Reklama

U progu nowego milenium

O wdzięczności

Niedziela częstochowska 41/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewangelia o uzdrowionych z trądu jest Ewangelią mówiącą o wdzięczności. Tylko jeden spośród dziesięciu uzdrowionych przyszedł do Jezusa, żeby Mu podziękować za cud uzdrowienia. Trąd to straszna choroba, która niszczy człowieka doszczętnie. Możemy ją dziś przyrównać tylko do AIDS czy raka. To także zniszczenie człowieka, zniszczenie jego życia. Dlatego nic dziwnego, że ludzie dziękują Bogu szczególnie za cud powrotu do normalnego życia. Jednak i Pana Jezusa dotyka gorycz ludzkiej niewdzięczności. Pyta: "Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu?". Pan Jezus nie uzdrawia jednak przecież dla uzyskania tej ludzkiej wdzięczności. Pytaniem tym poucza nas o pewnych obowiązkach moralnych człowieka.

Ogólnie mówi się, że wdzięczność jest rzadką cnotą. Kto jest otwarty na ludzką biedę, kto spełnia dobre uczynki, kto wiele pomaga innym, powinien zapamiętać jedno: żeby nie oczekiwać wdzięczności, gdyż nie raz się zawiedzie i rozczaruje. Tak już jest w naszym życiu.

Są jednak również ludzie wdzięczni. Wdzięczni przede wszystkim Panu Bogu za otrzymane łaski. Są wielkie podziękowania wyrażające się w Te Deum narodu składanym Bogu w postaci szczególnych dzieł miłości, budowy świątyni itp. Ameryka ma swoje Święto Dziękczynienia. Polska ma również swoje święta narodowe, religijne, w których dziękuje Bogu za Jego Opatrzność i pomoc. Ale także mniejsze grupy społeczne, jak np. parafie, instytucje, szkoły, redakcje, mają swoje dni podziękowań. Ważne jest, żeby ludzie uczestniczący w tych podziękowaniach rzeczywiście odnieśli swoje najlepsze uczucia do Boga, bo to On jest Tym, który daje łaskę.

Może nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile łaski Bożej jest w tym, że możemy normalnie żyć, normalnie funkcjonować. Dopiero gdy uświadamiamy sobie, iż coś się chwieje, staje się nienormalne, zauważamy, że ta normalność jest darem łaski. Przekonała się o tym pewna osoba, gdy któregoś wieczoru weszła do pralni. Było tam ciemno, ale usłyszała plusk wody. Zapaliła światło i ujrzała piorące niewidome kobiety. Wtedy dopiero zrozumiała, jakim skarbem jest wzrok.

Tak moglibyśmy postrzegać wiele sytuacji w naszym życiu.

Dlatego dziękujemy Bogu naprawdę za wszystko. Jest wielkie " dziękuję" wypowiadane w wielkim Te Deum, ale jest i małe "dziękuję", codzienne, zwyczajne, które każdy indywidualnie mówi Panu Bogu i drugiemu człowiekowi: dziękuję za otwarcie drzwi; dziękuję za szklankę herbaty; dziękuję za załatwienie sprawy; dziękuję...

Komentarzy ks. inf. Ireneusza Skubisia dotyczących bieżących wydarzeń w Polsce i świecie można wysłuchać w audycji radiowej "Spotkanie z Niedzielą", emitowanej na falach Radia Fiat w każdy wtorek o godz. 21.30 w pasmach 94,7 FM, oraz w audycji "Wypowiedź dnia" codziennie o godz. 11.00 i na falach Radia Jasna Góra w paśmie 100,6 FM o godz. 12.15.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której modlił się o. Pio

Relikwiarz św. Gemmy Galgani w kościele na wrocławskich
Partynicach

Agata Pieszko

Relikwiarz św. Gemmy Galgani w kościele na wrocławskich Partynicach

Pierwszą świętą, która zmarła i została kanonizowana w XX wieku, była Gemma Galgani. Święty Ojciec Pio wyznał kiedyś, że codziennie modlił się za jej wstawiennictwem, ucząc się od niej pokory i umiejętności przyjmowania cierpienia. I nie był to jedyny święty, który zafascynował się ufnym podejściem do życia i cierpienia tej młodziutkiej włoskiej dziewczyny. Święty papież Paweł VI powiedział o niej: „Córka męki i zmartwychwstania, umiłowana córka Kościoła, który sama czule miłowała”.

Więcej ...

Cudowne odnalezienie relikwii i wyjątkowa kanonizacja. W kwietniu mijają ważne rocznice związane ze św. Andrzejem Bobolą

2025-04-11 12:00
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

W kwietniu mijają dwie ważne rocznice związane z patronem Polski św. Andrzejem Bobolą - 17 kwietnia rocznica jego kanonizacji w 1938 r. w Rzymie, a 19 kwietnia rocznica odnalezienia w Pińsku (obecnie na Białorusi) jego ciała, zachowanego od rozkładu. Oba te wydarzenia odbyły się w niezwykłych okolicznościach - przypomina portal andrzejbobola.info.

Więcej ...

Marek M. prawomocnie uniewinniony ws. znieważenia abp. Jędraszewskiego

2025-04-11 22:47
Abp Marek Jędraszewski

BP Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji uniewinniający Marka M. m.in. od zarzutu znieważenia abp. Jędraszewskiego. Orzeczenie jest prawomocne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Święta Miss - Gemma Galgani

Święci i błogosławieni

Święta Miss - Gemma Galgani

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Wiara

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...