Reklama

Serwis przemyski

Niedziela przemyska 3/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 grudnia. W Kurii Metropolitalnej w Przemyślu obradowała Komisja ds. owoców Roku Eucharystii. Komisja została wyłoniona z Rady Społecznej i Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Przemyskiej, a w jej skład wchodzą: ks. prał. Józef Bar, ks. prał. Zbigniew Suchy, Teresa Nalepa, Jan Musiał i Stanisław Radyk.

5 grudnia. Arcybiskup Józef Michalik poświęcił nowo wybudowany kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ruszelczycach (par. Krzywcza). Należy zaznaczyć, że dobiega również końca budowa kolejnego kościoła filialnego w Reczpolu. Nowo powstałe świątynie są owocem wielkiego zaangażowania parafian, zwłaszcza mieszkańców Ruszelczyc i Reczpola oraz ks. Wiesława Twardego, proboszcza w Krzywczy.

5-6 grudnia. W parafii Ojców Franciszkanów w Przemyślu bp Adam Szal celebrował Eucharystię, podczas której udzielił sakramentu bierzmowania przygotowanej grupie gimnazjalistów z przemyskich parafii. W poniedziałek (6 grudnia) bp Adam gościł w Równem k. Dukli, gdzie przewodniczył odpustowej Sumie ku czci św. Mikołaja, Patrona parafii i bierzmował miejscowych gimnazjalistów.

6 grudnia. Mieszkańcy Rokietnicy przeżywali uroczystość ku czci św. Mikołaja, Patrona parafii. Odpustowej Sumie przewodniczył ks. Roman Mroszczyk, który świętuje 50-lecie kapłaństwa. Dostojny Jubilat jest emerytowanym proboszczem w Dobkowicach (dek. pruchnicki), gdzie duszpasterzując przez długie lata, wraz z mieszkańcami wioski wybudował nowy kościół parafialny. Tu również uroczyście świętował swój złoty jubileusz, otoczony modlitwą wspólnoty parafialnej, której gorliwie i ofiarnie posługiwał. Ks. Roman pochodzi ze Świętoniowej, a święcenia kapłańskie przyjął w bazylice katedralnej w Przemyślu w 1954 r.

21-23 grudnia. Dom Księży Biskupów był pełen gości (duchownych i świeckich), którzy przychodzili do Pasterzy Kościoła przemyskiego ze świątecznymi życzeniami. 22 grudnia życzenia abp. Józefowi Michalikowi, w imieniu pracowników Kurii Metropolitalnej, profesorów i wychowawców Wyższego Seminarium Duchownego oraz kapłanów pracujących w parafiach, złożył bp Adam Szal. 23 grudnia u Księży Biskupów kolędowała młodzież z Ruchu Światło-Życie, Ruchu Apostolstwa Młodzieży, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Duszpasterstwa Akademickiego, Przemyskiego Chóru „Gospel”, Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” oraz z Diakonii Muzycznej przy Duszpasterstwie Młodzieży.

24 grudnia. We wszystkich kościołach odprawiano uroczyste Pasterki. W bazylice archikatedralnej w Przemyślu Mszy św. o północy przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Michalik.

28 grudnia. W kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu odbył się Świąteczny Koncert w wykonaniu Kwartetu Prima Vista. W programie znalazły się m.in. utwory J. S. Bacha, G. Telemanna, A. Corellego oraz najpiękniejsze polskie kolędy. Partie wokalne wykonywała znana sopranistka Anna Karasińska. Koncert zgromadził bardzo liczną publiczność, wśród której zasiadł także abp Józef Michalik.

1 stycznia. W Lizbonie (Portugalia) zakończyło się 27. Europejskie Spotkanie Młodych, zorganizowane przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé, jako kolejny etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. W modlitewnym Spotkaniu, w którym wzięło udział 40 tys. młodych Europejczyków, uczestniczyła także 250-osobowa grupa młodzieży z archidiecezji przemyskiej. W piątek (31 grudnia) we wszystkich kościołach Lizbony miało miejsce nocne czuwanie modlitewne w intencji o pokój na świecie, zaś w Nowy Rok uczestnicy Europejskiego Spotkania udali się do sanktuarium Matki Bożej w Fatimie, gdzie wzięli udział w uroczystej Eucharystii. Pątnikom z archidiecezji przemyskiej towarzyszyli animatorzy i duszpasterze: ks. Łukasz Pałacki, wikariusz z Kraczkowej, ks. Wiesław Siwiec, katecheta w I LO w Sanoku i o. Grzegorz Romanowicz, kapucyn z Krosna. Do tego wydarzenia wiary młodzi przygotowywali się przez udział w spotkaniach formacyjnych, które odbywały się od października do grudnia w czterech punktach przygotowań: w Jarosławiu - Duszpasterstwo Akademickie przy parafii Matki Bożej Królowej Polski, w Krośnie - parafia Ojców Kapucynów, w Sanoku - Kaplica pw. św. Maksymiliana i w Przemyślu - Młodzieżowy Dom Katolicki „Roma”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

KUL. Przez litanię do serca Maryi

2024-05-06 06:05

KUL

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?