Reklama

Mazur/episkopat.pl

Symbole ŚDM w USA

2018-08-03 10:33

azr (KAI) / Waszyngton

Kościół katolicki w USA mobilizuje wiernych do modlitwy w intencji nadchodzącego Synodu Biskupów i udziału w styczniowych Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Z tej okazji w drugiej połowie sierpnia kraj odwiedzą symbole ŚDM, krzyż i ikona Maryi, przy których będą się modlić m.in. mieszkańcy Los Angeles, Miami i Waszyngtonu.

Symbole ŚDM, krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, będą na terenie Stanów Zjednoczonych w dn. 19-27 sierpnia br. To wyjątek na trasie pielgrzymki, która obejmuje kraje Ameryki Środkowej. W USA symbole spotkania młodych odwiedzą kolejno Chicago, Miami, Houston, Waszyngton i Los Angeles.

Wydarzenie to związane jest z troską amerykańskich biskupów o wspólne przygotowania do październikowego Synodu Biskupów nt. młodzieży i styczniowego spotkania młodych z papieżem Franciszkiem w Panamie. Tym bardziej z uwagi na liczną obecność w tym kraju katolików hiszpańskojęzycznych.

- Jesteśmy wdzięczni za możliwość przyjęcia w naszym kraju tych wyjątkowych i jednoczących symboli. Mam nadzieję, że poprzez ten krzyż i ikonę młodzież i młodzi dorośli spotkają się z Chrystusem i Jego Matką, tak jak wielu podczas ŚDM – mówił bp Frank Caggiano, odpowiedzialny w amerykańskim episkopacie za przygotowania do przyszłorocznego spotkania młodych. Przypomina też, że pielgrzymka ta zbiega się z obchodami 25-lecia ŚDM w Denver.

Reklama

Podczas wizyty w USA, symbole ŚDM odwiedzą m.in. narodowe sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie. Z kolei w Miami będą przyjęte m.in. w ośrodku dla migrantów i bezdomnych. W każdym z miast modlitwie przy nich będzie przewodniczył biskup miejsca.

Sierpniowa pielgrzymka to trzeci raz, kiedy krzyż ŚDM odwiedzi Stany Zjednoczone. Wcześniej był w tym kraju z okazji przygotowań i przebiegu spotkania młodych w Denver w 1993 r. W 2002 r., przed ŚDM w Toronto, odwiedził też tzw. Ground Zero na nowojorskim Manhattanie, miejsce ataku terrorystycznego na wieże World Trade Centre.

Drewniany krzyż, nazywany dziś krzyżem ŚDM, został wykonany w 1983 r. z okazji rozpoczęcia Nadzwyczajnego Roku Świętego Odkupienia (25 marca 1983–22 kwietnia 1984). Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego młodzież wniosła go do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez cały czas trwania jubileuszu. Na zakończenie obchodów jubileuszowych, w Niedzielę Wielkanocną 1984 r. Jan Paweł II powierzył krzyż młodym, którzy rozpoczęli pielgrzymowanie z nim po całym świecie.

W 2003 r., podczas diecezjalnych obchodów ŚDM, papież podarował młodzieży drugi symbol: kopię ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, której oryginał znajduje się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Od tej pory oba symbole pielgrzymują po całym świecie, zachęcając do modlitwy w intencji młodzieży i kolejnych edycji ŚDM.

Tagi:
symbole ŚDM

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„NIEDZIELA

„NIEDZIELA" JUTRA

Marszałek senatu w Częstochowie

Marszałek senatu w Częstochowie

Bitwa pod Małogoszczem

Bitwa pod Małogoszczem

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Zawód z misją

Zawód z misją

Zebranie Walne Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków ( FOPP) w żagańskiej Sali Tradycji Czarnej Dywizji.

Zebranie Walne Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków ( FOPP) w...

Wrocławskie uroczystości 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę i Międzynarodowego Dnia Sybiraka

Wrocławskie uroczystości 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na...

Inauguracja projektu remontu poaugustiańskiego klasztoru w Żaganiu

Inauguracja projektu remontu poaugustiańskiego klasztoru w Żaganiu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem