Reklama

Parafia pw. św. Józefa Opiekuna Rodzin w Wisełce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Wolin
Siedziba parafii: Wisełka, ul. Nowowiejska 47
Liczba wiernych: 780
Proboszcz: ks. Janusz Zachęcki
Wspólnoty: Żywy Różaniec (2 róże), Rada Parafialna, Schola dziewczęca, Zespół synodalny, ministranci (12) i lektorzy (4)
Czasopisma: „Miłujcie się”, „Niedziela” (7 egzemplarzy)

Wisełka jest dużą wsią położoną przy drodze Międzyzdroje - Kołobrzeg, w odległości 16 km na północ od Wolina, 10 km od Międzyzdrojów. Leży na północnym brzegu jeziora Wisełka. Do brzegu Bałtyku jest tylko 1,5 km, dlatego wieś ma charakter uzdrowiskowo-wypoczynkowy. Otaczają ją z trzech stron lasy Wolińskiego Parku Narodowego.
Najstarszą osadę odnaleziono nad jeziorem. Pochodziła z IX-XII wieku i wiązała się z plemieniem Wolinian. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1560 r., kiedy to wizytacja urzędu księcia Barnima XI Starego odnotowała 10 włók ziemi, 6 dużych i 1 małą zagrodę. W 1840 r. 14 rodzin zamieszkujących wieś zajmowało się rybołówstwem (10 łodzi łowiło na Bałtyku). W II połowie XIX wieku wieś składała się z dwóch części. W pierwszej z nich znajdował się majątek rodziny Ruchholzów, druga zaś część była chłopsko-rybacka. Wisełka liczyła wtedy 190 mieszkańców. W 1905 r. właścicielem majątku i kąpieliska był Wilhelm Ruchholz z siostrami. W 1929 r. majątek i kąpielisko należało do „Siedlungsgesellschaft Deutsch-Land” z Berlina. W XX wieku wieś znacznie się rozbudowała. Powstała zabudowa mieszkalno-letniskowa (budynki i pawilony wypoczynkowe, kolonijne, campingi).
Po II wojnie światowej Wisełka należała do parafii w Międzyzdrojach, potem do parafii w Kołczewie. Erekcja samodzielnej parafii nastąpiła 27 czerwca 1992 r. Należą do niej dwie miejscowości - Wisełka (dziś zamieszkała przez 450 mieszkańców) i Warnowo (330 osób). Pierwszym proboszczem został ks. Jan Zalewski (1992-97). Po nim w Wisełce pracowali następujący kapłani: ks. Jan Uzdowski (1997-98) i ks. Janusz Szczepaniak (1998-2002). Od 24 czerwca 2002 r. proboszczem jest tutaj ks. Janusz Zachęcki. Ksiądz Proboszcz pracował po otrzymaniu święceń jako wikariusz w Lipianach, w Szczecinie (w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela), administrował parafią w Nowogardzie. Następnie został proboszczem w Sielsku, potem w Kurzycku, dalej w Zielinie, skąd przybył do Wisełki.
Poświęceniem krzyża i placu 29 września 1991 r. zaczęto budowę kościoła w Wisełce. Świątynię poświęcił 6 czerwca 1993 r. abp Kazimierz Majdański. Kościół projektował inż. arch. Walenty Zaborowski. Ma on plan prostokąta. Do jego ściany wejściowej przylega wsparty na czterech filarach odkryty przedsionek. Przykryty jest on dachem dwuspadowym, w którego północnym szczycie znajduje się sygnaturka zwieńczona krzyżem. Od strony prezbiterium dobudowana jest zakrystia i mieszkanie dla księdza. Kościół posadowiono na sporej działce o powierzchni 1,6 ha. Z lewej strony kościoła stoi krzyż upamiętniający misje prowadzone w 2001 r. przez Paulinów i w 2004 r. przez Redemptorystów. W pobliżu kościoła funkcjonuje ośrodek - Cenrum Ekologiczno-Rekolekcyjne „Przymierze”.
Na ścianie prezbiterium umocowany jest krzyż i tabernakulum otoczone wykonanymi z metalu napisami: „To jest Ciało Moje”, „To jest Krew Moja”. Po lewej stronie znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, po prawej - obraz „Jezu, ufam Tobie” oraz figura św. Józefa z Dzieciątkiem. Na ścianach bocznych nawy z lewej strony wiszą obrazy: św. Józefa z Dzieciątkiem oraz bł. bp. Michała Kozala, po prawej natomiast św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Niedzielna Msza św. odprawiana jest: w Warnowie o godz. 9.30, w Wisełce o godz. 11.00. W tygodniu Msza św. w Warnowie ma miejsce w czwartek o godz. 16.00 (latem o 18.00), w pozostałe dni w Wisełce o godz. 17.00 (latem o 19.00). Latem dodatkowo odprawia się o godz. 17.00 i 19.00. Wtedy to do kościoła licznie napływają wypoczywający letnicy. We wszystkich Mszach św. uczestniczy ok. 800 osób. Rocznie rozdaje się ok. 20 tys. Komunii św.
Pierwszy proboszcz parafii Wisełka - ks. Jan Zalewski był osobą niezwykle uwrażliwioną na problemy ekologii, harmonijnego współżycia człowieka z otaczającą go przyrodą. Wzorem był mu św. Franciszek z Asyżu, patron ekologów, z jego stosunkiem do stworzeń i całej natury. Miał wiele pomysłów pracy na rzecz pogłębienia edukacji ekologicznej w naszej archidiecezji. Wybudował Centrum Ekologiczno-Rekolekcyjne „Przymierze”, które dysponuje 40 miejscami noclegowymi. Korzystają z niego „zielone szkoły”, rekolekcje ekologiczne, stanowi ono bazę dla ekoturystyki pieszej i rowerowej, wykorzystującej walory przyrodnicze okolicy. W 1994 r. ogłoszonym przez ONZ i Stolicę Apostolską „Rokiem rodziny” skorzystałem z zaproszenia ks. Zalewskiego, biorąc udział w trzydniowym IV Sympozjum pt. Ekologia a rodzina. Zgromadziło ono wiele znakomitych naukowców, a także praktyków, kształtujących postawy proekologiczne i gospodarujących w sposób przyjazny środowiskiem. Te sympozja stały się tradycją i są do dzisiaj kontynuowane przez kolejnych proboszczów. We wrześniu 2003 r. odbyło się już XVI Ogólnopolskie Sympozjum. Jego tematem były Alternatywne źródła energii - dobrodziejstwa i zagrożenia. Trwałym ich dorobkiem pozostają publikacje wygłoszonych referatów. Do dzieci i młodzieży adresowana jest kolejna impreza pod nazwą: Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny. W tym roku odbył się już po raz 9. Bierze w nim udział ok. 300-500 osób, które przygotowują własne prace konkursowe, uczestniczą w wycieczkach, warsztatach, wystawach. To wszystko ugruntowuje w nich świadomość, że „to, co najbardziej zagraża człowiekowi, to brak poszanowania dla praw natury” (Jan Paweł II).
„Do parafii przybyłem w drugą niedzielę Adwentu, najpierw do oddalonej o 6 km od kościoła parafialnego wsi Warnowo. Od 1992 r., kiedy wieś została odłączona od parafii Ładzin, jej mieszkańcy modlą się, korzystając z użyczonej im świetlicy wiejskiej w nieużytkowanym już domu. Sytuacja ta ulegnie zmianie” - wyznał Ksiądz Proboszcz, pokazując mi plac przyznany na budowę. Został on poświecony, a z początkiem przyszłego roku rozpoczną się wykopy pod fundamenty kościoła. Projekt świątyni przygotował inż. arch. Aleksander Zaborowski. Będzie miała wymiary 20 x 10 m, wysokość 8 m i powierzchnię 200 m2, z zakrystią w chórze. „Chcemy wiele pracy wykonać społecznie - opowiadał Ksiądz Proboszcz. - Liczymy na pozyskanie fundatorów. Zamierzam powołać Parafialny Zespół Caritas, który miałby wspierać bardzo tu potrzebną dla dzieci i młodzieży socjoterapeutyczną świetlicę środowiskową w Wisełce. Raz lub dwa razy w tygodniu dowozilibyśmy do niej także dzieci z Warnowa. Myślę też o powstaniu Wspólnoty Ojca Pio, a także stworzeniu kręgu biblijnego. Mieliśmy w parafii misję prowadzoną przez Ojców Redemptorystów z Tuchowa, bardzo solidną, bo dwutygodniową. Jej owocem było wzmocnienie wiary tych, którzy zechcieli w niej uczestniczyć. Obserwuję teraz wzrost frekwencji na Mszach św.”.
Warto wspomnieć, że w Wisełce znajduje się także Ośrodek Rodzin Wspólnoty Świętej Rodziny z kaplicą poświęconą 16 lipca 1994 r. przez abp. Kazimierza Majdańskiego (przy ul. Mieszka I).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Strzały padły, gdy wydawało się że jest po walce - 43 lata temu w pacyfikacji "Wujka" zginęło 9 górników

2024-12-16 07:23

pl.wikipedia.org

43 lata temu, 16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni "Wujek" w Katowicach. Strzały padły zaraz po tym, gdy górnicy wyparli napastników za bramę i wydawało się, że jest po walce.

Więcej ...

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących z tęczowymi flagami. W sieci wrze

2024-12-09 10:56

Catholic Vote - x.com/zrzut

Klip wideo przedstawiający dwie kobiety uczestniczące w tak zwanym „tańcu liturgicznym” i machające dużymi tęczowymi flagami dumy LGBTQ+ podczas liturgii sprawowanej w sanktuarium prowadzonym przez jezuitów na Manhattanie wywołał oburzenie wielu katolików, któremu dali wyraz w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Historia pacyfikacji Wujka wzywa nas do bycia strażnikami prawdy

2024-12-16 14:36
Kopalnia Wujek

PAP

Kopalnia Wujek

Historia pacyfikacji kopalni Wujek wzywa nas do bycia świadkami i strażnikami prawdy - mówił w powiedział biskup gliwicki Sławomir Oder podczas mszy św. w 43. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek w katowickim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W czasie Adwentu chcemy otwierać serca dla przychodzącego...

Wiara

W czasie Adwentu chcemy otwierać serca dla przychodzącego...

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Jaką moc naprawdę mam?

Wiara

Jaką moc naprawdę mam?

Alarm bombowy w fundacji Lux Veritatis

Wiadomości

Alarm bombowy w fundacji Lux Veritatis

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Kościół

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Kościół

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Wiara

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Wiara

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Czy moje serce bije już mocniej i radośniej?

Wiara

Czy moje serce bije już mocniej i radośniej?