Reklama

Polska

Abp Michalik podsumowuje rok 2012

Abp Józef Michalik i abp Stanisław Gądecki uczestniczyli w Synodzie Biskupów

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Abp Józef Michalik i abp Stanisław Gądecki uczestniczyli w Synodzie Biskupów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydanie przez Konferencję Episkopatu Polski dokumentu na tematy społeczne, wspólne Przesłanie Kościoła katolickiego w Polsce i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej oraz Synod Biskupów zalicza w rozmowie z KAI abp Józef Michalik do najważniejszych sukcesów Kościoła w 2012 roku. Wśród niepokojów przewodniczący KEP wymienia przede wszystkim zawirowania wokół miejsca religii w szkole oraz niektóre zapisy w przyjętej Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i profanację jasnogórskiego obrazu Matki Bożej.

Abp Józef Michalik mówi, że każdy rok to czas łaski. - Także przez trudności trzeba przechodzić jako egzamin, który trzeba zdać – uważa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do najważniejszych sukcesów zalicza opracowanie i wydanie przez Episkopat Polski dokumentu podejmującego ważne tematy społeczne w naszym kraju. - Ciągle uważam, że za mało z niego czerpiemy, jako inspiracji Katolickiej Nauki Kościoła. Mam tu na myśli wszystkich: parafie i wiernych – mówi.
Ważnym wydarzeniem było jego zdaniem również wspólne Przesłanie Kościoła katolickiego w Polsce i Kościoła prawosławnego w Rosji na temat sytuacji wiary we współczesnym świecie. - Te znaki niepokoju, które widzimy, muszą zmuszać nas do myślenia. Ale głos zabieramy nie dlatego, że one nam osobiście grożą, ale dlatego, że takie jest polecenie Chrystusa i chcemy w ten sposób, służąc Ewangelii, usłużyć światu. Nie zawsze jest to pozytywnie rozumiane, ale nie wolno się tym zniechęcać – podkreśla abp Michalik. - Jest to niewątpliwie list, który powinien się przyczynić do zbliżenia i pojednania narodów Polski i Rosji – dodaje.

Do najistotniejszych wydarzeń metropolita przemyski zalicza także Synod Biskupów. - Ten temat: nowa ewangelizacja jest bardzo ważny dla naszej koncepcji duszpasterskiej, także dla nowych inicjatyw w Roku Wiary, które będziemy podejmować, aby pogłębiać wiarę. Każdy chrześcijanin ma do tego okazję i obowiązek – mówi.

Reklama

Przewodniczący KEP podkreśla, że bardzo ważna jest mocna dynamika wydawnictw katolickich oraz formacja stała wielu osób świeckich, choćby w wymiarze parafialnym.

Za największy niepokój abp Michalik uważa zawirowania wokół miejsca religii w szkole. – Usunięcie nauczania religii z siatki godzin obowiązkowych to krok do wprowadzenia zamieszania w umysły i relatywizowania – zaznacza.

Zdaniem przewodniczącego KEP niepokojącym objawem jest zgoda parlamentarzystów na aborcję poczętych dzieci niepełnosprawnych oraz zlekceważenie przez nich sumienia wielu osób. Krytycznie odnosi się także do podpisanej Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. – Jest to temat bliski Kościołowi, przecież 2000 lat próbuje opowiadać się po stronie słabego. Natomiast wmawianie, że przyczyną przemocy jest aktualna kultura, tradycja i religia to są absurdy, na które trzeba zwrócić uwagę i powiedzieć, że jest to zakłamywanie i zaklinanie rzeczywistości – mówi.

Abp Michalik za bolesny uważa atak na Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, który – jego zdaniem – pokazuje, że symbole święte stają się niewygodne. Dodaje, że niepokojąca jest agresja wśród niektórych elit, ponieważ może ona przenosić się na innych ludzi, zwłaszcza słabych psychicznie.

Zdaniem abp. Michalika te trudności oraz sukcesy powinny zachęcić wierzących do stworzenia programu działania, ponieważ nie mogą pozostać pasywni. – Za zło odpowiadają nie tylko ci, którzy je czynią, ale także ci, którzy wobec niego milczą – podkreśla. Zastrzega, że nie można zwalczać zła jego metodami, bo to prowadzi do nikąd i rodzi agresję. – Trzeba ze spokojem wykazywać absurdalność takich zachowań – uważa abp Michalik.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-29 21:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik: największym zagrożeniem dla Polski są podziały i pycha

Jarosław Futoma

Największym zagrożeniem dla Polski są podziały i pycha – stwierdził abp Józef Michalik podczas Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Msza św. sprawowana przez metropolitę przemyskiego w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej była główną Mszą św. podczas kalwaryjskich uroczystości odpustowych.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady