Reklama

U progu nowego milenium

Różańcowa nauka

Niedziela częstochowska 42/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prymas Tysiąclecia - Stefan kard. Wyszyński nazywał Różaniec modlitwą naszego życia. Odmawiał go bardzo często, szczególnie w latach odosobnienia. Na czym polega wartość tej na pozór bardzo prostej i monotonnej modlitwy? Jaka niezwykła siła się w niej zawiera, skoro Matka Boża prawie we wszystkich swoich objawieniach prosi o modlitwę różańcową?

Różaniec jest żywym obrazem tego wszystkiego, co odczytujemy z kart Nowego Testamentu: życia Maryi, Jezusa, odkupienia, zbawienia. Właściwie wszystkie tajemnice wiary mają swoje odbicie w Różańcu. Jest on źródłem głębokiej refleksji nad życiem Jezusa na ziemi. Dlatego modlitwa różańcowa cieszy się tak wielką aprobatą Kościoła i tak mocno weszła w życie duchowieństwa oraz osób świeckich. Nie ma bardziej powszechnej modlitwy tak serdecznie przeżywanej, jak Różaniec. Kościół od wieków proponował go ludziom. Wielu świętych całe życie związało z Różańcem. Jest to modlitwa dla każdego, zarówno dla człowieka, który nie umie czytać i pisać, jak i dla ludzi wykształconych, którym daje okazję do wielkiej refleksji teologicznej, a nawet mistycznej. Jest to modlitwa "używana przez wszystkich". Są nabożeństwa różańcowe odprawiane w parafiach - i tyle jest radości, że spotykają się na nich starsi, młodsi, dzieci. Różaniec jest także modlitwą ludzi w podeszłym wieku, chorych, którzy modlą się w domu, bo nie mają siły iść do kościoła. Dzisiaj mamy taką znakomitą możliwość łączności modlitewnej za pomocą radia. Różaniec jest więc wielką modlitwą tysięcy ludzi, którzy razem zwracają się do Boga przez pośrednictwo Matki Najświętszej, proszą o potrzebne łaski. Tę wspólnotową modlitwę można odmawiać nawet jadąc samochodem! Jest to coś niezwykłego, zdajmy sobie tylko z tego sprawę. Często narzekamy na nowe czasy, na to czy owo. Okazuje się, że jeśli tylko mamy trochę wiary, to w każdej życiowej sytuacji mamy szansę zakotwiczenia swojego serca, swojej świadomości w Bogu. Dzieje się tak m.in. właśnie przez Różaniec. Nic dziwnego, że w objawieniach Matki Bożej wciąż powtarza się Jej prośba: Odmawiajcie Różaniec. To nie zdarzyło się tylko w Fatimie. Właściwie wszędzie Maryja ukazuje się z różańcem w ręku, wszystkie sanktuaria maryjne bazują na tym nabożeństwie: są wielkie procesje różańcowe, modlitwy różańcowe. To jest coś wielkiego, coś niezwykłego. Dlatego i Jan Paweł II modli się na różańcu i wiernym, którzy przybywają na audiencje, jako prezent wręcza właśnie różaniec. My w Redakcji także modlimy się na różańcu - o godz. 14.50 w październiku schodzimy się do naszej redakcyjnej kaplicy na krótkie nabożeństwo połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, a następnie Koronką do Miłosierdzia Bożego łączymy się z cierpieniem Pana Jezusa na krzyżu.

Różaniec jest piękną modlitwą, naszą modlitwą. Dlatego bardzo serdecznie zachęcam do jej odmawiania. Zauważmy, że w Różańcu odbijają się i nasze tajemnice: radosne, bolesne i chwalebne, bo przecież życie, które Bóg wybrał dla swojego Syna, było tak bardzo ludzkie! Możemy więc powiedzieć, że w Różańcu streszcza się całe nasze życie, w nim znajduje uzasadnienie i sens i dlatego jest nam on tak bliski. A więc - weźmy do ręki różaniec... szczególnie, ale nie tylko w październiku.

Komentarzy ks. inf. Ireneusza Skubisia dotyczących bieżących wydarzeń w Polsce i świecie można wysłuchać w audycji radiowej "Spotkanie z Niedzielą", emitowanej na falach Radia Fiat w każdy wtorek o godz. 21.30 w pasmach 94,7 FM, oraz w audycji "Wypowiedź dnia" codziennie o godz. 11.00 i na falach Radia Jasna Góra w paśmie 100,6 FM o godz. 12.15.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kolegium Kardynalskie wzywa do modlitwy o pokój

2025-05-06 15:19
Kardynałowie w Bazylice św. Piotra

PAP/EPA

Kardynałowie w Bazylice św. Piotra

Do modlitwy o „sprawiedliwy i trwały pokój” wezwali członkowie Kolegium Kardynalskiego w komunikacie, opublikowanym na zakończenie ostatniej 12. kongregacji generalnej, poprzedzającej rozpoczynające się jutro konklawe.

Więcej ...

Modlitwa szturmowa - Litania Loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Portugalia: nowy rekord - 55 meczetów w całym kraju

2025-05-06 22:24

PackShot/Fotolia.com

Na terenie Portugalii działa rekordowa liczba meczetów - co najmniej 55, wynika z najnowszych statystyk władz tego kraju. Większość z muzułmańskich świątyń działa na terenie stolicy kraju, Lizbony, bądź na jej przedmieściach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie...

Kościół

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...