Reklama

III Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich

„Przyszedłem rzucić ogień na ziemię...”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W centrum Kultury „Civitas Christiana” w Warszawie spotkały się ostatnio osoby odpowiedzialne w poszczególnych ruchach i stowarzyszeniach katolickich za współpracę przy organizacji III Ogólnopolskiego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Obrady prowadził przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich ks. Adam Schulz SJ, którego „Niedziela” poprosiła o wypowiedź zarówno na temat aktualnej działalności ORRK, jak i zbliżającego się Kongresu:
Ogólnopolska Rada Ruchów Katolickich działa już prawie 15 lat, skupiając ruchy i stowarzyszenia, które pragną podejmować wspólne działania na rzecz rozwoju pewnej wzajemnej jedności między tymi organizacjami przy poszanowaniu ich różnorodności, specyfiki i charyzmatu. W tej chwili do tego gremium należy 80, ale współpracujemy ze wszystkimi ruchami i stowarzyszeniami katolickimi, które skupiają w sumie ponad 2,5 mln osób.
Aby do nas należeć, trzeba być przede wszystkim organizacją katolicką, ogólnopolską i otwartą na współpracę z innymi ruchami. Przewodnią ideą naszej pracy jest z jednej strony pomaganie w odnalezieniu przez ruchy swojego miejsca w Kościele, w życiu społecznym, a z drugiej - dążenie do szerokiej współpracy między tymi stowarzyszeniami.
III Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich będzie przebiegał pod hasłami „Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął” (Łk 12,49) oraz „Zło dobrem zwyciężaj”, i w zasadzie składał się z trzech części. Pierwsza to Sesja Inaugurująca Kongres, która odbędzie się w dniach 11-12 czerwca 2005 r. na terenie warszawskiego kościoła pw. św. Stanisława Kostki. W pierwszym dniu mowa będzie m.in. o tym co ruchy mają do zaproponowania dzieciom i młodzieży, o roli rodziny chrześcijańskiej w społeczeństwie zsekularyzowanym, o apostolstwie ludzi starszych, o mistyce jako drodze rozwoju życia duchowego, o miejscu kultury inspirowanej Dobrą Nowiną. 12 czerwca 2005. zaplanowano natomiast międzynarodowe spotkanie uczestników Kongresu. Reprezentanci ruchów katolickich z poszczególnych krajów Europy dyskutować będą m.in. o tym, co wnosimy i co możemy wnieść w jednoczącą się Europę i jak członkowie ruchów mogą odpowiedzieć na globalizację?
Druga część natomiast to zaplanowane w latach 2005-2007 Kongresy tematyczne obejmujące 14 zagadnień stanowiących niejako rozszerzenie tematyki podejmowanej w czasie Sesji Inauguracyjnej poprzez systematyczną pracę, np. w sieci internetowej. I wreszcie trzecim etapem Kongresu będzie zaplanowane na czerwiec 2007r. spotkanie podsumowujące naszą pracę. Niezwykle istotne jest również to, że te trzy części zostaną poprzedzone Diecezjalnymi Kongresami Ruchów Katolickich; w 15 już one obradowały, a w najbliższym czasie odbędą się w kolejnych 15 diecezjach.
Jest to duże przedsięwzięcie, ponieważ we wszystkich obszarach, w których poruszają się ruchy apostolskie chcemy odczytać, zobaczyć co jest dobrego i znaleźć nowe wyzwania.
Chcemy to rozpoznać zarówno na modlitwie, jak i merytorycznie wykorzystując analizy ekspertów, specjalistów. Myślę, że to zaowocuje nowym impulsem dla pracy ruchów i stowarzyszeń katolickich w naszym kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kłamstwo imigracyjne

2024-05-18 16:35

Adobe.Stock

To przykład swoistej schizofrenii politycznej, gdy rząd na forum Rady Unii Europejskiej głosuje przeciw paktowi imigracyjnemu, a następnie… jego premier obwieszcza, że będziemy beneficjentem regulacji, przeciwko której rząd głosował! Albo więc pan premier robi dobrą minę do złej gry albo nie wiedział ,co głosował.

Więcej ...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj