Reklama

Polska

Abp Depo: prawa ekonomiczne stawia się wyżej od moralności

Bożena Sztajner/Niedziela

Współcześnie prawa ekonomiczne stawia się wyżej od moralności – stwierdził abp Wacław Depo, który w sobotę przewodniczył Mszy św. na tzw. Bobolówce, czyli w miejscu urodzin św. Andrzeja Boboli w Strachocinie koło Sanoka (archidiecezja przemyska). Metropolita częstochowski przestrzegał przed „pseudomesjanizmem”, czyli stawiania człowieka w miejsce Boga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Wacław Depo zwrócił uwagę, że modny dziś relatywizm moralny jest sprzeczny z oczekiwaniami Pana Boga, który wymaga od nas postawy „tak – tak, nie – nie”. Stwierdził, że współcześnie człowieka poddaje się pokusie „wolności od Boga” i Jego przykazań oraz stawiania praw ekonomicznych wyżej od moralności. Uznał, że zło znalazło nową miarę człowieczeństwa: nie tylko błądzić, ale i trwać w błędzie i grzechu. – To jest miara wolności poza Bogiem – powiedział.

Za św. Janem Pawłem II metropolita częstochowski przestrzegał przed „pseudomesjanizmem”, który polega na tym, że „człowiek staje w miejsce Boga i siebie czyni Bogiem”. – Co nam najbardziej zagraża? Grzech, który udaje dobro i kłamstwo, które udaje prawdę – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Depo stwierdził, że św. Andrzej Bobola uczy nas odpowiedzialności za życie, „które otrzymujemy od Boga i nie jest ono żadnym ślepym losem natury, czy ewolucji”. – Każdy człowiek, czy zdaje sobie z tego sprawę, czy nie, jest chcianym i umiłowanym dzieckiem Boga – podkreślił.

Hierarcha przypominał, że Polska jest narodem, który bierze swój początek w tajemnicy chrztu. - Kościół przyniósł Polsce klucz do rozwiązania swoich dziejów, a jest nim Zjednoczenie plemion nastąpiło dopiero wówczas, gdy w naszą historię weszła prawda o nas w imię Trójcy Przenajświętszej. A czymże byłoby w tym roku stulecia odzyskania niepodległości Polski bez odwołania się do korzeni chrześcijańskich – mówił.

Jezus Chrystus i nie wolno tego fundamentu podważać i odrzucać. Zwłaszcza kiedy dzisiaj stajemy wobec kolejnej ważnej próby, bo pokazuje się, że Polska jest już ostatnim bastionem katolickiego kraju w Europie, który ma prawo w imię wolności wybrać życie, a nie wolność do zabijania tak jak uczynili to nasi bracia chrześcijanie w Irlandii! – mówił. – I stawia się pytanie dzisiaj w Europie: czy Polska podzieli to dziedzictwo utracone przez katolicką Irlandię? Ale nie wolno nam się załamywać, bo nie jesteśmy sami. Chrystus jest po stronie człowieka – dodał.

Reklama

Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Wstąpił do jezuitów, w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik i wychowawca młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami.

Jego gorliwość przyniosła mu określenie „łowcy dusz – duszochwata”. W maju 1657 roku został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany przez Kozaków.

Św. Andrzej Bobola jest współpatronem Polski, w archidiecezji przemyskiej patronuje ponadto Akcji Katolickiej.

Podziel się:

Oceń:

2018-06-16 19:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

U Matki niezawodnej nadziei

Beata Pieczykura/Niedziela

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za kolejne dziękczynienie, za dar Matki danej nam z wysokości krzyża i Matki Wniebowziętej, która jest naszą niezawodną nadzieją – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, 15 sierpnia na Szczycie Jasnej Góry podczas wieczornej Mszy św. w intencji mieszkańców miasta Częstochowy.

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady