Reklama

„Być dobrym jak chleb...”

Niedziela przemyska 2/2005

To hasło św. Brata Alberta Chmielowskiego przyświeca młodzieży gimnazjalnej z Grodziska Dolnego skupionej wokół Szkolnego Koła „Caritas”. Wśród jego członków jest wielu chętnych do dawania siebie” - zarówno duchowego, jak i tego materialnego. Pomoc osobom potrzebującym realizowana jest w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym przez różne akcje charytatywne organizowane w naszej szkole przez młodzież i jej opiekunów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Corocznie w okresie Wielkiego Postu odbywa się zbiórka pieniędzy do tzw. „puszki wielkopostnej”, do której każdy wrzuca pieniądze zaoszczędzone dzięki wyrzekaniu się drobnych przyjemności. Przez kilka lat pomagaliśmy także dzieciom z ochronki „Nazaret” w Giedlarowej, zbierając żywność, ubrania, przybory szkolne, zabawki i organizując mikołajki. Uczniowie angażują się także w akcję zakupu świec wigilijnych rozprowadzanych przez „Caritas”´.
Tym razem odpowiedzieliśmy na apel księży ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Matki Niepokalanej z Kijowa. Wybór nie był przypadkowy. O potrzebie pomocy na Ukrainie dowiedzieliśmy się od naszej koleżanki, byłej uczennicy grodziskiego gimnazjum, która opowiedziała nam o pracy swojej siostry - zakonnicy pracującej w Zgromadzeniu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego w Kijowie. Asia przedstawiła nam trudną sytuację materialną tamtejszych mieszkańców, a szczególnie dzieci, którym brakuje ubrań, przyborów szkolnych, zabawek, a ich rodzin często nie stać nawet na jedzenie.
Najaktywniejsi działacze naszego Koła „Caritas” szybko podchwycili pomysł i już na drugi dzień na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty mówiące o zbiórce zabawek, odzieży, przyborów szkolnych i słodyczy dla potrzebujących dzieci z Ukrainy. Zbiórka rzeczy trwała dwa tygodnie i zaowocowała pokaźnym stosem paczek zebranych w bibliotece szkolnej przy udziale pań ze świetlicy i biblioteki.
9 listopada 2004 r. odwiedzili nas zakonnicy - o. Arkadiusz Cichla i br. Tomasz Stopka wraz z s. Agnieszką Podles z parafii pw. św. Mikołaja w Kijowie. Przyjechali, by zabrać nasz „dar serca” i zawieźć tam, gdzie jest bardzo potrzebny. Przy okazji opowiedzieli nam o swojej pracy misyjnej na Ukrainie, o trudnościach i barierach, jakie na co dzień muszą pokonywać, a także o radości, jaką niosą ludziom odkrywającym na nowo Chrystusa. Trudno nam było uwierzyć w opowiadanie o. Arkadiusza, że kościół w Kijowie został przekształcony w filharmonię, a Msze św. odbywają się w prywatnym domu. Z kolei s. Agnieszka zaskoczyła nas mówiąc o ołtarzu jeżdżącym na kółkach, który codziennie przygotowuje do Mszy św. Opowieści przekonały nas, że misje to nie tylko praca w Afryce. Również niedaleko nas istnieje potrzeba uczenia ludzi wiary w Boga.
Na zakończenie spotkania goście zaśpiewali nam ukraińską piosenkę i podziękowali w imieniu tamtejszej ludności za pomoc.
Ta akcja uświadomiła nam wszystkim, że zawsze wokół siebie spotykamy potrzebujących pomocy, a przecież „to, co robimy dla innych jest tym, co naprawdę warto robić...”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona teściowa

Błogosławiona teściowa, Marianna Biernacka, poniosła śmierć męczeńską
w Naumowiczach k. Grodna

Diecezja Ełcka

Błogosławiona teściowa, Marianna Biernacka, poniosła śmierć męczeńską w Naumowiczach k. Grodna

Teściowa – jako bohaterka licznych anegdot do sympatycznych nie należy. Dlatego my skupimy się na pozytywnych przykładach i przedstawimy teściową idealną.

Więcej ...

Odszedł Pasterz…

2025-07-12 12:04

Marek Białka

Wielokrotnie powtarzał, że wszystko, co osiągnął w swoim życiu, zawdzięcza … woli Bożej – powiedział na pogrzebie bp Leszek Leszkiewicz.

Więcej ...

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką