Pod koniec 2004 r., nakładem Wydawnictwa „Jedność” na rynku księgarskim Kielecczyzny ukazał się Kalendarz Świętokrzyski 2005. Pomysłodawcą oraz autorem opracowania edytorskiego Kalendarza Świętokrzyskiego jest Jerzy Daniel - redaktor naczelny Świętokrzyskiego Miesięcznika Kulturalnego Teraz. Sięgając po Kalendarz Czytelnik będzie miał okazję zapoznać się i pogłębić wiedzę o bogatych obyczajach, wierzeniach, przesądach funkcjonujących w regionie świętokrzyskim od wielu stuleci w ludowym kalendarzu i ludowej tradycji świętokrzyskiej. W prezentowanych treściach w części pierwszej Kalendarza widoczne jest częste mieszanie się i wzajemne przenikanie się tradycji ludowej z wiarą chrześcijańską. „Przeszłość nas bowiem przenika, jest cząstką naszej świadomości, a jej materialne i duchowe dziedzictwo jest wszechobecne, to ono kształtuje naszą wrażliwość, nasze rozumienie i odczuwanie świata oraz drugiego człowieka” - napisał we wstępie Jerzy Daniel, wyjaśniając Czytelnikom obraną przez siebie kompozycję kalendarza.
O ile w pierwszej części punkt ciężkości położony jest na sferę obrzędowości i wierzeniach, o tyle druga część Kalendarza stanowi teksty paranaukowe napisane przez znawców tematu, pracowników naukowych ośrodków Kielc oraz innych miast Polski, publikowane wcześniej w Świętokrzyskim Miesięczniku Kulturalnym Teraz.
Dobór tekstów nie jest przypadkowy. Już same tytuły artykułów mogą sugerować, iż chodzi tu o ukazanie esencji wiedzy o regionie, ukazanie jej najważniejszych elementów składających się na całe dziedzictwo historyczne małej świętokrzyskiej ojczyzny. Dobrą lekturę Czytelnikowi zapewnią przesycone ciekawostkami historycznymi teksty o Opactwie Benedyktynów na Świętym Krzyżu oraz przechowywanym do dziś w tym miejscu Relikwiarzu Drzewa Krzyża Świętego. Dodatkowym atutem są tu fotografie Relikwiarza. Czytelnik dowie się też z tej części, jak obchodzono Boże Narodzenie i Wielki Tydzień w średniowieczu, pozna historię Biblii Pińczowskiej. Nie mogło tu zabraknąć także wyjaśnienia symboliki Baby Jagi - wizytówki Gór Świętokrzyskich i regionu.
Ciekawa kompozycja Kalendarza, a ponadto bogate i różnorodne treści, kopalnia wiedzy o tradycji i przeszłości regionu, barwne fotografie, znakomite wydanie - to cechy, które decydują o przydatności i funkcjonalności tego niecodziennego wydawnictwa, do którego sięgnąć będzie można nie tylko w Nowym Roku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu