Reklama

Szczególne andrzejki w bazylice katedralnej

Niedziela łowicka 51/2004

30 listopada br. biskup Łowicki Andrzej Franciszek Dziuba obchodził święto swego patrona św. Andrzeja Apostoła. Z tej racji, we wtorkowy wieczór o godz. 18.00, w bazylice katedralnej w Łowiczu zebrali się przedstawiciele duchowieństwa z bp. Józefem Zawitkowskim, bp. seniorem Alojzym Orszulikiem i członkami trzech kapituł - Katedralnej Łowickiej, Archikolegiackiej Łęczyckiej i Kolegiackiej Skierniewickiej - przełożeni i alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu, by wspólnie sprawując Mszę św., zanosić modlitwy do Boga za Czcigodnego Solenizanta. Na uroczystą liturgię przybyli także przedstawiciele władz samorządowych - miejskich i powiatowych oraz delegacje różnych środowisk Łowicza i okolic. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Biskup - Solenizant a koncelebrantami byli przełożeni i moderatorzy WSD w Łowiczu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku liturgii, w imieniu całego duchowieństwa życzenia Pasterzowi Diecezji Łowickiej złożył bp Józef Zawitkowski. W swoim słowie powiedział m.in.: „Ekscelencjo, Najdostojniejszy Księże Biskupie, Biskupie Łowicki, Czcigodny Solenizancie. Poczytuję sobie za wielką łaskę i honor, że w święto Twego Patrona, świętego Andrzeja Apostoła, mogę złożyć Tobie imieninowe życzenia od prezbiterium i wiernych Kościoła Łowickiego. Dzień imienin wymaga od solenizanta dużej pokory, bo nawet biskup musi wysłuchać tego, co mu życzą, a właściwie czego sobie życzą, składający życzenia. (…) Wspominamy jeszcze 22 maja br. O godz. 10.00 - święcenia kapłańskie, o godz. 16.00 - konsekracja i ingres. Kończyło się znane. Szło nowe. Modlitwa. Cisza. Nadzieja! (…) Mamy pasterza, tylko laskę ma pożyczoną od prymasa Ignacego Krasickiego, poety. Przedniejsi kapłani i starsi ludu na imieniny swemu Pasterzowi sprawili pastorał. Wybrali, przymierzyli, zadecydowali. Znamy wymowę tego znaku. (…) Bądź mocny wiernością biskupiego pierścienia. Mitra niech Ci będzie koroną przyszłej chwały. Dał Ci Pan Bóg Księże Biskupie, i młodość, i siłę, i mądrość. A laska się przyda, bo laska to też łaska. W niektórych bierzmowaniach bardzo potrzebny będzie pastorał. (…) Więc modlimy się: Esto Pastor Gregis secundum Cor Dei. Paś mądrze i z miłością. I niech się tak stanie.” Dopełnieniem słów życzeń było wręczenie Czcigodnemu Solenizantowi przez przedstawicieli duchowieństwa biskupiego pastorału.
Po delegacji duchowieństwa życzenia Księdzu Biskupowi przekazał burmistrz Łowicza Ryszard Budzałek wraz z przewodniczącym Rady Miasta Krzysztofem Kalińskim. Do księdza Biskupa podeszła również delegacja władz powiatowych.
W swej homilii, w nawiązaniu do sceny powołania apostołów, skupił się Ksiądz Biskup na roli głoszenia słowa w procesie ewangelizacji, niesienia wiary innym. Powiedział między innymi: „Chcemy słuchać, chcemy wierzyć, ale może trudno czasem jest włączyć się w tę czynną posługę głoszenia słowa innym. Chcemy czasem swoją wiarę zamknąć do naszej osobistej relacji z Bogiem. Zapominamy, że nasza wiara nie jest egoistyczna. Nasza wiara jest w Kościele, we wspólnocie. Ona ma się manifestować. Ona ma - jak powie św. Paweł - zwiastować przede wszystkim najważniejszą prawdę, a tą prawdą jest fakt, że Bóg wskrzesił Chrystusa z martwych. To jest centrum głoszonego, przyjmowanego, wierzonego i głoszonego ponownie przez nas słowa, które tkwi w nas i ma być znakiem wiary. Chciejmy dzisiaj w to święto apostoła Andrzeja w szczególny sposób polecać Bogu - każdy z nas - siebie samego oraz - każdy z nas - swoich bliskich. Abyśmy podając się za wierzących, byli tymi, którzy będą tę wiarę wyznawać, którzy będą świadkami tej wiary. Aby jednocześnie zechcieli pamiętać o tym, że ten cały proces wiary zaczyna się od głoszenia.”
Tuż przed końcowym błogosławieństwem miała miejsce druga część życzeń dla Księdza Biskupa. Tym razem składały je delegacje różnych stanów - m.in. dzieci w strojach ludowych, uczniowie Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego w Skierniewicach, przedstawiciele diecezjalnej CARITAS oraz łowickiej wspólnoty neokatechumenalnej.
Na koniec Mszy św. Ksiądz Biskup podziękował przybyłym wiernym za wspólną modlitwę i udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa. Po liturgii duchowieństwo, alumni, przedstawiciele władz samorządowych spotkali się z Dostojnym Solenizantem w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego na wspólnej wieczerzy imieninowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Ona cię nigdy nie zostawi

2024-05-03 16:07
Odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

Magdalena Lewandowska

Odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

– Maryja sama wybrała sobie tytuł Królowej Polski, sama wyraziła chęć, by Polaków prowadzić, wychowywać, obdarowywać łaskami – mówił w katedrze wrocławskiej o. Piotr Łoza, definitor generalny zakonu paulinów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady