Reklama

Nauczyć się rozmawiać ze sobą

Niedziela podlaska 51/2004

W dniach 8-10 października br. w Domu św. Antoniego w Drohiczynie odbyły się rekolekcje wspólnoty Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, którego tematem był dialog małżeński zwany także obowiązkiem zasiadania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestnicy - 18 małżeństw - przybyli do Drohiczyna z Bielska Podlaskiego, Siemiatycz, Węgrowa, Kamionny i Łochowa. Przyjechali, aby doskonalić dialog małżeński, który jest jednym ze środków służących poznawaniu i zbliżaniu się do Boga, stawaniu się z biegiem czasu bardziej świadomym i autentycznym chrześcijaninem, lepszym mężem czy żoną, a w konsekwencji lepszymi i szczęśliwszymi rodzinami.
Opiekę duchową nad uczestnikami sprawował ks. Romuald Kosk - moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, który w mądry i ciepły sposób mówił o potrzebie pogłębiania życia chrześcijańskiego małżeństw i rodzin.
Agnieszka i Roman Łowiccy, para małżeńska z diecezji łowickiej prowadząca rekolekcje, przybliżali nam teorię obowiązku zasiadania. Mówili o tym, że jego głównym założeniem jest rozmowa małżonków w obecności Boga, o oczekiwaniach Bożych co do ich osób i ich małżeństwa oraz o tym, w jaki sposób te oczekiwania będą realizować. Obecność Boga i jej świadomość jest gwarancją, iż będzie się w tej rozmowie szukać prawdziwego dobra i szczęścia drugiej osoby, małżeństwa i rodziny. „Zobowiązania (w tym także dialog małżeński) są trudne, ale są jednocześnie łaską” - mówili prowadzący. Ważne jest wcześniejsze przygotowanie się do dialogu; przystąpienie do sakramentu pokuty, aby być w stanie łaski uświęcającej, obmyślenie planu tej rozmowy, modlitwa przed dialogiem, przeczytanie fragmentu Pisma św. czy fragmentu książki religijnej. Od małżeństw zależy to, jaki ten ich obowiązek zasiadania będzie. Czy będą potrafili włożyć w niego tyle serca i dobrej woli, aby był to czas spokojny, czas szczerości, budowania nowej jakości życia małżeńskiego i rodzinnego.
Uczestnicy rekolekcji, dzieląc się swoimi doświadczeniami, mówili o radościach i trudnościach związanych z dialogiem małżeńskim. Mówili o tym, jak spokojna i głęboka rozmowa uzdrawia ich małżeństwa, jest ich radością i pozwala na mądre planowanie i rozwiązywanie codziennych problemów.
Mówiono także o tym, jak trudno w codziennym zabieganiu znaleźć czas i chęci, aby taka rozmowa w każdym miesiącu się odbyła i ułatwiała wspólne życie tak różnych osobowości, jakimi są kobieta i mężczyzna. Jednak kiedy dialog małżeński będzie dla nas ważny, da się pokonać własne lenistwo i wszelkie inne przeszkody, aby to zobowiązanie zrealizować. Pokonać trzeba wiele, lecz nie ma prawdziwej miłości bez poświęcenia czy dbania o dobro naszych najbliższych.
Jak każde rekolekcje, również i te, stały się próbą wyciszenia i refleksji nad własnym życiem. Wyjeżdżaliśmy z Drohiczyna z przekonaniem, że i nasze małżeństwa, aby były zgodne, dobre, szczęśliwe i mogły być wzorem dla naszych dzieci i następnych pokoleń, wymagają pracy. Potrzeba rekolekcji, modlitwy, wypełniania zobowiązań, w tym i rozmów małżonków w obecności Boga, ponieważ szczęśliwe małżeństwo to dar i osiągnięcie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: chłopczyk w Oknie Życia u loretanek

2025-07-13 15:51

Caritas

W sobotni wieczór siostry loretanki z Warszawy znalazły w Oknie Życia noworodka. Chłopiec jest szóstym dzieckiem, które tam trafiło. „Na początku byłyśmy trochę w stresie, ale bardzo szybko przyszła wdzięczność za życie, które zostało uratowane” – mówi Radiu Watykańskiemu-Vatican News s. Wioletta Ostrowska CSL, asystentka generalna Zgromadzenia Sióstr Loretanek.

Więcej ...

Czy Bóg mówi przez sny?

Adobe Stock

Czy sen pozostaje jedynie metaforą śmierci, czy może być też jedną z metod kontaktu z Bogiem, pomocą w odczytaniu tego, co Bóg do nas mówi?

Więcej ...

"Nasi chłopcy" z... Wehrmachtu?! Oburzająca wystawa w Gdańsku

2025-07-14 13:24

Post FB Muzeum II Wojny Światowej

‘Nasi chłopcy’. Wystawa o przemilczanej historii. To opowieść o pokoleniach dorastających w cieniu przemilczeń, o potomkach, którzy próbują dziś zrozumieć decyzje swoich dziadków i pradziadków” - w taki sposób miasto Gdańsk reklamuje ekspozycję poświęconą służbie mieszkańców Pomorza w armii niemieckiej w czasie II wojny światowej. Informacje o wystawie, która „nie ocenia, lecz tłumaczy” wywołały potężne oburzenie w sieci. „To jawna realizacja niemieckiej narracji, a prowadzą ją przecież instytucje, które powinny strzec polskiej pamięci historycznej” — napisał na X Mariusz Błaszczak, były szef MON.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski