Przypomniał, że historyczne więzy i intensywniejszy dialog, który rozwinął się w ostatnich latach, jeszcze bardziej umocniły się od czasu podpisania przed siedmioma lata porozumienia, które pozwala podejmować, z uwzględnieniem właściwej specyfiki Kościoła, zagadnienia będące przedmiotem wspólnego zainteresowania.
Oświadczenie wyraża też mocną nadzieję, że kolejny uzgodniony krok, jakim będzie otwarcie stałej siedziby nuncjatury apostolskiej w Czarnogórze, stanie się nowym i silnym bodźcem dla stosunków dwustronnych. Przyczyni się ponadto do dalszego kroczenia wspólną drogą na rzecz dobra wspólnego obu stron, zgody, jedności i solidarności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Sekretarz stanu podziękował także władzom państwowym za szacunek okazywany miejscowej wspólnocie katolickiej, która – choć niewielka liczebnie – wniosła i zamierza nadal wnosić swój wkład w służbie całego społeczeństwa kraju. Szczególnie chodzi tu o zaangażowanie w dalszy braterski dialog z prawosławiem oraz do budowania serdecznych stosunków z wyznawcami islamu i innych religii, obecnych w tym kraju.
Kardynał wyraził uznanie dla postawy władz Czarnogóry, które – świadome swego pluralizmu etnicznego i religijnego – aktualizują swe ustawodawstwo, aby w ten sposób jeszcze bardziej wspierać wolność religijną, nierozerwalnie złączoną z każdą inną wolnością.
Reklama
W czasie swego pobytu w Czarnogórze kard. Parolin przeprowadził i jeszcze przeprowadzi szereg ważnych rozmów, m.in. z prezydentem i z innymi władzami państwowymi i przedstawicielami instytucji obywatelskich. Szczególnie znaczące winny być spotkania ze wspólnotami wiernych katolickich z diecezji Bar i Kotor.
Watykański sekretarz stanu oznajmił ponadto, że od prezydenta dowiedział się o postępach na drodze do pełnego członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej. Zapewnił, że Stolica Apostolska cieszy się z powodu dalszej integracji europejskiej rodziny narodów kontynentu, którego Czarnogóra była historycznie częścią. „Wielokrotnie podkreślane zaangażowanie Unii Europejskiej na rzecz Bałkanów Zachodnich jest znakiem pozytywnym i jest nadzieja, że w czasie zaplanowanego na najbliższe dni spotkania na szczycie jeszcze bardziej się umocni” – podkreślił gość z Watykanu.
Przypomniał, że Unia to nie tylko i nie tyle system gospodarczy i prawny, ile przede wszystkim projekt pokojowy oraz wspólnota zasad i wartości. Przystępując do niej Czarnogóra będzie mogła także wnieść własny wkład, np. społeczny wzorzec zachowania tożsamości religijnej i kulturalnej jej obywateli, wspieranie współżycia międzyetnicznego i międzyreligijnego, pojednania i pokoju oraz szacunku dla środowiska naturalnego, będącego „wspólnym domem” i praw przyrody – napisał na zakończenie swego oświadczenia kardynał sekretarz stanu.
Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Czarnogórą 16 grudnia 2006, a więc w pół roku po ogłoszeniu niepodległości przez tę byłą republiką jugosłowiańską (3 czerwca tegoż roku). Dotychczas oficjalnym przedstawicielem papieskim w tym kraju jest nuncjusz apostolski w Bośni i Hercegowinie (od 17 listopada 2012 abp Luigi Pezzuto), ale po zapowiedzianym otwarciu stałej nuncjatury w stolicy kraju – Podgoricy będzie urzędował dyplomata papieski.
Z kościelnego punktu widzenia w kraju istnieją dwie jednostki terytorialne: archidiecezja Bar, podlegająca bezpośrednio Stolicy Apostolskiej i diecezja Kotor, wchodząca w skład metropolii Split-Makarska w Chorwacji. Biskupi czarnogórscy należą do Międzynarodowej Konferencji Biskupiej św. Cyryla i Metodego, obejmującej - oprócz nich - jeszcze hierarchów z Serbii, Kosowa i Macedonii.