Dekanat Bierzgłowo
Śpiewy patriotyczne na zamku
Reklama
Przykładem wspaniałego połączenia sprawy wychowania i patriotyzmu młodzieży był Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznej „Tobie, Polsko”, zorganizowany przez Zespół Szkół w Łubiance w kaplicy Zamku Bierzgłowskiego 8 listopada br. Honorowy patronat nad Festiwalem objął biskup toruński Andrzej Suski. W uroczystości oprócz dzieci i młodzieży uczestniczyli także kombatanci naszej gminy, zaproszeni goście i rodzice. W pierwszej części Festiwalu, rywalizując o puchar Wójta Gminy Łubianka, młodzi artyści, przebrani w mundury wojskowe i powstańcze, wspaniale zaprezentowali pieśni o tematyce patriotycznej i wojennej, czym wzruszyli do łez wszystkich zebranych. W kategorii do lat 6 puchary zdobyli: M. Olszewska, E. Polimąka ze Szkoły Podstawowej w Pigży; w kategorii 7-9 lat: A. Kępski, C. Zielińska, A. Finc ze Szkoły Podstawowej w Warszewicach; w kategorii 10-12 lat: K. Trędewicz, M. Bachowska, J. Skrobiszewska, M. Walter i M. Socha ze Szkoły Podstawowej w Łubiance; w kategorii 13-16 lat: A. Głęboka, K. Kwiatkowska, D. Kardas, A. Śliwińska z Gimnazjum w Łubiance.
Ponadto goście wybierali piosenkę „bliską swemu sercu”. Nagrodę ufundowaną przez bp. Andrzeja Suskiego zdobył utwór Pałacyk Michla, który wyśpiewali: W. Amtmański, K. Drozdowska, K. Przekwas, S. Janiszewska i M. Guziewicz ze Szkoły Podstawowej w Łubiance. W drugiej części Festiwalu w Sali Rycerskiej wysłuchano wspomnień o losach wojennych naszych kombatantów. W przerwie można było obejrzeć wystawę nawiązującą do Święta Niepodległości, przygotowaną przez Centrum Kultury w Łubiance. Spotkanie zakończył wspólny poczęstunek zorganizowany przez Akcję Katolicką, działającą przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bierzgłowie.
T. Głęboka, G. Plaskiewicz, E. Zglinicka
Dekanat Działdowo
Poświęcenie kaplicy przedpogrzebowej
Reklama
2 listopada, we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, na cmentarzu parafialnym kościoła św. Wojciecha w Działdowie odbyła się uroczystość poświęcenia kaplicy przedpogrzebowej. Aktu poświęcenia dokonał bp Andrzej Suski. Wcześniej, o godz. 17.00, w kościele wierni uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup. Pasterz Kościoła toruńskiego wezwał parafian do modlitwy w intencji wszystkich zmarłych, osnuł swoją homilię wokół refleksji nad przemijaniem, często związanym z cierpieniem i w konsekwencji nieuniknioną śmiercią. - Dla chrześcijanina życie się nie kończy, tylko zmienia - powiedział Ksiądz Biskup.
Po Mszy św. cała wspólnota parafialna uczestniczyła w nabożeństwie za zmarłych, odprawionym na cmentarzu pod przewodnictwem Biskupa Andrzeja, który w asyście harcerzy, rozświetlających drogę pochodniami, kolejno polecał w modlitwach wszystkich wiernych zmarłych, natomiast w ostatniej stacji przy kaplicy przedpogrzebowej - wszystkich spoczywających na cmentarzu. Kaplica ta została wybudowana dzięki szczególnym staraniom ks. kan. Adama Filarskiego, proboszcza parafii św. Wojciecha w Działdowie.
Po zakończeniu uroczystości przy domu pogrzebowym Ksiądz Biskup przed plebanią poświęcił samochód marki Ford Transit, otrzymany dzięki staraniom dyrektora Caritas w Działdowie, ks. Adama Filarskiego. Jest to specjalistyczny samochód z przystosowaniem do przewozu osób chorych i niepełnosprawnych. Ma on służyć mieszkańcom miasta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Dariusz Kowalski
Spotkanie katechetyczne
29 listopada w Działdowie odbyło się dekanalne spotkanie katechetów z dr Beatą Bielicką, adiunktem w Zakładzie Katechetyki Wydziału Katechetycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W programie spotkania omówiono m.in. takie tematy, jak: awans zawodowy w świetle znowelizowanej Karty Nauczyciela, prawa i obowiązki katechety, ocenianie w katechezie oraz aktualne sprawy katechetyczne, które przedstawił wizytator dekanalny - ks. Jan Pezara. W przyjaznej atmosferze w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Działdowie katecheci odbyli swoje formacyjno-dydaktyczne spotkanie.
Mariola Chabińska
Dekanat Lubawa
Akademia papieska
18 października w Zespole Szkół w Prątnicy odbyła się akademia z okazji 26. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II. W czasie uroczystości proboszcz ks. Tomasz Mówiński wręczył nagrody zwycięzcom konkursu rysunkowego pt. Jan Paweł II.
„Mój Jezus królem królów jest”
21 listopada w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lubawie wierni przeżywali odpust. W niedzielne popołudnie po raz czwarty odbył się koncert pt. Mój Jezus królem królów jest. Koncert uświetnili: lubawski chór „Appasjonata”, zespół „Vivo” z gimnazjum w Lubawie oraz lokalne zespoły, takie jak: „Mała scholka”, zespół „System” i zespół „Rock’n’Rollowcy”. Po koncercie wszyscy wykonawcy i organizatorzy spotkali się na słodkim poczęstunku.
Danuta Curzydło
Dekanat Nowe Miasto Lubawskie
„Missa Jubilate” na płycie
Reklama
Na nowomiejskim rynku fonograficznym ukazała się kolekcjonerska płyta kompaktowa Missa Jubilate. Kompozytorem utworów jest Tomasz Glanc, nowomieszczanin mieszkający od kilku lat w niemieckim Montabaur.
8-częściowe dzieło na orkiestrę symfoniczną i chór rozpisane zostało na 145 stronach partytury. Autor zadedykował je Papieżowi Janowi Pawłowi II na ćwierćwiecze pontyfikatu. Missa Jubilate trafiła poprzez Nuncjaturę Apostolską do Watykanu. Polska prapremiera utworu odbyła się 1 maja br. w nowomiejskiej bazylice św. Tomasza Apostoła i uświetniła uroczystości związane z wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. Kościół wypełniło brzmienie nowomiejskiego chóru „Harmonia”, wspieranego przez śpiewaków z Niemiec pod batutą Tomasza Glanca, przy akompaniamencie Gdańskiej Orkiestry Kameralnej. Wystąpili soliści Opery Bałtyckiej. Zaraz po koncercie w Nowym Mieście Missa Jubilate została zaprezentowana w katedrze oliwskiej, a potem w Szczecinie. - Planujemy kolejne prezentacje utworu - powiedział Tomasz Glanc. Andrzej Korecki, nowomiejski historyk, uznał występ za wydarzenie muzyczne stulecia i porównał koncert do tego, który odbył się w styczniu 1920 r. z okazji powrotu Nowego Miasta do macierzy. - Wtedy „Harmonia” w 300-osobowym składzie wystąpiła pod kierunkiem kompozytora Feliksa Nowowiejskiego - wspomina historyk.
Kolekcjonerski kompakt można nabyć w nowomiejskiej księgarni „Exlibris” oraz podczas wieczornych prób chóru „Harmonia” w każdą środę w Nowomiejskim Domu Kultury. List gratulacyjny z okazji wydania płyty nadesłał też kard. Józef Glemp. Czytamy w nim m.in.: „Missa Jubilate wpisuje się w bogatą tradycję kultury duchowej, której dzieła kierują ludzkie serca i umysły ku Temu, który jest Pełnią prawdy, dobra i piękna. Dlatego też ufam, że zyska ona uznanie nie tylko tych, którym bliska jest muzyka sakralna, i stanie się dla wielu pomocą w przeżywaniu tajemnicy Eucharystii. Gratuluję dotychczasowych osiągnięć artystycznych, życzę wielu łask Bożych w dalszej pracy twórczej”.
Stanisław R. Ulatowski
VI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej
W dniach 7-14 listopada br. w Nowym Mieście Lubawskim odbył się VI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Rozpoczęła go uroczysta Msza św. z udziałem chóru „Harmonia” w bazylice św. Tomasza oraz koncert chórów. Kolejnego dnia w bibliotece Zespołu Szkół im. C. K. Norwida odbyła się promocja książki ks. Józefa Dembieńskiego Wspomnienia nowomiejskie 1920-1939, oprac. przez dr. Andrzeja Koreckiego. Wystawa plastyczna o tematyce sakralnej Nowomiejskiego Towarzystwa Kultury zagościła w Bibliotece Miejskiej, a jej otwarciu towarzyszyła prelekcja ks. dr. Krzysztofa Krzemińskiego na temat Eucharystii. Trzeciego dnia w Nowomiejskim Domu Kultury odbywały się warsztaty plastyczne, środę przeżywano na sportowo podczas mistrzostw piłki siatkowej szkół ponadgimnazjalnych, a dzień zakończyło czuwanie młodzieży w bazylice św. Tomasza. Czwartek 11 listopada uczczono biegiem niepodległości na ul. Sadowej oraz turniejem szachowym w NDK. W piątek rozegrano turniej brydża sportowego o puchar Burmistrza Miasta, a wieczór umilił koncert „Maleo Reggae Rockers” w NDK. W sobotę odbył się koncert - przegląd twórczości chrześcijańskiej.
Obchody Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zakończyła niedzielna Msza św. w bazylice św. Tomasza z udziałem chóru „Tibi Domine” Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. Równocześnie przez cały tydzień można było obejrzeć dwie wystawy: w Bibliotece Pedagogicznej - Biblia w literaturze polskiej, natomiast w Bibliotece Zespołu Szkół im. C. K. Norwida - wystawę fotografii poświęconej wybitnym postaciom literatury polskiej, zatytułowaną Zaprawdę nie umarli cali.
xdż
Wkrótce
Zapraszamy młodzież
Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu zaprasza młodzież na spotkania z cyklu zatytułowanego Posłannictwo sztuki w nauczaniu Jana Pawła II. Sztuka ma w sobie coś z religii... 11 stycznia 2005 r. o godz. 17.00 w budynku GiLA przy ul. Szosa Chełmińska 83 odbędzie się wykład ks. mgr. Krzysztofa Dorosza pt. Medytacje nad „Tryptykiem rzymskim”. 18 stycznia spotkanie pt. Sacrum w sztuce. Prezentacje poprowadzą mgr Magdalena Cynk-Mikołajewska i dr Agnieszka Grzelak.