Reklama

O Kościele w mediach na „Bobolanum”

Dziennikarze coraz lepiej rozumieją Kościół

Niedziela warszawska 2/2005

- W ciągu ostatnich 15 lat nastąpiła pozytywna ewolucja obrazu Kościoła w mediach - mówił podczas sesji „Kościół w mediach, media w Kościele” Marcin Przeciszewski, prezes KAI. Sesja, która odbyła się 7 grudnia na Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum” zorganizowana została z okazji 120. rocznicy powstania jezuickiego miesięcznika „Przegląd Powszechny”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swoim referacie Kościół w mediach - bilans 15-lecia prof. Jerzy Olędzki z Uniwersytetu Warszawskiego wskazał, że dziennikarze w Polsce nie ustrzegli się w swojej pracy powierzchowności oraz gonienia za sensacją. Zdaniem prelegenta dla wielu dziennikarzy liczy się przede wszystkim news, natomiast mało jest prób pogłębienia tematów i poszukiwania odpowiedzi także na pytanie „dlaczego?”, a nie tylko na pytania „co?”, „gdzie?” i „kiedy?”.
Odnosząc się do programów religijnych prof. Olędzki stwierdził, że problemem nie jest ich ilość, ale jakość. - Programy religijne są adresowane głównie do ludzi wierzących, a nie poszukujących. Media nie uczestniczą więc w ewangelizacji, ale potwierdzają to, w co ludzie już wierzą. Tymczasem programy religijne mają docierać też do ludzi wątpiących i poszukujących. To powinna być nauka religii, przekazywana atrakcyjnym i zrozumiałym językiem - mówił prelegent.
- W demokracji wolność mediów nie jest jedyną wartością - podkreślał w swoim referacie dr Tadeusz Kononiuk z Uniwersytetu Warszawskiego. Dodał, że równie istotną wartością są prawa człowieka: do dobrego imienia, prywatności, domniemania niewinności. - Wolność prasy nie ma wymiaru absolutnego. I np. pewne informacje z życia Kościoła dobrze się sprzedają, przyciągają odbiorcę, ale niestety nie zważa się na prawa człowieka, które są w tych materiałach naruszane. Wolność dziennikarza kończy się w tym miejscu, gdzie narusza prawa drugiego człowieka - mówił dr Kononiuk.
Prezes KAI Marcin Przeciszewski podkreślił, że w ciągu ostatnich 15 lat zaszła pozytywna ewolucja obrazu Kościoła w mediach. Zdaniem prezesa KAI jeszcze na początku lat 90. na rynku medialnym przeważał lęk przed Kościołem jako - w domniemaniu - instytucją niedemokratyczną, która próbuje zawłaszczyć przestrzeń życia publicznego. Jednak już mniej więcej od połowy lat 90. zaczęło się to zmieniać. Kościół zaczął być więcej obecny w mediach. Środki masowego przekazu zaczęły rozumieć stanowisko Kościoła jako pozytywne, twórcze i ciekawe z dziennikarskiego punktu widzenia. Przykładem mogą być tu znakomicie przeprowadzone relacje z pielgrzymek papieskich do Polski w 1997 i 1999 r.
- Obecnie mamy do czynienia z pokojową, systematyczną współpracą Kościoła z najbardziej opiniotwórczymi mediami, w których zaczęły obowiązywać klasyczne, europejskie standardy - mówił Przeciszewski. Dodał, że niektóre media oczywiście nie ustrzegają się błędów w prezentacji spraw Kościoła, np. postrzegając Konferencję Episkopatu Polski na wzór Sejmu albo bardzo powierzchownie traktując tematykę religijną.
Po tych referatach odbyła się jeszcze dyskusja panelowa na pod tytułem: Jak media przedstawiają stanowisko Kościoła na aktualne tematy?
Sesja na „Bobolanum” została zorganizowana z okazji 120. rocznicy powstania jezuickiego miesięcznika Przegląd Powszechny. Jest to pismo poświęcone sprawom religijnym, kulturalnym i społecznym. Pierwszy numer ukazał się w 1884 r. W założeniach naczelne hasła periodyku to aktualność i zasadniczość. Ma on zadanie, analizując idee i wydarzenia, docierać do ich korzenia, używając rozumu oświeconego wiarą oraz doświadczenia własnego i innych. W dwudziestoleciu międzywojennym łamy pisma wypełniały tematy przyciągające uwagę zarówno polskiej jak i zagranicznej opinii publicznej. Publikowali tam m.in.: F. Konieczny, I. Domeyko, E. Orzeszkowa.
Pismo nie ukazywało się w czasie wojny, a w 1953 r. władze komunistyczne zamknęły redakcję. Symboliczną kontynuacją był londyński miesięcznik pod tym samym tytułem wydawany przez o. Mirewicza. Dopiero w 1982 r. o. Stanisław Opiela reaktywował Przegląd Powszechny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Klerycy łódzkich seminariów z kard. Rysiem celebrowali Drogę Światła

2024-05-06 07:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?