Reklama

Życzenia płyną przez świat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Boże Narodzenie - czas radości i pokoju, Bożej łaski i odrodzenia, zbratania, miłości, łagodności i dobroci. Chyba nigdy bardziej niż podczas uroczystości Narodzenia Pańskiego nie zyskujemy świadomości, jak wielkim dobrem dla człowieka jest rodzina. W chwili łamania się opłatkiem, przy świątecznym stole myśli wielu z nas płyną ku tym z naszych bliskich, którzy żyją na obczyźnie: w Niemczech, Francji, USA, Brazylii, może w biednym Kazachstanie, a może w dalekiej Australii. Ogarniamy ich wszystkich sercem. Na pewno otrzymali od nas listy świąteczne, więc przeczytali ten dopisek: „W wieczór wigilijny łamiemy się z Tobą opłatkiem, myślimy o Tobie i będziemy się modlić w Twojej intencji podczas Pasterki”. I teraz wierzymy, że gdzieś tam, hen daleko także i oni tęsknią za nami, myślą o dawnych, razem z nami przeżytych latach, życzą nam wszelkiego dobra. A już na pewno popłynęły z ich oczu łzy, gdy wyjmowali z koperty kawałek opłatka z ojczystego kraju.
Święta i Nowy Rok - czas obdarowywania się życzeniami, które są jak mosty między nami. Wysyłamy i sami otrzymujemy kartki świąteczne, składamy życzenia nawet obcym ludziom: pani z okienka na poczcie, kasjerce i sprzedawczyni w sklepie, listonoszowi, rejestratorce w przychodni lekarskiej, sąsiadom, z którymi na co dzień wymieniamy tylko ukłony... „Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!” - rozlega się wokół. Czasem zastanowimy się chwilę: „czemu wesołych, co to znaczy wesołych?”, aby po chwili znów wołać: „Zdrowych, wesołych Świąt!” No cóż... przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka.
A jak życzą sobie najpowszechniej mieszkańcy innych krajów? Białorusini powiedzą: „Winszuju sa Swyatkami i z Novym godam”, Anglicy i Amerykanie - „Merry Christmas & Happy New Year”, Francuzi - Joyeux Noël et Bonne Année”. Greckie życzenia są trochę dłuższe: „Kala Christougenna Ki´eftihismenos O Kenourios Chronos”, ale rekordowo długie są te, które składają sobie chrześcijanie w Nepalu: „Krist Yesu Ko Shuva Janma Utsav Ko Upalaxhma Hardik Shuva & Naya Barsa Ko harkik Shuvakamana”.
Esperantyści na całym świecie pozdrawiają się świątecznie słowami: „Gajan Kristnaskon & Bonan Novjaron”, a Węgrzy: „Kellemes karácsonyi ünnepeket és Boldog újévet”. Znacznie łatwiej niż w języku bratanków nauczymy się życzyć po włosku: „Buon Natale e Felice Anno Nuovo”, portugalsku: „Boas Festas e um feliz Ano Novo”, ukraińsku czy rosyjsku: „Weseloho Wam Rizdwa i Szcziastliwoho Nowoho Roku”, „Pozdrawljaju s prazdnikom Rożdiestwa i s Nowym Godom”.
Bolesne, że na świecie jest wiele krajów, w których chrześcijanie są prześladowani. I dlatego m.in. w Wietnamie raczej nie usłyszymy głośno wypowiadanych na ulicach życzeń: „Chuc Mung Giang Sinh - Chuc Mung Tan Nien”, podobnie jak w Korei Północnej, gdzie nieliczni chrześcijanie pozdrawiają się nawzajem: „Sung Tan Chuk Ha”, oraz w udręczonym wojną Iraku, gdzie życzenia przyszłej radości i nadziei brzmią: „Idah Saidan Wa Sanah Jadidah”... Radując się z narodzenia Pana cieszmy się, że żyjemy w wolnym kraju. Prośmy Dzieciątko Jezus o dar męstwa, o wytrwałość, nadzieję i choć odrobinę radości dla naszych prześladowanych bliźnich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

Więcej ...

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00
bp Tadeusz Lityński

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej.

Więcej ...

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim