Reklama

Świat

Symbole ŚDM w USA

Mazur/episkopat.pl

Kościół katolicki w USA mobilizuje wiernych do modlitwy w intencji nadchodzącego Synodu Biskupów i udziału w styczniowych Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Z tej okazji w drugiej połowie sierpnia kraj odwiedzą symbole ŚDM, krzyż i ikona Maryi, przy których będą się modlić m.in. mieszkańcy Los Angeles, Miami i Waszyngtonu.

Symbole ŚDM, krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, będą na terenie Stanów Zjednoczonych w dn. 19-27 sierpnia br. To wyjątek na trasie pielgrzymki, która obejmuje kraje Ameryki Środkowej. W USA symbole spotkania młodych odwiedzą kolejno Chicago, Miami, Houston, Waszyngton i Los Angeles.

Wydarzenie to związane jest z troską amerykańskich biskupów o wspólne przygotowania do październikowego Synodu Biskupów nt. młodzieży i styczniowego spotkania młodych z papieżem Franciszkiem w Panamie. Tym bardziej z uwagi na liczną obecność w tym kraju katolików hiszpańskojęzycznych.

- Jesteśmy wdzięczni za możliwość przyjęcia w naszym kraju tych wyjątkowych i jednoczących symboli. Mam nadzieję, że poprzez ten krzyż i ikonę młodzież i młodzi dorośli spotkają się z Chrystusem i Jego Matką, tak jak wielu podczas ŚDM – mówił bp Frank Caggiano, odpowiedzialny w amerykańskim episkopacie za przygotowania do przyszłorocznego spotkania młodych. Przypomina też, że pielgrzymka ta zbiega się z obchodami 25-lecia ŚDM w Denver.

Reklama

Podczas wizyty w USA, symbole ŚDM odwiedzą m.in. narodowe sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie. Z kolei w Miami będą przyjęte m.in. w ośrodku dla migrantów i bezdomnych. W każdym z miast modlitwie przy nich będzie przewodniczył biskup miejsca.

Sierpniowa pielgrzymka to trzeci raz, kiedy krzyż ŚDM odwiedzi Stany Zjednoczone. Wcześniej był w tym kraju z okazji przygotowań i przebiegu spotkania młodych w Denver w 1993 r. W 2002 r., przed ŚDM w Toronto, odwiedził też tzw. Ground Zero na nowojorskim Manhattanie, miejsce ataku terrorystycznego na wieże World Trade Centre.

Drewniany krzyż, nazywany dziś krzyżem ŚDM, został wykonany w 1983 r. z okazji rozpoczęcia Nadzwyczajnego Roku Świętego Odkupienia (25 marca 1983–22 kwietnia 1984). Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego młodzież wniosła go do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez cały czas trwania jubileuszu. Na zakończenie obchodów jubileuszowych, w Niedzielę Wielkanocną 1984 r. Jan Paweł II powierzył krzyż młodym, którzy rozpoczęli pielgrzymowanie z nim po całym świecie.

W 2003 r., podczas diecezjalnych obchodów ŚDM, papież podarował młodzieży drugi symbol: kopię ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, której oryginał znajduje się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Od tej pory oba symbole pielgrzymują po całym świecie, zachęcając do modlitwy w intencji młodzieży i kolejnych edycji ŚDM.

2018-08-03 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: spotkania przygotowujące do ŚDM i konkursy na hymn oraz logo imprezy

Na przełomie października i listopada w kilku portugalskich diecezjach ruszyły przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które zostaną zorganizowane w Lizbonie w 2022 r. Największe spotkania, z udziałem m.in. biskupów, odbyły się w Porto oraz w Fatimie.

Więcej ...

Donald Trump: Obyście coraz bardziej przybliżali się do Boga w swojej wierze

2020-02-27 16:22

wPolityce.pl /PAP/EPA

Donald Trump

„Dzisiaj miliony chrześcijan dostąpią naznaczenia na czołach znakiem krzyża. Nałożenie popiołu jest zaproszeniem do tego, by w czasie Wielkiego Postu pościć, modlić się i poświęcić uczynkom miłosierdzia” – powiedział prezydent Donald Trump w swoim przesłaniu do katolików i chrześcijan z okazji Środy Popielcowej.

Więcej ...

Kościół łódzki pokutował za grzechy wykorzystywania seksualnego

2020-02-29 14:07

x Paweł Kłys

Abp Ryś: Grzech jednego człowieka dotyka nas wszystkich - Kościół łódzki pokutował za grzechy wykorzystywania seksualnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dzień, który zamknął kartę w historii Kościoła.

Benedykt XVI

Dzień, który zamknął kartę w historii Kościoła.

Dystrybutor filmu o Najświętszym Sercu Jezusa: ten kult...

Kultura

Dystrybutor filmu o Najświętszym Sercu Jezusa: ten kult...

Rzecznik Episkopatu: w kościołach będzie podawana...

Zdrowie

Rzecznik Episkopatu: w kościołach będzie podawana...

Amerykański Senat zagłosował za zabijaniem noworodków

Rodzina

Amerykański Senat zagłosował za zabijaniem noworodków

Abp Wacław Depo wzywa do śpiewu Suplikacji

Kościół

Abp Wacław Depo wzywa do śpiewu Suplikacji

Posty nakazane zachowywać

Posty nakazane zachowywać

Kiedy obowiązuje post?

Kiedy obowiązuje post?

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki...

Wiara

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki...

„Najświętsze Serce” - od piątku w polskich kinach

Polska

„Najświętsze Serce” - od piątku w polskich kinach