Reklama

Polska

Oddać Jezusowi sto procent swojego życia bez żadnego "ale"

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Możesz być pomostem, który doprowadzi innych do spotkania z Bogiem, później do sakramentów, do przyjścia do kościoła. Ale musisz najpierw sam świecić, musisz najpierw sam być napełniony Duchem, jak Maria. Wtedy wystarczy jedno słowo, jeden dotyk i wtedy Bóg dotyka tę drugą osobę i zmienia jej całe życie - mówił Marcin Zieliński podczas spotkania z młodzieżą w ramach 31. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej.

Na początku spotkania Marcin Zieliński podkreślił znaczenie wiary, która polega na całkowitym oddaniu się Bogu i ufności w Jego plan wobec każdego z nas. Zaznaczył, że wiara nie jest jedynie akceptacją wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, ale opiera się na żywym doświadczeniu Bożej obecności w codziennym życiu, na osobistych relacjach ze Stwórcą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

- Bardzo często przychodzimy do Boga bez wiary i potem dziwimy się, dlaczego jej nie otrzymujemy. A Bóg chce nam dawać. Bóg chce, żebyś widział odpowiedź na swoją modlitwę. Bóg chce, żebyś doświadczył Go w taki sposób, że będziesz wiedział, że twoja wiara nie będzie opierała się jedynie na mądrości ludzkiej, ale że sam doświadczysz spotkania z Bogiem na tyle, że będziesz w stanie oddać Mu całe swoje życie. Bo Pan Bóg ma niezwykłe plany dla ciebie. Czy jesteś gotowy na przygodę z Bogiem, by oddać Mu wszystko w stu procentach?

Reklama

- Jest jeden sposób na to, żeby nie martwić się o swoje życie i o to, co ze mną będzie: oddać Jezusowi sto procent swojego życia bez żadnego ale - dodał.

Prelegent podzielił się z uczestnikami spotkania swoim doświadczeniem odkrywania Boga, Który interesuje się naszym życiem i wszystkim, co się w nim wydarza. - Bóg jest zachłanny, On chce więcej ciebie, więcej twojej uwagi, więcej twojej obecności. On chce być tak blisko, że ciągle, do końca życia będziemy to odkrywać. To jest największa sprawa, jaką możemy przeżyć, największa rzecz, do jakiej dążymy tutaj na ziemi.

Gość Franciszkańskiego Spotkania Młodych ocenił, że uważał się za osobę religijną, ale mimo tego jego serce było daleko od Boga. - Można robić bardzo wiele dla Boga, ale tak naprawdę nie mieć z Nim nic wspólnego w naszym życiu na co dzień. Opowiedział młodym ludziom, że kiedyś udał się z rodzicami na czuwanie w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Podczas tego wydarzenia zauważył księdza, który według niego różnił się od innych kapłanów. - Gdy zaczynał mówić, ja nie mogłem oderwać od niego oczu, bo mówił o Jezusie, Którego ja znam.

Reklama

Marcin Zieliński przyznał wówczas, że wystąpił na środek kościoła w odpowiedzi na prośbę księdza, który wezwał do tego osoby, chcące zawierzyć Jezusowi całe swoje życie. Podkreślił, że wypowiedziane wtedy słowa zawierzenia były jego pierwszą szczerą modlitwą i wołaniem o znak Bożej obecności. - Była to pierwsza w moim życiu szczera modlitwa, która popłynęła z serca, a nie z pamięci. I powiedziałem: Jezu, oddaję Ci całe moje życie. Weź sto procent, weź to wszystko. Jak jesteś, to ja idę za Tobą, ale pokaż mi, że jesteś.

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

Prelegent wspomniał też, że podczas czuwania ksiądz przechodził przez kościół z Najświętszym Sakramentem i błogosławiąc zebranych tam wiernych, przy niektórych z nich uklękał. - I on klęknął przy mnie, spojrzał prosto w oczy i powiedział: wiesz Marcin, Jezus cię kocha. Jedno proste zdanie: Jezus cię kocha. On sobie poszedł, a ja byłem zmiażdżony. Kiedy Bóg do ciebie mówi, to Jego słowo jest jak miecz, który przeszywa twoje wnętrze. Ty wiesz, że mówi Bóg. Wiedziałem, że coś się we mnie zmieniło. I że Bóg jest - dodał.

Podkreślił, że człowiek, który otrzymał znak i uwierzył w Bożą obecność pragnie dzielić się tym z innymi. Potrzebne jest wobec tego doświadczenie miłości Boga, bez której wszelkie działania podejmowane dla Niego będą pozbawione głębi i pozostaną jedynie na poziomie służby. Do podejmowania zadań, przynoszących owoce, człowiek musi współpracować ze Stwórcą i trwać z Nim w osobistej relacji.

Reklama

- Wszystko w naszym życiu, cała posługa zaczyna się dopiero w miejscu doświadczenia miłości Boga. Bo jeżeli nie doświadczysz miłości Boga, a będziesz dla Boga pracował, to będziesz jedynie sługą. A Jezus powiedział: ja nie przyszedłem szukać sług, przyszedłem szukać przyjaciół. Jest to więc kolosalna różnica: Kościół dzieli się na sługi i na przyjaciół. Bóg działa z wielką mocą przez przyjaciół. Nie przez tych, którzy dają Mu ją na etacie, osiem godzin dziennie. Ale przez tych, którzy dają Mu całe swoje życie.

Następną ważną kwestią, na jaką zwrócił uwagę prelegent, jest to, że Bóg wzywa do wielkich dzieł ludzi pozornie słabych. Podkreślił, że On daje im swoją moc, ale wymaga od nich poświęcenia i jednoznacznego opowiedzenia się za życiem według Bożego planu. - Bóg powołuje zwykłych ludzi do nadzwyczajnych rzeczy i wszyscy jesteśmy w tej drużynie. Trzeba odstawić wszystko, co jest na równi z Bogiem. Kiedy będziesz mówić: tak, niech mi stanie według Twego słowa, On będzie cię przemieniał. On będzie zabierał, ale to zawsze jest tylko pozorna strata. Zawsze zyskasz więcej.

Zaznaczył, że zadaniem każdego z nas jest być blisko Boga i przyprowadzać do Niego innych. Jednak nie można tego czynić bez pomocy Ducha Świętego, bez Którego nie jest możliwe żadne świadectwo, bo to On jest źródłem naszej odwagi mówienia o Bogu i głoszenia Jego nauki.

Reklama

- Więc ty i ja jesteśmy jako ochrzczeni powołani do tego, by być blisko Boga, sprowadzać innych do spotkania z Nim. I to jest absolutnie niemożliwe bez pomocy Ducha Świętego. Kiedy Duch Święty przychodzi, daje nam moc, abyśmy świadczyli. Duch Święty ożywia słowo. Jego tchnienie przychodzi i ożywia w nas to, co wydawało nam się martwe. To kiedy Duch Święty przychodzi, nagle zaczynasz kochać i rozumieć Eucharystię, zaczynasz kochać sakramenty. Sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić, więc musimy sobie dzisiaj uświadomić jak bardzo zależni jesteśmy od Ducha Świętego.

Marcin Zieliński w czasie spotkania z młodymi ludźmi podawał przykłady sytuacji i wydarzeń ze swojego życia, w których pod wpływem działania Ducha Świętego Jezus uzdrowił za jego pośrednictwem wiele osób. Podczas niektórych spotkań wystarczył sam gest i obecność, by drugi człowiek doświadczył łaski.

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

- Od samego początku moim pragnieniem było, żeby obecność Ducha Świętego była dla mnie tak namacalna, żeby ludzie mogli doświadczyć obecności Boga, kiedy nawet nie będę musiał Go im głosić, kiedy po prostu gdzieś koło nich będę. Duch Święty w naszych czasach potrafi się odnaleźć, tylko pragnie naszych całych serc.

Na zakończenie spotkania Marcin Zieliński zaprosił młodych ludzi do wspólnej modlitwy do Ducha Świętego i otwarcia się na Jego działanie.

- Na koniec tego spotkania chciałbym się z wami pomodlić o to, abyście zachęceni tymi historiami uwierzyli w to, że Bóg przez wasze ręce chce czynić przeróżne rzeczy po to, byście po pierwsze wy sami zbliżyli się do niego, a po drugie, przyprowadzali innych.

Podkreślił, że każdy z nas może być pośrednikiem w przemianie ludzkich serc, której dokonuje sam Jezus. Jednak najpierw trzeba otworzyć się na Bożego Ducha i dać Mu się poprowadzić.

- Możesz być pomostem, który doprowadzi innych do spotkania z Bogiem, później do sakramentów, do przyjścia do kościoła. Ale musisz najpierw sam świecić, musisz najpierw sam być napełniony Duchem, jak Maria. Wtedy wystarczy jedno słowo, jeden dotyk i wtedy Bóg dotyka tej osoby i zmienia jej całe życie. Tylko czy pragniesz? I to jest moja modlitwa, żeby chociaż jedna osoba stąd została tak napełniona Duchem, że nie będzie w stanie żyć tak samo, już nigdy więcej.

Podziel się:

Oceń:

2018-07-27 10:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

100 lat od pogrzebu o. Wenantego Katarzyńca - orędownika wielu łask

Magdalena Wojtak/Niedziela

Sto lat temu, 2 kwietnia 1921 r. na miejscowym cmentarzu w Kalwarii Pacławskiej odbył się pogrzeb Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca, współbrata i przyjaciela św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Więcej ...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków za użytkowanie kościoła

2025-04-05 10:52

pl.wikipedia.org

Miasto Kraków przekazało Archidiecezji Krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika w odpłatne użytkowanie. Od kwietnia strona kościelna będzie płacić czynsz w wysokości blisko 15 tysięcy złotych, a także pokrywać koszty mediów.

Więcej ...

Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra

2025-04-06 10:41

Adobe Stock

Podróżujący koleją mogą teraz dotrzeć do Watykanu bez kontaktu z ruchem samochodowym. W Rzymie w sobotę na stacji San Pietro otwarto ścieżkę dla pieszych, która prowadzi na Plac św. Piotra bez konieczności przechodzenia przez ulicę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami