Mszę św. z ks. Frukaczem koncelebrowali: ks. Janusz Wojtyla, proboszcz parafii i ks. Andrzej Stępień, dziekan dekanatu. Na uroczystości przybyli m. in. kapłani, z ks. prał. Stanisławem Iłczykiem, dziekanem regionu, osoby życia konsekrowanego. Uroczystościom towarzyszył śpiew chóru Cantate Deo, pod kierunkiem Włodzimierza Krawczyńskiego.
W homilii ks. Frukacz podkreślił m. in. że w ostatnim czasie we Włoszech ukazała się książka pt. „Barka Pawła”, z tekstami papieża bł. Pawła VI. - Teksty te pokazują, że Paweł VI troszczył się o Barkę Kościoła. Pokazują one również tę prawdę, że papież ten na swoich barkach odczuwał niezwykły ciężar i trud. Odczuwał także swoją słabość. Stawał wobec bardzo trudnych problemów Kościoła i świata. Pomimo wszystkich swoich słabości, które odczuwał, to jednak z tekstów tych przebija się wielka wiara w to, że Kościół jest Chrystusa. To wielka wiara i zaufanie, że w Barce Kościoła nie jest jedynie on, papież, ale jest w niej Chrystus – mówił ks. Frukacz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Dzisiejsza uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła każe nam stanąć wobec tajemnicy Kościoła. Ci święci apostołowie poprzez swoje życie, dzieło apostolskie i wytrwanie do końca, aż po męczeńską śmierć są dla nas ważną katechezą. Oni nas pytają o naszą wiarę, wierność do końca, aż po krzyż oraz naszą obecność w Kościele – podkreślił ks. Frukacz.
Reklama
Redaktor „Niedzieli” nawiązał do pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” - Uczniowie nie maja żadnych problemów, aby odpowiedzieć na to pytanie. Powtarzają zasłyszane opinie. Jednak drugie pytanie Jezusa „a wy za kogo Mnie uważacie?” jest trudniejsze. Po tym pytaniu uczniowie Jezusa muszą stanąć w całej prawdzie o swoim życiu – zaznaczył redaktor „Niedzieli”.
- Piotr, pierwszy papież odpowiadając na pytanie Jezusa wypowiada bardzo ważne wyznanie wiary: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. Na tym wyznaniu wiary zbudowany jest Kościół – kontynuował ks. Frukacz.
Duchowny przypomniał, że na pytanie kim dla ciebie jest Jezus bardzo często dzisiaj padają z ust ludzi wierzących piękne odpowiedzi: „Jezus jest dla mnie bardzo bliska Osobą, moim Mistrzem. On jest Przyjaciele, z którym idę przez życie” - Jednak nie ma zbyt dużo odpowiedzi, że Jezus jest Panem i Zbawicielem, że jest Mesjaszem, który przyszedł, aby nas zbawić – podkreślił duchowny.
- Dlatego św. Piotr uczy nas takiego wyznania wiary. Jezus jest Odkupicielem. Na krzyżu zapłacił najwyższą cenę za moje zbawienie. Na krzyżu Jezus wyspowiadał się z grzechów ludzkości, jak napisał wielki teolog Hans Urs von Balthasar – dodał kaznodzieja i przypomniał: „We wspólnocie Kościoła spotykam się z moim Panem i Zbawicielem. Jezus żyje. On tu jest. Tej prawdy uczy nas św. Piotr. Tej prawdy nauczał św. Paweł apostoł narodów”.
Reklama
Ks. Frukacz nawiązując do słów Jezusa: „Ty jesteś Piotr – Opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą” podkreślił, że niezwykła tajemnica wybrania - Św. Piotr to człowiek, który zwątpił w Wielki Piątek. Miał swoje słabości. Jednak Jezus z tego, co słabe potrafi zbudować opokę, skałę. Bóg potrafi z tego, co słabe zbudować to, co mocne – mówił ks. Frukacz.
- Dlatego wyznanie wiary, które wypowiedział jest mocą i siłą dla Piotra. To jest także moc i siła Piotra naszych czasów. Piotr mówi, że nie idzie sam do świata. Idzie z Chrystusem, bo Kościół jest Chrystusa – kontynuował ks. Frukacz.
Redaktor „Niedzieli” wskazał, że również historia życia św. Pawła pokazuje, że Bóg wybiera to, co słabe w oczach świata. - Z prześladowcy chrześcijan, Kościoła św. Paweł stał się pierwszym teologiem chrześcijańskim i wielkim apostołem. Szedł z mocą Chrystusa. Wszystko mówił i czynił w Chrystusie – mówił redaktor „Niedzieli” i dodał: „Jezus najpierw z kruchego i słabego człowieka czyni skalę, opokę, a następnie kruchym i słabym ludziom daje moc rozgrzeszania, przekazuje sakrament pokuty i pojednania”.
- Apostołowie dzisiaj uczą nas także spojrzenia na kapłaństwo. Grzeszny i słaby kapłan podaje ludziom Zbawiciela. W Kościele są ci, którzy dają nam Jezusa. Świątynia bez księdza staje się muzeum do zwiedzania, tak jak to dzieje się za Zachodzie Europy. Bez kapłana konfesjonały stają się zimne – kontynuował ks. Frukacz.
Reklama
- Dzisiaj święci apostołowie wołają o naszą wiarę w tajemnicę Kościoła. Do ostatnich chwil naszego życia mamy wyznawać z Piotrem „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. To jest fundament także życia rodzinnego, małżeńskiego. Mamy żyć z Piotrem i pod władzą Piotra, cum Petro et sub Petro. Tam, gdzie jest Piotr, tam jest Kościół – przypomniał duchowny.
- Jako chrześcijanie realizujemy nasze życie w łamaniu chleba, czyli w Eucharystii i trwając w nauce apostołów. Czym jest dla mnie Eucharystia, czym jest dla mnie Magisterium Kościoła? To są także pytania o naszą wiarę – dodał redaktor „Niedzieli”.
- Weźmy na drogi naszego życia świętych apostołów, abyśmy byli wierni i nie zagubili się w wierze. Czasem ta wierność do końca będzie boleć. Ziarno prawdy wiele kosztuje, tylko za plewy się nic nie płaci, jak uczył sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Życie w wierze kosztuje – zakończył ks. Frukacz.
Uroczystości zakończyły się procesją z Najświętszym Sakramentem.