10 i 11 grudnia ub.r. już po raz 18 harcerze i sympatycy uczestniczyli w Harcerskim Festiwalu Artystycznym „Opal”. Pomysłodawczynią i organizatorką pierwszych festiwali była druhna Rosława Szleng. Chciała, aby ta inicjatywa pozwoliła młodym ludziom rozwijać swoje zdolności, przełamywać bariery i pobudzać do kreatywnego myślenia. Nazwa festiwalu „Opal” jest nawiązaniem do półszlachetnego kamienia, co wskazuje na amatorski wymiar harcerskich konkursów. W ramach festiwalu jak co roku zorganizowano konkursy: plastyczny, fotograficzny, literacki i recytatorski. W drugim dniu drużyny harcerskie i zuchowe z województw łódzkiego i śląskiego uczestniczyły w konkursie piosenki harcerskiej. „Co rok przybywa uczestników biorących udział w «Opalu» - mówi komendant hufca radomszczańskiego Łukasz Więcek. Na początku były to drużyny harcerskie i zuchowe z rejonu Radomska i Łodzi. Obecnie chęć udziału zgłaszają harcerze z całej Polski”.
W tym roku Nagrodę Druhny Rosi za „kawałek dobrej harcerskiej roboty” zdobyła 13. Radomszczańska Drużyna Harcerska „Bursztynowa”. Warto zauważyć, że nagroda ta jest najważniejszym wyróżnieniem dla harcerzy, a jej fundatorem jest tata zmarłej druhny Rosi.
Rokrocznie „Opal” odbywa się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, który chętnie użycza pomieszczeń harcerzom. Duża sala podzielona na scenę i widownię dobrze spełnia swoją rolę. W tym roku dodatkową atrakcją była stylizacja estrady na uliczkę z lat 20; przed witryną kwiaciarni ustawiono stoliki i krzesełka, gdzie przy kawie spotkały się pary spacerowiczów. Na tle tej urokliwej scenerii występowały zespoły zuchów, harcerzy, a także sympatyków nie związanych z działalnością ZHP.
O działalności ZHP z dumą i radością mówi ks. Mariusz Łydżba duszpasterz harcerzy z Radomska: „Wszystkie uroczystości jubileuszowe, rajdy i wyjazdy rozpoczynają się i kończą Mszą św. Służenie ojczyźnie przez pracę i właściwe wychowanie dzieci i młodzieży odbywa się tu w oparciu o miłość Boga i bliźniego. Staram się uczestniczyć we wszystkich ważnych momentach życia ZHP hufca radomszańskiego, a jest ich dużo. Harcerze włączają się w prace wychowawcze np. stworzyli Drużynę Nieprzetartego Szlaku w ośrodku szkolno-wychowawczym dla trudnej młodzieży, uczestniczą w zbiórkach pieniędzy dla chorych dzieci i osób potrzebujących pomocy. Powstaje wiele nowych drużyn w podradomszczańskich wioskach np. w Dębowcu, gdzie drużyna przyjęła za patrona Ojca Świętego.
Ciekawą i ważną ideą jest pielęgnowanie tradycji przekazywania sobie Światełka Betlejemskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu