Reklama

Kościół

Delegat KEP ds. duszpasterstwa sportowców: zakaz modlitwy dla piłkarzy to naruszenie wolności religijnej

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Marian Florczyk

Zakaz modlitwy dla piłkarzy Brazylii to naruszenie wolności religijnej, bez względu na wyznawaną wiarę – powiedział KAI bp Marian Florczyk. Zdaniem delegata KEP ds. duszpasterstwa sportowców, nie można odbierać wolności religijnej sportowcom, gdyż jest ona oznaką szerszej wolności i szacunku dla drugiego człowieka.

Brazylijski dziennik "O Globo" poinformował, że podczas Piłkarskich Mistrzostw Świata zawodnicy reprezentacji Brazylii będą musieli zrezygnować z praktykowanych dotychczas gestów religijnych. Wspólnej modlitwy zarówno na boisku przed rozpoczęciem gry, jak i w hotelu miał zabronić piłkarzom sztab trenerski "canarinhos". Kierownictwo ekipy uzasadnia swoją decyzję tym, że chce w ten sposób uniknąć niepotrzebnych napięć w kadrze.

Zdaniem bp. Mariana Florczyka, podobne informacje pojawiały się w przeszłości i dotyczyły nie tylko piłkarzy, ale zawodników różnych dyscyplin. – Takie sygnały, aby nie okazywać wiary czy symboli religijnych płynęły już wcześniej, ale piłkarze podchodzili do tego z pełną wolnością i ta wolność była respektowana. Wbiegając na murawę czynili znak krzyża lub wznosili w górę palce w dowód wdzięczności Bogu – przypomniał delegat ds. duszpasterstwa sportowców.

W opinii bp. Florczyka, taki zakaz nikomu nie służy dobrze, gdyż ogranicza wolność, „tym bardziej, że modlitwa przed meczem nie była złamaniem jakiegoś regulaminu, ani nie była przeszkodą w rozgrywaniu meczu”.

Reklama

Biskup przypomina, że symbolem wolności religijnej sportowców są kaplice istniejące w obiektach sportowych, w tym na stadionach. Podobnie zadbano o takie miejsca na igrzyskach olimpijskich.

Zarządzenie brazylijskiej kadry bp Florczyk nazywa „nieporozumieniem wbrew woli i wolności religijnej, bez względu na to, jaką kto wyznaje wiarę”. - Nie można odbierać wolności religijnej sportowcom, bo ona jest oznaką szerszej wolności i szacunku dla drugiego człowieka – zaznaczył bp Marian Florczyk.

Biskup odniósł się także do postawy polskich piłkarzy, którzy wielokrotnie powoływali się na swoją religijność i mówili, że nie wstydzą się wiary w Boga. Wśród nich są m.in. Robert Lewandowski i Jakub Błaszczykowski.

Reklama

„Każdy wie, że tacy piłkarze są i w naszej reprezentacji, i w innych reprezentacjach. Oni swojej wiary nigdy nie kryli. Wiara nie była dla nich przeszkodą ani w życiu sportowym, ani w życiu prywatnym. To jest oznaka szacunku dla samego siebie: nie wstydzę się wiary i mam szacunek do swoich najbardziej wewnętrznych przekonań” – wyjaśnił bp Florczyk.

Delegat KEP ds. duszpasterstwa sportowców powiedział KAI, że podczas zbliżającego się mundialu w Rosji będzie w miarę możliwości śledzić poczynania polskiej reprezentacji.

„Postaram się, na ile czas będzie mi pozwalał, bezpośrednio obejrzeć mecze. Jest to wydarzenie, które może być pięknym świętem sportu, wspólnoty, braterstwa i może połączyć cały świat. Oby tylko atmosfery tego święta nie zepsuły nam sprawy polityczne” – powiedział bp Marian Florczyk.

Piłkarskie Mistrzostwa Świata w Rosji rozpoczną się 14 czerwca. Polska reprezentacja rozegra mecze grupowe 19, 24 i 28 czerwca kolejno z Senegalem, Kolumbią i Japonią.

2018-06-07 17:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Liga angielska - Liverpool po 30 latach z tytułem mistrzowskim

2020-06-26 08:41

PAP/EPA/LYNNE CAMERON

Po 30 latach piłkarze Liverpoolu znów zostali mistrzami Anglii. Na siedem kolejek przed zakończeniem rozgrywek mają 23 punkty przewagi nad Manchesterem City, który w czwartek przegrał na wyjeździe z Chelsea 1:2.

Więcej ...

List Papieża do Benedykta XVI po śmierci ks. Georga Ratzingera

2020-07-02 12:14

VATICAN NEWS

ks. Georg Ratzinger

Franciszek napisał list kondolencyjny do Benedykta XVI po śmierci jego brata. Ks. Georg Ratzinger zmarł wczoraj w Ratyzbonie w 96. roku życia.

Więcej ...

Próchnica dokuczała naszym przodkom już 9 tys. lat temu

2020-07-04 07:51

Na zębach ludzi, żyjących niemal 9 tys. lat temu na terenie dzisiejszej Polski, naukowcy wykryli ślady próchnicy. Najstarsze oznaki tej bakteryjnej choroby mogły być efektem spożywania owoców i miodu - przypuszczają badający to zjawisko naukowcy z UKSW w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot....

Wiadomości

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot....

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot....

Polityka

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot....

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Polityka

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Wiara

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Jasna Góra

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI

Kościół

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI