie wiara nasza, a chrześcijańska nadzieja niech nas ożywia na lepsze polskie jutro, na nowe owocne zasiewy i na nowy chleb" - powiedział na zakończenie ks. bp Leszczyński.

Po homilii Ksiądz Biskup poświęcił przepiękne wieńce dożynkowe, które można oglądać w Muzeum Krasnobrodzkim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie oświatowym

2024-12-30 17:33

Adobe Stock

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie oświatowym dotyczące m.in. przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych. Nowe przepisy wydłużają o kolejne trzy lata szkolne brak wymogu uzyskania 30 proc. punktów z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Nieznany walc Fryderyka Chopina

2025-01-03 07:24

Mat.prasowy

Świat jest pełen tajemnic i piękna, które często pozostają niezauważone, tak jak nieodkryty przez 200 lat walc Fryderyka Chopina. To niezwykłe odkrycie przypomina nam, że czasem to, co najcenniejsze, jest ukryte na widoku, czekając na odpowiedni moment, by zostać dostrzeżonym i docenionym. W podobny sposób, świat stworzony przez Boga jest pełen cudów, które mogą pozostać niewidoczne dla tych, którzy nie zadają sobie trudu, by je zrozumieć.

Więcej ...

Nasza nadzieja to zakotwiczenie w Bogu

2025-01-05 15:52
Pamiątkowe zdjęcie kapelanów szpitalnych i przedstawicieli Służby Zdrowia z bp. Maciejem Małygą

Marzena Cyfert

Pamiątkowe zdjęcie kapelanów szpitalnych i przedstawicieli Służby Zdrowia z bp. Maciejem Małygą

W parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu odbyło się spotkanie opłatkowe Służby Zdrowia. Eucharystii w intencji medyków przewodniczył bp Maciej Małyga.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Asyż: 800 lat temu św. Franciszek napisał tą słynną...

Kościół

Asyż: 800 lat temu św. Franciszek napisał tą słynną...

Święty na słupie

Wiara

Święty na słupie

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Kościół

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Czy w Nowy Rok katolicy mają obowiązek udziału we Mszy...

Kościół

Czy w Nowy Rok katolicy mają obowiązek udziału we Mszy...