Reklama

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Pińczowie

Jak budują wspólnotę parafialną?

Niedziela kielecka 1/2005

W naszej diecezji są parafie, których początki i korzenie przykrywają mroki historii. Są też takie, które powstają na naszych oczach. Możemy podpatrzeć, jak kształtują swoją duchowość, jak budują prawdziwą wspólnotę. Do tych ostatnich należy znajdująca się w dekanacie pińczowskim parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Pińczowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod koniec lat 80. zaczęła się rysować w Pińczowie potrzeba utworzenia nowej wspólnoty parafialnej z parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty.
W 1990 r. w jej obrębie powstało duszpasterstwo, a jego duszpasterzem został ks. Stanisław Kudełka - budowniczy wspólnoty, kaplicy i nowego kościoła oraz pierwszy proboszcz parafii, który jest jej gospodarzem do dziś.
Parafię pw. Miłosierdzia Bożego erygował bp Stanisław Szymecki 28 kwietnia 1991 r. W miejscu, gdzie dziś stoi kaplica, kościół i plebania, było pole. W niedzielę i święta gromadzili się tu ludzie na nabożeństwach. Pierwszą potrzebą była budowa kaplicy. Plac pod jej budowę poświęcił ś. p. bp Jan Gurda. Prace ruszyły na wiosnę 1991 r. i trwały całą zimę. Już następnego roku, w maju, wierni mogli uczestniczyć we Mszach św. odprawianych w kaplicy. Następnym etapem było wybudowanie domu parafialnego. Prace nad nim ukończono jesienią w 1994 r. A już trzy lata później rozpoczęto budowę świątyni.
Plan kościoła wykonało małżeństwo architektów z Gdańska: Marian i Krystyna Sztafrowscy. Pierwsza Msza św. z udziałem bp. Kazimierza Ryczana została odprawiona 30 maja 2004 r. Podczas wizytacji kanonicznej Ksiądz Biskup udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Od tej niedzieli Msze św. sprawowane są już w nowym kościele.
W 2004 r. udało się wykonać wiele istotnych prac przy budowie kościoła. Zrobione zostały wszystkie tynki wewnętrzne. Kościół wewnątrz pomalowano. Ukończono główny ołtarz, położono część posadzki w prezbiterium. Wystrój architektoniczny świątyni zaprojektowała prof. Sztafrowska.
Są oczywiście już nowe plany. W dalszym etapie położona zostanie druga wylewka oraz posadzka z marmuru. Następnie wykonane będą wszystkie drzwi. Prace idą sprawnie. Pomocą służą parafianie. „Wielu ludzi włącza się chętnie w budowę kościoła i obiektów przykościelnych pracą fizyczną, sprzętem technicznym oraz ofiarami” - podkreśla proboszcz ks. Kudełka.
Parafia liczy obecnie 5500 wiernych. Należą do niej dwa osiedla: Grodzisko i Podgórze oraz miejscowości: Pasturka, Krzywda i Kowala. W młodej parafii działają wspólnoty i duszpasterskie inicjatywy dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Opiekę nad nimi sprawują pracujący tu księża oraz Siostry Szkolne de Notre Dame. Rycerstwo Niepokalanej prowadzi s. Michalina Radziejewska. Grupą ministrantów (ok. 30 chłopców) opiekuje się ks. Stanisław Hatny. S. Judyta Baron zajmuje się scholką dziecięcą. Zaś s. Ilona Wawrzyńczyk jest organistką, prowadzi chór kościelny oraz dba o bieliznę kielichową. Jest też Stowarzyszenie Pomocy Duszom Czyśćcowym oraz żeńskie koła różańcowe. Młodzież skupia się w oazie, za którą odpowiada ks. Henryk Łukasik. Grupą neokatechumenalną opiekuje się zaś ks. Stanisław Kudełka. Kilka rodzin należy do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. I choć ta wspólnota nie jest wielka, to regularnie uczestniczy w ogólnodiecezjalnych spotkaniach. Na terenie parafii jest szkoła podstawowa, gimnazjum i przedszkole. Księża katechizują w gimnazjum oraz w przedszkolu, a w szkole podstawowej siostry. W tym roku szkolnym do Pierwszej Komunii św. przystąpi 62 dzieci. Przygotowania dla dzieci i rodziców prowadzi Ksiądz Proboszcz. Ponadto sakrament bierzmowania przyjmie ok. 80 osób. Wraz z Proboszczem młodych przygotowuje Ksiądz Prefekt.
„Młoda wspólnota parafialna dopiero tworzy całą formę tradycji życia religijnego” - mówi Ksiądz Proboszcz. W duchu wezwania, jakie parafia przyjęła, nabożeństwa i modlitwy nakierowane są na szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego wśród wiernych. Dlatego też, z inicjatywy Księdza Proboszcza, od wiosny 2004 r. w każdy piątek po Mszy św. wierni uczestniczą w godzinnym nabożeństwie połączonym z adoracją Najświętszego Sakramentu w ciszy. „Piątek jest szczególnie związany z wezwaniem parafii, jest to okazja do osobistej modlitwy przed Jezusem Eucharystycznym” - podkreśla Ksiądz Proboszcz. Po nabożeństwie wierni mają możliwość ucałowania relikwii św. Siostry Faustyny, które w parafii są od 1994 r. Uczestnictwo w nabożeństwie daje możliwość uzyskania odpustu zupełnego po spełnieniu zwykłych warunków. Są także i inne tradycyjne nabożeństwa, jak choćby do Matki Bożej Nieustającej Pomocy czy w pierwsze czwartki miesiąca do Najdroższej Krwi Chrystusa, kiedy wierni pamiętają w modlitwie także o powołaniach kapłańskich i do życia konsekrowanego.
Pomocą duszpasterską księżom służy też różnorodna prasa katolicka dla małych i dorosłych. Jeśli mowa o oddziaływaniu duszpasterskim na młodzież i dzieci, to niewątpliwie dużą rolę odgrywa Parafialny Klub Sportowy, który ku radości młodych działa już kilka lat. Prezesem Klubu jest Mieczysław Pikulski. W Klubie, pod okiem trenerów, specjalistów, wychowawców wszystkie chętne dzieciaki mogą ćwiczyć różne dyscypliny sportowe: m.in. piłkę ręczną i piłkę nożną. Zimą młodzi sportowcy z parafii jeżdżą do Warszawy. Ich opiekunem jest Jarosław Skuza.
Warto podkreślić, iż Parafialny Klub Sportowy ma się czym pochwalić. Powody do dumy tak sportowcom, jak i ich trenerom przynoszą znaczne osiągnięcia (w tym medale) w wynikach sportowych, zarówno na naszym terenie, jak i w Ogólnopolskiej Parafiadzie Sportowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Dwaj polscy misjonarze oblaci zatrzymani przez władze Białorusi

2024-05-11 11:43

Karol Porwich/Niedziela

Władze Białorusi zatrzymały wczoraj dwóch polskich duchownych, misjonarzy oblatów, posługujących w tym kraju. Władze zakonne proszą o modlitwę w intencji swoich współbraci, którzy są duszpasterzami w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie. Podstawą zatrzymania miała być rzekoma dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa.

Więcej ...

Czerwińska Pani, módl się za nami...

2024-05-11 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Wołajmy do Matki Bożej Czerwińskiej słowami modlitwy: Maryjo, Pani Czerwińska, otaczaj miłością wszystkie rodziny i bądź obecna w każdym polskim domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto