W konkursie zatytułowanym Ks. Popiełuszko - symbol odwagi w obronie wyższych wartości - Miłości, Wolności, Solidarności wzięło udział ponad 100 uczniów z kilkunastu szkół podstawowych i gimnazjów ze Świdnika oraz z Dominowa, Mełgwi i Łęcznej. „Miały być trzy nagrody, ale jak zobaczyliśmy prace, chcieliśmy nagrodzić jak najwięcej. Ostatecznie przyznaliśmy 14 nagród i 16 wyróżnień” - wyjaśnia Ewa Szalecka-Gronek, główny „sprawca” konkursu, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku. Pierwsze miejsca ex aequo zajęli: Kamila Berejowska, Mateusz Małocha, Paulina Król, Nikola Trojanowska, Ewelina Zając i Aleksandra Matyka. Drugie miejsce przyznano: Magdzie Muzyce, Dawidowi Wosiowi, Kindze Niedbale i Marysi Szymańczak. Trzecie miejsce przypadło: Mateuszowi Grzesiakowi, Sylwii Sobczuk, Izabeli Wilk i Izabeli Zgardzińskiej.
Prezentowanych prac nie zrozumie się, przechodząc obok nich szybkim krokiem. Zawarta w rysunkach treść i ukryty ładunek emocjonalny wymaga refleksji, często uważnego odczytywania. U Eweliny Zając (lat 15) Ksiądz Jerzy z biało-czerwonym sztandarem przebija ceglany mur. Jedenastoletnia Weronika Pitucha ze SP z Siedliska II umieściła Kapłana na drodze wznoszącej się do Boga. Ksiądz Jerzy schodzi w kierunku tłumu, mijając po drodze znaki drogowe: „miłość”, „wolność”, „solidarność”, „odwaga”. W ojczystym krajobrazie zielonych łąk ujęła treść swej pracy Magda Muzyka (lat 15) z Gimnazjum w Mełgwi. Ksiądz Jerzy w białej szacie przechodzi przez most na rzece. Na moście, obok napisu „Solidarność”, narysowana jest dłoń, ułożona w znak zwycięstwa oraz symboliczne serce. W dali, na wzgórzach, widać jakieś wojsko (piechota i jazda). Z czerwonych sztandarów można wnioskować, że to umykający przed kapłanem wróg. Najbardziej wzruszają prace twórców najmłodszych, ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Świdniku. U siedmioletniej Izabeli Wilk z klasy I, ks. Popiełuszkę otacza na pomarańczowym tle wianek z kolorowych kwiatów, ułożonych w kształcie serca. Krótko ostrzyżonego „na jeża” wyobraziła sobie żoliborskiego kapelana (znanego z zaczesywanej na bok czupryny) ośmioletnia Joanna Bożym z klasy II. Zupełnie zaskakuje i „rozbraja” wesoło uśmiechnięty kapłan w ujęciu siedmioletniej Sylwii Olejnik z kl. I.
Organizatorem konkursu była Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Świdniku oraz Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” WSK PZL-Świdnik. Nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu, w postaci zegarków, zestawów do pisania, książek, maskotek i przyborów szkolnych, ufundowały: międzyzakładowa „Solidarność” z WSK, Urząd Miejski w Świdniku, świdnicki radny Kazimierz Bachanek oraz „duch sprawczy” konkursu i wystawy, Ewa Szalecka-Gronek (pedagog specjalny - terapeuta), pracująca na co dzień jako nauczyciel nauczania początkowego. Związana z „Solidarnością” od 1980 r., od wielu lat, na każdą rocznicę Święta Niepodległości, organizuje dla młodzieży szkolnej Świdnika konkursy plastyczne. W konkursowym dorobku Szaleckiej-Gronek są już takie tematy, jak Piłsudski, 20-lecie „Solidarności, 13 grudnia, Polskie drogi do niepodległości czy Polska - moja Ojczyzna. Na przyszłoroczne 25-lecie „Solidarności” planuje prezentację prac młodzieży powstałych w 1981 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu