Reklama

Czy będzie kolejne katolickie liceum w diecezji łowickiej?

Od kilku lat istnieje przy kościele Księży Pijarów w Łowiczu Pijarskie Gimnazjum Królowej Pokoju oraz Pijarska Szkoła Podstawowa Królowej Pokoju - obie o charakterze szkoły publicznej. W ostatnim czasie Księża Pijarzy przedstawili także projekt stworzenia własnego, publicznego Pijarskiego Liceum Królowej Pokoju. Chcą oni, aby w Łowiczu istniał całościowy katolicki ośrodek oświatowy, obejmujący wszystkie poziomy nauczania i stanowiący propozycję edukacji dzieci i młodzieży łowickiej w duchu wartości chrześcijańskich. Projekt wychodzi tym samym naprzeciw współczesnym potrzebom społeczeństwa. Obserwacje pokazują, że szkoły katolickie cieszą się w naszym kraju coraz większym powodzeniem, zwłaszcza te prowadzone przez zgromadzenia zakonne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Projekt ten budzi od jakiegoś czasu duże emocje w Łowiczu, zwłaszcza wśród władz powiatowych, które miałyby ową placówkę oświatową finansować. Ku zdziwieniu, spotyka się on z negatywną opinią łowiczan. Przeciwko powołaniu liceum pijarskiego są przede wszystkim dyrekcje i rady pedagogiczne szkół ponadgimnazjalnych w powiecie, tłumacząc się niżem demograficznym i wielością szkół licealnych na tym terenie. Swoje stanowisko najczęściej motywują tym, iż oferta edukacyjna powiatu w pełni zabezpiecza potrzeby młodzieży, a otwarcie nowej szkoły, przy już istniejących, jest ekonomicznie nieuzasadnione i będzie skutkować określonymi konsekwencjami dla całego powiatu. Przede wszystkim otwarcie liceum pijarskiego nieuchronnie doprowadzi do pogorszenia (i tak już kiepskiej) kondycji finansowej istniejących szkół. Po za tym, wszystkie szkoły w powiecie zapewniają uczniom naukę zbieżną ze społeczną nauką Kościoła i prowadzą lekcje religii.
Gdy chodzi o władze powiatowe, Zarząd nie widzi konieczności tworzenia liceum pijarskiego w roku szkolnym 2005/2006, choć wśród zasiadających w Powiatowej Komisji Oświaty radnych powiatowych zdania na temat powołania publicznego Liceum Pijarskiego są podzielone. Na ostatnim posiedzeniu Komisji (16 listopada br). nie podjęto jednak głosowania w tej sprawie, jedynie zobowiązano zarząd powiatu do przygotowania i przedłożenia komisji dwóch wariantów sieci szkół ponadgimnazjalnych. Jeden uwzględniałby liceum pijarskie, drugi - nie. Sprawa jest więc cały czas otwarta.
Co stanowi problem dla władz powiatowych w tej kwestii? „O ile sprawy zatrudnienia kadry, przygotowania pomieszczeń dydaktycznych i statutu szkoły można przyjąć bez zarzutu, o tyle wciąż otwarte pozostaje pytanie o rolę tej placówki. Okazuje się, że brakuje nam pomysłu i cierpliwości na taką rozmowę” - wyjaśniał starosta Dzierżek na posiedzeniu Komisji Oświaty.
Fakt, że część radnych jest obecnie przeciwna takiej szkole, nie świadczy, iż negują oni inicjatywę księży pijarów w sprawie utworzenia liceum. Są oni zdania, że na początku powinna to być szkoła niepubliczna. Poza tym - zanim podejmie się decyzję w tej sprawie - wypada najpierw dokonać szczegółowej analizy sieci szkół. Już dziś bowiem w prowadzonych przez powiat łowicki placówkach wiele sal lekcyjnych stoi pustych, a zapowiada się, że będzie ich jeszcze więcej. Wniosek w takiej sytuacji nasuwa się sam: nieuchronnie trzeba będzie którąś ze szkół zamknąć. Powstaje problem: którą? Do dziś Zarząd powiatu nie może zdecydować się, w jaki sposób rozwiązać tę kwestię.
Nasuwa się pytanie: Co w tej sytuacji z realizacją planów księży pijarów? Wydaje się, że rzeczywiście mogliby „pójść na kompromis”, tzn. najpierw stworzyć niepubliczne Pijarskie Liceum, takie, jakie istnieje od 1998 r. w Skierniewicach (Klasyczne Liceum Ogólnokształcące) - stworzone i prowadzone przez diecezję łowicką, wówczas może „wilk byłby syty i owca cała”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Warszawa/ W sobotę rozpoczyna się w parafiach peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

2024-05-04 07:58
Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej