Reklama

Szanse rolników w przedsionku Europy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystkie siły polityczne, organizacje związkowe i instytucje przedstawicielskie zrozumiały w ostatnich latach sens integracji europejskiej i próbują różnymi metodami przekonywać społeczeństwo o korzyściach rychłego członkostwa w Unii Europejskiej. Najtrudniej argumenty te przyjmowane są przez polskich rolników i mieszkańców wsi, czyli te grupy społeczne, które najwięcej straciły podczas zachodzących procesów transformacji ustrojowej. Uważają oni często, iż zintegrowane kraje Europy Zachodniej to klub ludzi bogatych, dążący do dalszego powiększania swoich dochodów kosztem uboższych i słabszych krajów oraz środowisk społecznych. Nie rozumieją przy tym roli Wspólnej Polityki Rolnej Krajów UE oraz wpływu funduszy strukturalnych tworzonych właśnie dla zniwelowania różnic w poziomie życia poszczególnych regionów i stworzenia szans rozwojowych dla wszystkich mieszkańców. Konieczna jest zatem szeroka kampania informacyjna o rzeczywistych zasadach funkcjonowania "piętnastki" europejskiej, celach jej reformy i możliwościach poszerzenia o nowych członków ze wschodniej części kontynentu.

W dokumentach unijnych podpisanych przez wszystkie państwa w marcu 1999 r. w Berlinie, określanych nazwą "Agenda 2000", sprecyzowano wysokość funduszy przeznaczonych dla krajów kandydujących. Środki te, opisywane jako pomoc przedakcesyjna, stanowią darowiznę, która jednak będzie wydawana zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej. Polski rząd pod koniec roku ubiegłego przedstawił urzędnikom brukselskim swoje priorytety inwestycyjne w formie "memorandum finansowego". Zakładają one dwa główne obszary wsparcia terenów wiejskich. Pierwszy - to poprawa efektywności gospodarowania w rolnictwie, czyli działania sprzyjające wzrostowi dochodów poszczególnych form działalności produkcyjnych. Temu celowi mają służyć przedsięwzięcia w przetwórstwie rolno-spożywczym, modernizacja gospodarstw rolnych oraz doskonalenie różnych form marketingu artykułów rolno-żywnościowych. Rolnicy polscy w ramach tej osi priorytetowej będą mogli poprawić jakość swojej produkcji, a tym samym uczynić ją bardziej konkurencyjną w Europie i innych rynkach. Ponadto przewiduje się dotacje do odtworzenia zanikających form aktywności (np. chów owiec), stanowiących ważny czynnik ekologicznego nastawienia działalności rolniczej.

Drugi obszar wspomagania finansowego terenów wiejskich to budowa i doskonalenie infrastruktury technicznej, czyli sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, systemów energetycznych i telekomunikacyjnych oraz dróg lokalnych. Są to elementarne warunki postępu cywilizacyjnego wsi polskiej, pozwalające przyciągnąć potencjalnych inwestorów prywatnych i zachęcające mieszkańców miast do częstszego odwiedzania rejonów niezurbanizowanych. Dopiero gdy baza ta osiągnie poziom porównywalny z miejskim, można się spodziewać powstawania nowych, pozarolniczych miejsc pracy dla osób pozostających dziś bez środków do życia. Właściciele gospodarstw rolnych mogą wcześniej uruchamiać procesy pozarolniczego wykorzystywania posiadanych zasobów gospodarczych, zamieniając część domów w obiekty agroturystyczne czy udostępniając swoje stawy dla wędkarzy z miasta. Co zdolniejsi mają szansę w rzemiośle artystycznym lub rękodzielnictwie, a nawet w propagowaniu kultury ludowej.

W tych dwóch dużych obszarach inwestycyjnych planuje się wydanie rocznie ok. 800 mln złotych ze środków Unii Europejskiej oraz dodatkowe 200 mln z budżetu krajowego. Jest to wciąż mało w stosunku do realnych potrzeb szacowanych na 25-30 mld zł, ale ze względu na formę dotacji nie wolno nam tych środków nie wykorzystać. Tym bardziej, gdy uwzględnimy fakt, iż każda złotówka środków publicznych może przyciągnąć kolejne dwa złote z funduszy prywatnych.

I dobrze by się stało, gdyby mieszkańcy wsi chcieli z umiarkowanym optymizmem włączyć się w proces pozyskiwania pieniędzy europejskich dla swojego własnego dobra.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Św. Rita z Cascii, żona, matka i zakonnica

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Więcej ...

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta

2024-05-22 16:01

Archiwum Fundacji "Mimo Wszystko" /fot. Ewa Zaleska

Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto aktorka otrzyma "za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele