Reklama

13. urodziny Radia Maryja

W blasku Bożej chwały

Niedziela toruńska 2/2005

Radio Maryja skończyło 13 lat. Uroczystości rocznicowe odbyły się 7 grudnia ub.r. w Toruniu i dzień później w Bydgoszczy. To dwa miasta, które jako pierwsze przyjęły „katolicki głos do swoich domów”. W tym roku świętowanie miało szczególny charakter, gdyż przypadło w 150. rocznicę ogłoszenia przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Radio Maryja jest radiem przynależącym do Niepokalanej od samych jego początków. Nie bez powodu jego założyciel - o. Tadeusz Rydzyk, wybrał datę 8 grudnia 1991 r. na rozpoczęcie działalności rozgłośni i nazwę - Radio Maryja. Tym samym Niepokalana opiekuje się swym dzieckiem, obecnie dorastającym, gdyż Radio Maryja rozpoczęło 14. rok działalności. Na toruńskie uroczystości przybyło kilkanaście tysięcy słuchaczy tego ewangelizacyjnego dzieła. Blask Bożej chwały zagościł w sercach uczestników spotkania Rodziny Radia Maryja, rozpostarł się nad Toruniem. Na 13. urodziny rozgłośni przyjechało dziesięciu pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce. Wielu kolejnych przysłało listy gratulacyjne, wyrażające uznanie dla pełnionej przez Radio posługi ewangelizacyjnej i zapewniające o jedności modlitewnej. Sam przewodniczący wtorkowej liturgii, bp Andrzej Suski, nie szczędził słów uznania dla Założyciela Radia Maryja. „Nie sposób, Ojcze Tadeuszu, zawrzeć w kilku słowach to, co czują w sercach rzesze rodaków, ile jest w nich radości i wdzięczności za programy radiowo-telewizyjne, zwłaszcza za wspólne modlitwy i katechezy. Mogłem przekonać się o tym wiele razy i czuję powinność dania temu świadectwa. Maryja Niepokalana, której bezgranicznie ufasz, niech będzie dalej siłą i światłem Tobie i Twoim współpracownikom” - mówił Biskup Andrzej w powitaniu.

Niezastąpione ogniwa

Z okazji 13. urodzin Ojciec Święty Jan Paweł II podarował Radiu Maryja ornat w złotym kolorze. Natomiast miesiąc wcześniej Ojciec Święty ofiarował Dyrektorowi rozgłośni dwa obrazy Matki Bożej namalowane na brzozie syberyjskiej. Niewątpliwie oba dary stanowiły znak łączności Piotra naszych czasów z dziękczynnym spotkaniem eucharystycznym. O. Tadeusz Rydzyk wyznał w czasie uroczystości, że bez wsparcia, życzliwości i błogosławieństwa Ojca Świętego Radia Maryja by nie było. Uczestnicy spotkania wystosowali do Jana Pawła II telegram zapewniający o synowskim oddaniu i pamięci modlitewnej, a także podziękowali za podarunek.
Katolicka rozgłośnia z Torunia nie mogłaby istnieć również bez jej słuchaczy, którzy wspierają ją modlitwą i ofiarą. Kilkanaście tysięcy z nich przyjechało do grodu Kopernika, aby podziękować Niepokalanej za dar rozgłośni niosącej nadzieję, bez której wielu nie wyobraża sobie już codziennej rzeczywistości. Radio Maryja nadaje jego słuchaczom rytm dnia. Przynależą do wielkiej Rodziny Radia Maryja, która zaczyna i kończy dzień wspólną modlitwą. Również w ciągu dnia przy swoich codziennych obowiązkach Rodzina Radia Maryja słucha programu rozgłośni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

U Matki Nieustającej Pomocy

Uroczystości rocznicowe w Toruniu odbyły się, jak zwykle, w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Już o godz. 13.00 w wielkim namiocie ustawionym na przykościelnym placu zaczęły się występy Zespołu Pieśni i Tańca Mały Śląsk z Radzionkowa. W wypełnionym już o tej porze kościele trwały modlitwy. W świątyni królowała pięknie przybrana kwiatami Matka Boża w znaku fatimskim. O godz. 15.00 pielgrzymi połączyli się we wspólnej modlitwie do Bożego Miłosierdzia. Następnie w krótkiej miniaturze poetycko-muzycznej zaprezentowali się studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Recytacja Roty Marii Konopnickiej z towarzyszeniem duetu skrzypcowego zachęciła pielgrzymów do ponownego wykonania tego utworu. Przed pielgrzymami zaprezentowała się także orkiestra „Victoria” z Warszawy-Rembertowa.

Wolny głos w naszych domach

Kulminacyjnym punktem programu była dziękczynna Msza św. za 13 lat istnienia Radia Maryja. Przewodził jej pasterz Kościoła toruńskiego bp Andrzej Suski, ubrany w ornat - podarunek od Ojca Świętego. Wśród koncelebransów byli m.in.: abp Marian Przykucki ze Szczecina - ojciec chrzestny Radia Maryja, gdyż jako ostatni biskup chełmiński pobłogosławił dziełu na początku jego istnienia; bp Antoni Pacyfik Dydycz - ordynariusz drohiczyński, bp Ignacy Dec - pasterz Kościoła świdnickiego, bp Stanisław Napierała - ordynariusz kaliski, bp Stanisław Stefanek - ordynariusz łomżyński, bp Edward Frankowski z Sandomierza, bp Tadeusz Werno z Koszalina, bp Paweł Socha z Zielonej Góry, bp Józef Szamocki z Torunia, a także o. dr Zdzisław Klafka - przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, ks. prał. Zdzisław Peszkowski - kapelan Rodzin Katyńskich, ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”, ojcowie paulini z Jasnej Góry oraz dyrektor Radia Maryja - o. Tadeusz Rydzyk. Łącznie Mszę św. celebrowało ponad 100 kapłanów.
Homilię wygłosił pasterz Kościoła świdnickiego - bp Ignacy Dec, który przypomniał o 150. rocznicy ogłoszenia przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny i wyraził wdzięczność za radio, które nosi imię Matki Bożej. Dodał, że rozgłośnia broni prawdy, chrześcijaństwa i Polski oraz nieustannie ewangelizuje, umacniając w Polakach wiarę. „W wyliczaniu zasług Radia Maryja wskażę jeszcze na to, iż Radio Maryja jest głosem wolnym. Nie ulega naciskom politycznym. Jedyny nacisk płynie z wymagań Ewangelii” - powiedział Kaznodzieja.

Reklama

Dziękczynienie za opiekę

Tradycyjnie już słuchacze Radia Maryja ofiarowali Matce Bożej kolejną różę wykonaną ze złotych obrączek i pierścionków. W tym roku trzymali ją przedstawiciele „Naszego Dziennika”, który wkrótce będzie obchodził 7. rocznicę istnienia, a wręczyli bp Andrzej Suski z mamą ks. Jerzego Popiełuszki - panią Marianną. Na koniec Eucharystii dyrektor Radia Maryja - o. Tadeusz Rydzyk, ponowił zawierzenie dzieła ewangelizacji i wszystkich je współtworzących, a więc także słuchaczy, Niepokalanej. Podziękował też za wspaniałych kapłanów i siostry zakonne, za rodzące się powołania na służbę Pana Boga. Podkreślił, że nie byłoby księży i sióstr zakonnych, gdyby nie wychowanie, gdyby nie rodzice. Studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej - młodszej „siostry” Radia Maryja wręczyli kwiaty obecnym na uroczystości rodzicom kapłanów - mamie ks. Jerzego Popiełuszki i tacie o. Jerzego Kraja, franciszkanina.
Swoją jedność z obecnymi na uroczystości wyraził najwyższy przełożony zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, generał o. Joseph William Tobin, przysyłając telegram z życzeniami. Ojciec Generał podziękował za dar Radia Maryja, ale też życzył mu ciągłego rozwoju. „Niech ta posługa wzrasta. Niech znajduje ciągle nowe formy, niech rozszerza swoją działalność. Niech służy budowaniu Kościoła w Polsce i na całym świecie, umacnianiu jego jedności, promowaniu sprawiedliwości i pokoju, obronie ludzkiej godności” - napisał o. Joseph Tobin. Z kolei przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów - o. Zdzisław Klafka przyrównał posługę rozgłośni do pokornej działalności Maryi. „Radio Maryja dlatego istnieje, rozwija się, że jego siłą są właśnie proste, pełne ufności w moc Bożą ludzkie serca. Radio Maryja pragnie dawać światu Jezusa na sposób Maryi. Daje Go po ludzku skromnymi środkami, nie tyle licząc na ludzką kompetencję, ile raczej opierając się na ludzkich solidarnych sercach” - mówił Ojciec Prowincjał. W czasie uroczystości nie zabrakło także życzeń od Polonii. Z listem od prezesa Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej Jana Kobylańskiego przyjechał kapitan Zbigniew Sulatycki.

W mieście nad Brdą

Następnego dnia, w środę 8 grudnia, uroczystości rocznicowe odbyły się w Bydgoszczy w bazylice mniejszej św. Wincentego à Paulo. Przed Mszą św. wystąpił zespół „Trim”. Eucharystii przewodniczył bp Paweł Socha, sufragan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który również wygłosił słowo Boże. Rodzina Radia Maryja wypełniła tę wielką bazylikę po brzegi. Na uroczystość przybyli bydgoszczanie, a także m.in. mieszkańcy Solca Kujawskiego, Nakła i innych miejscowości. Przed 13 laty, kiedy Radio Maryja rozpoczynało nadawać swój program, pierwszymi słuchaczami byli mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy. Dlatego właśnie w tych miastach obchodzone są grudniowe uroczystości. Obydwa spotkania transmitowały Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Święta Miss - Gemma Galgani

Niedziela Ogólnopolska 18/2003

wikipedia.org

Więcej ...

Prezydent skierował projekt ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom

2024-05-02 15:56

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom - poinformowało w czwartek BBN. Zgodnie z prezydencką propozycją m.in. miałoby powstać Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst