Reklama

Polska

Rok 2013 w Kościele w Polsce – zapowiedzi najważniejszych wydarzeń

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziedziniec Pogan – wielka debata wierzących i niewierzących, uroczyste zamknięcie Roku Wiary oraz międzynarodowa konferencja o pojednaniu polsko-rosyjskim – to niektóre ogólnopolskie wydarzenia w Kościele w 2013 roku. Ponadto, tradycyjnie już polscy katolicy podczas specjalnych uroczystości będą modlić się w intencji misjonarzy, rodzin, migrantów, więźniów i prześladowanych chrześcijan. Publikujemy wybór przyszłorocznych ogólnopolskich wydarzeń w Kościele w Polsce.

6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego, obchodzona będzie – po raz trzeci od czasu przełomu 1989 r. – jako dzień wolny od pracy (w 1960 r. władze komunistyczne zadecydowały o roboczym charakterze tego dnia; święto przywrócił Sejm RP w 2010 r.). Będzie to także dzień modlitw w intencji polskich misjonarzy oraz zbiórki pieniężnej na potrzeby Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz na dotacje stałe i okolicznościowe dla misjonarzy.

STYCZEŃ

6 stycznia – ulicami kilkudziesięciu polskich miast przejdą już po raz 6. orszaki Trzech Króli. 17 stycznia – przypada Światowy Dzień Modlitwy w intencji migrantów i uchodźców. 17 stycznia – pod hasłem "Ja jestem Józef, brat wasz..." (Rdz, 45,4)obchodzony będzie XVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Tym razem miejscem głównych obchodów będzie Opole. W dniach 18-25 stycznia pod hasłem "Czego Bóg od nas oczekuje" obchodzony będzie Tydzień modlitw o jedność chrześcijan. 25 stycznia odbędą się nabożeństwa ekumeniczne we wszystkich katedrach w Polsce. 26 stycznia w Warszawie odbędę się centralne obchody XIII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Tym razem głównym tematem jest "Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju".

LUTY

Tradycyjnie już, w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, 2 lutego, przeprowadzona zostanie kolejna, ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych. W dniach 4-6 lutego w Warszawie odbędzie się doroczne spotkanie Komisji Wspólnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), reprezentującej wyznania niekatolickie. Temat obrad: „Wiara i religijność w zmieniającej się Europie. Nowe ruchy chrześcijańskie w Europie: wyzwania i szanse”. 11 lutego Kościół w Polsce włączy się w obchody Światowego Dnia Chorego, a w dniach 10-16 lutego przeżywać będzie 46. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. 15 lutego przypada ogólnopolski dzień życia konsekrowanego w Kościele greckokatolickim. 23 lutego odbędzie się w Warszawie ogólnopolskie spotkanie dla harcerzy z okazji 100. rocznicy urodzin bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy.

MARZEC

1 marca odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W katedrze polowej WP w Warszawie odprawiona zostanie uroczysta Msza św. W dniach 6-14 marca delegacja Episkopatu Polski uda się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. 25 marca, w liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypada Dzień Świętości Życia, a 26 marca – Dzień modlitw za więźniów.

KWIECIEŃ

7 kwietnia przypada Święto Miłosierdzia Bożego, które jest świętem patronalnym Caritas. W dniach 7-13 kwietnia obchodzony będzie 69. Tydzień Miłosierdzia, zaś 14 kwietnia, w dniu błogosławionego Męczennika Omelana Kowcza, odbędzie się pielgrzymka duchowieństwa greckokatolickiego Europy do Majdanka. W dniach 21-28 kwietnia przypada Tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, natomiast Ogólnopolskie uroczystości odpustowe św. Wojciecha, głównego Patrona Polski obchodzone będą w Gnieźnie w dniach 27-28 kwietnia. 29 kwietnia przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.

MAJ

2 maja, z okazji Dnia Flagi RP, odprawiona zostanie Msza św. w Katedrze Polowej WP. 3 maja z udziałem Episkopatu Polski, na Jasnej Górze odbędą się uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. Jest to także Dzień modlitw za emigrację. 12 maja z udziałem Episkopatu Polski obchodzona będzie w Krakowie uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika. 24 maja – Dzień modlitw za Kościół w Chinach. 26 maja odbędzie się tradycyjna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich. 30 maja przypada w 2013 r. Uroczystość Bożego Ciała.

CZERWIEC

1 czerwca odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Młodych – Lednica 2000. 15-16 czerwca – 32. Ogólnopolska pielgrzymka w intencji trzeźwości narodu na Jasną Górę. W dniach 17-19 czerwca w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja nt. „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji”. Organizatorem jest KAI we współpracy z Wydziałem Relacji Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego oraz lubelskim Instytutem Europy Środkowo-Wschodniej. 20 czerwca w kościołach w całym kraju odbędą się modlitwy w Międzynarodowym Dniu Migranta i Uchodźcy. W dniach 27-30 czerwca spotkają się w Warszawie sekretarze generalni episkopatów Europy.

LIPIEC

21 lipca odbędzie się inauguracja akcji św. Krzysztofa i zbiórka na środki transportu dla misjonarzy. 27 lipca – ogólnopolska pielgrzymka osób uzależnionych, szczególnie Anonimowych Alkoholików do Lichenia. 31 lipca – uroczystość w 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (Warszawa, Pl. Krasińskiego).

SIERPIEŃ

1 sierpnia odbędą się uroczystości rocznicowe Powstania Warszawskiego. W dniach 5-14 sierpnia na Jasną Górę podążać będzie piesza pielgrzymka Wojska Polskiego i służb mundurowych. W dniach 14-15 sierpnia w Warszawie, Ossowie i Radzyminie odbędą się obchody rocznicy „Cudu nad Wisłą”. 15 sierpnia na Jasnej Górze obchodzona będzie uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej. Tego samego dnia, w Święto Wojska Polskiego, odprawiona zostanie Msza św. w katedrze polowej. 18 sierpnia – pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich. 26 sierpnia – uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej.

WRZESIEŃ

1 września – z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej i w Dniu Weterana, w katedrze polowej w Warszawie zostanie odprawiona Msza św. 14-15 września – Ogólnopolska pielgrzymka ludzi pracy na Jasną Górę. W dniach 15-21 września obchodzony będzie III Tydzień Wychowania. 17 września – Dzień Golgoty Wschodu, 74. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Przy stołecznym Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odprawiona zostanie Msza św. W dniach 21-22 września odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę. 29 września - Narodowa Pielgrzymka Katechetów na Jasną Górę w Roku Wiary.

PAŹDZIERNIK

W dniach 11-13 października w Warszawie odbędzie się Dziedziniec Pogan. Gościem wydarzenia będzie m.in. przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi. 13 października obchodzony będzie XIII Dzień Papieski. 15 października – Dzień Dziecka Utraconego. W dniach 20-26 października obchodzony będzie Tydzień Misyjny. 22 października to dzień liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II.

LISTOPAD

10 listopada obchodzony będzie Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym. 11 listopada – w 95. rocznicę odzyskania niepodległości w Katedrze Polowej w Warszawie odprawiona zostanie Msza św., w której uczestniczyć będą przedstawiciele władz państwowych. 24 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla podczas Mszy św. w Watykanie papież uroczyście zamknie „Rok Wiary”. Specjalne liturgie odbędą się także we wszystkich polskich diecezjach.

GRUDZIEŃ

4 grudnia to Dzień modlitw za bezrobotnych. 9 grudnia, w Dniu modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, przeprowadzona zostanie zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby tamtejszych katolików. 13 grudnia – Dzień modlitw za ofiary stanu wojennego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 15:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: odnalezione katakumby w kościele Ojców Pijarów

Kościół Przemienienia Pańskiego w Krakowie

Zygmunt Put Zetpe0202 / pl.wikipedia.org

Kościół Przemienienia Pańskiego w Krakowie

W podziemiach kościoła Ojców Pijarów nieopodal Rynku Głównego w Krakowie odnaleziono katakumby, w których zachowało się ponad 30 miejsc pochówku. Odkrycia dokonano podczas konserwacji polichromii w podziemiach świątyni.

Więcej ...

Lekarz w białym chlebie

Wieczorna modlitwa
przy francuskim
sanktuarium –
procesja różańcowa
z lampionami i śpiewem

p. Vincent/Archiwum Sanktuarium NMP w Lourdes

Wieczorna modlitwa przy francuskim sanktuarium – procesja różańcowa z lampionami i śpiewem

Docierają tu chorzy z różnych stron świata. Proszą o zdrowie i wyjeżdżają pocieszeni. Tę duchową klinikę założyła 161 lat temu w Lourdes Matka Jezusa. I wciąż dobitnie pokazuje, Kto jest ostatecznym źródłem naszych witalnych sił

Więcej ...

Bardzo nam potrzeba tego wsparcia

2025-02-12 15:23

Biuro Prasowe AK

- Prawdziwe człowieczeństwo, szczególnie wtedy widać, kiedy cierpimy –powiedział bp Janusz Mastalski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Panie, zmiłuj się nad nami, obmywaj nasze serca

Wiara

Panie, zmiłuj się nad nami, obmywaj nasze serca

Wykładowca „queer studies” nie odpowie za...

Wiadomości

Wykładowca „queer studies” nie odpowie za...

Małopolskie/ 12-latka zaatakowana w drodze do szkoły w...

Wiadomości

Małopolskie/ 12-latka zaatakowana w drodze do szkoły w...

Kanada: próba zamachu na życie księdza podczas Mszy św.

Wiadomości

Kanada: próba zamachu na życie księdza podczas Mszy św.

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca