Reklama

Słowo Księdza Biskupa Tadeusza Rakoczego, ordynariusza bielsko-żywieckiego z okazji ukazania się pierwszego numeru edycji „Niedzieli”

Niedziela bielsko-żywiecka 1/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Media są ważnym czynnikiem opiniotwórczym, wpływają na wszystkie dziedziny życia człowieka i ich roli nie wolno lekceważyć. Żyjemy coraz szybciej, w gąszczu nierzadko sprzecznych informacji, wobec których człowiek staje bezradny, dlatego też powinny powstawać takie środki masowego przekazu, które, wedle słów Jana Pawła II, modelowałyby świat, czyli przedstawiały zjawiska i interpretowały je zgodnie z wymogami natury etyczno-moralnej; obok rzetelnej informacji wnosiły też wartości bliskie katolickiemu postrzeganiu świata. Innymi słowy, chodzi o takie środki przekazu, które byłyby busolą na drodze ku godnemu życiu. Tytuły prasowe, stacje telewizyjne i rozgłośnie radiowe dobrze użyte, mówiąc słowami Dekretu o środkach społecznego przekazu uchwalonego w czasie Soboru Watykańskiego II, „oddają rodzajowi ludzkiemu wielką przysługę, ponieważ przyczyniają się do odprężenia: ubogacenia ducha oraz szerzenia i umacniania Królestwa Bożego”.
Bardzo mnie uradował fakt, iż z początkiem 2005 r. zaczęła się ukazywać lokalna, bielsko-żywiecka edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela. Tygodnik ten już od kilku lat jest obecny na terenie naszej diecezji i ma swoich wypróbowanych Czytelników. Ten kilkustronicowy dodatek pomoże Odbiorcom ugruntować wiedzę o realizacji bieżących zadań Kościoła regionu Podbeskidzia, wydarzeniach społeczno-kulturalnych i szeroko prezentowanych lokalnych sprawach. Żywię wielką nadzieję, iż informacje, które będą publikowane na łamach tego pisma, umożliwią wgląd w pełniejszą wizję świata.
Osoby pracujące w mediach powinny wiedzieć, że wszystko co zostanie powiedziane bądź napisane, musi spełniać trzy podstawowe kryteria: być dobre dla ludzi, prawdziwe i potrzebne. Trzeba być odpowiedzialnym za słowo! Wszelka informacja w tej samej chwili, w której zostaje opublikowana, wyemitowana na antenie, wymyka się ze sfery osobistej i włącza w obieg społeczny. Według Papieża Jana Pawła II staje się ona początkiem innych refleksji, które z kolei przyczyniają się do budowania opinii publicznej, kształtującej oblicze współczesnego świata.
Redaktorzy winni więc pamiętać o potrzebie budzenia wrażliwości opinii publicznej na absolutną wartość życia, kształtowania postawy braterstwa bez granic, która odrzuca nienawiść i walkę między ludźmi. Trzeba pilnie obserwować, opisywać, może nawet proponować rozwiązania dręczących problemów społecznej sprawiedliwości, biedy, bezrobocia, głodu. Trzeba, by te problemy były znane w całej swej przerażającej realności, ale nie można zapominać o sprawach ducha, o wierze, edukacji chrześcijańskiej, promowaniu wydarzeń kulturalnych i uroczystości religijnych. Żeby umacniały i dodawały ludziom sił do pracy nad sobą.
Takim niezwykle ważnym wydarzeniem duchowym, które wspominamy z wielką żarliwością serca i wdzięcznością Panu Bogu za łaski, była Msza św. celebrowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 22 maja 1995 r. na wzgórzu Kaplicówka w Skoczowie. W tym roku mija dokładnie 10 lat od chwili, gdy nasza bielska ziemia stała się Katedrą św. Piotra! Był to zaiste niezwykły moment. Podczas najkrótszej swojej pielgrzymki do Polski Ojciec Święty powiedział m.in. „Z waszym miastem związany byłem od wczesnego dzieciństwa, tutaj w okolicy mieszkali moi krewni, a w bielskim szpitalu pracował mój starszy brat - lekarz i tam też zmarł, służąc chorym. Potem doszły związki innego rodzaju wynikające z mojej posługi biskupiej...”.
W czasie tej pamiętnej pielgrzymki na podbeskidzką ziemię Jan Paweł II wzywał do wierności Chrystusowi i dbałości o kształt ludzkiego sumienia. Według Następcy św. Piotra przyszłość życia społecznego i państwowego zależy od naszych sumień, od tego, jaki będzie jego kształt. Ojciec Święty wspominał, że naród polski w trudnych chwilach zawsze znajdował drogę do Chrystusa i powierzał się opiece Matce Bożej. „Teraz trzeba wrócić do prawdy o Krzyżu Chrystusa” - wołał Papież. Po czym pytał: „Co to znaczy być człowiekiem sumienia?”. I odpowiadał: „... w każdej sytuacji swojego sumienia słuchać i jego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający”.
Słuchajmy więc głosu swojego sumienia, dbajmy o dobro wzajemne, walczmy z nieprawością i krzywdą ludzką. Rozwijajmy się duchowo, wspierając swoje działania także lekturą tego czasopisma.
Drodzy Państwo, Czytelnicy i Redaktorzy - pamiętajcie o tym, że kształtowanie charakteru człowieka, wpływanie na jego reakcje emocjonalne i wybory moralne wymaga odwagi - tylko wówczas można być prawdziwie opiniotwórczym ośrodkiem kulturalnym i moralnym. Wy, Dziennikarze i Czytelnicy bielskiej Niedzieli, możecie stworzyć taki właśnie opiniotwórczy ośrodek, który będzie, nie godząc się na zło, promował i kształtował chrześcijańskie wartości oparte na dobru, wierze i pojednaniu. Z całego serca Wam tego życzę!
Wszystkim Redaktorom i Czytelnikom Niedzieli składam najlepsze życzenia noworoczne i z serca błogosławię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy Gizela Jagielska stanie się ofiarą? Próba wybielenia sprawczyni zabójstwa z Oleśnicy

2025-05-06 10:59

Adobe Stock

Sprawa zabójstwa 9-mięcznego nienarodzonego chłopca w szpitalu powiatowym w Oleśnicy jest wciąż obecna w przestrzeni publicznej, w tym medialnej - informuje o tym Ordo Iuris.

Więcej ...

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka

2025-05-06 15:02

Vatican Media

Podczas dwunastej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego, ostatniej przed rozpoczęciem konklawe, anulowano Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka, umieszczając na nich krzyż - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Więcej ...

Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

2025-05-06 15:24
Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

Hubert Gościmski

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...