Męczeństwo chrześcijan wcale nie zakończyło się w pierwszych wiekach. Wciąż trwa, do dnia dzisiejszego, w XX w. śmierć za wiarę poniosło 25 milionów chrześcijan. Stąd książki poświęcone tej tematyce nie tracą wcale na aktualności. Najnowsza pozycja, jaka ukazała się właśnie na rynku, Czerwone karty Kościoła, jest tego najlepszym dowodem.
Jak pisze we wstępie jej autor, Grzegorz Kucharczyk, w publikacji jest mowa o męczennikach, którzy zginęli w czasie rewolucji - począwszy od tych XVI-wiecznych po rewolucję bolszewicką. Wszystkie one odchodziły od transcendentnej wizji człowieka. Męczennicy, o których jest mowa w tej książce, są przede wszystkim męczennikami za wiarę, świadkami Chrystusa. Kornwalijscy chłopi w XVI w., Wandejczycy i Neapolitańczycy w wieku XVIII, meksykański lud w wieku XX - walczyli i ginęli za wiarę swoich ojców. Są wśród nich męczennicy wyrzeczenia, złamanej kariery, zepchnięci do miana obywateli drugiej kategorii. Niekiedy tak rozumiane męczeństwo, jak pisze autor, dotykało jednostki, jak np. królową Krystynę w XVII w., a niekiedy całe społeczeństwo, jak ludzi wierzących w Polsce w czasach PRL.
Książkę kończy wspomnienie ks. Jerzego Popiełuszki, który poniósł śmierć męczeńską w 1984 r. Po niej, jak czytamy, „nikt już nie mógł mieć wątpliwości, jaki był ostateczny cel polityki władz PRL-u wobec Kościoła katolickiego. Jak powiedział podczas pogrzebu kapelana „Solidarności” 2 listopada 1984 r. Prymas Polski, kard. Józef Glemp, być może była potrzebna ofiara życia, aby odkryły się utajone mechanizmy zła, aby wyzwoliło się silniej pragnienie dobra, szczerości, zaufania”.
To cenna publikacja, uświadamiająca, że obok „czarnych kart Kościoła” są także „czerwone”, które tak naprawdę ów Kościół podtrzymują i tworzą. Przybliża ona również wiele faktów historycznych, także tych z ostatnich lat. Wreszcie pokazuje, że męczeństwo niekoniecznie musi oznaczać męczeństwo krwi, jak w Sudanie czy w Chinach.
„Czerwone karty Kościoła. Męczennicy - ofiary rewolucji”. Grzegorz Kucharczyk, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, Radom 2004
Pomóż w rozwoju naszego portalu