Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 3/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Świetlica dla dzieci

We wtorek 9 listopada ub. r. swoje pierwsze urodziny świętowała świetlica opiekuńczo-wychowawcza „Caritas” dla dzieci z osiedla Mniszek, działająca przy kościele św. Józefa w parafii św. Andrzeja Boboli w Grudziądzu. Do świetlicy regularnie uczęszcza 40 dzieci w wieku 7-13 lat. Dzieci przychodzą na zajęcia od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-19.00. Pracami w świetlicy kieruje pedagog Zofia Frankiewicz-Duda pod opieką proboszcza ks. Józefa Lipskiego i wykwalifikowanej kadry opiekuńczo-wychowawczej. Dzieci znajdują pomoc podczas odrabiania lekcji i mogą w ciekawy sposób zagospodarować swój wolny czas. Biorą udział w zajęciach plastycznych, muzycznych, sportowych, psychologicznych i terapeutycznych rozwijających twórcze myślenie. Mogą także uczestniczyć w kółkach: teatralnym, tanecznym oraz w chórku.
W rocznicę działalności, a jednocześnie w ramach miejskiej akcji „Miesiąc dla zdrowia”, zaproszono na spotkanie sponsorów i wolontariuszy pomagających w prowadzeniu placówki. Obecny był również ks. Marek Borzyszkowski, dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas, który w miarę możliwości wspiera prace świetlicy. Dzieci przedstawiły program Zdrowo, bezpiecznie i ciekawie, zaprezentowały też to, czego się nauczyły dzięki popołudniowym zajęciom. Na zakończenie odbyła się degustacja zdrowej żywności, przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Odzieżowych w Grudziądzu.

Ks. Bogdan Tułodziecki

Dekanat Lidzbark

Czwartkowe adoracje w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Poprzez ogłoszenie Roku Eucharystii Ojciec Święty Jan Paweł II pragnie zachęcić Kościół do większego wkładu na rzecz pokoju, solidarności i wspólnoty, gdyż Eucharystia stanowi święto realnej obecności Chrystusa i centrum wiary Kościoła. Dla Papieża Eucharystia jest centralnym punktem każdego dnia jego życia. Kapłani i wierni z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku odpowiedzieli na wezwanie Ojca Świętego adoracją Najświętszego Sakramentu, która odbywa się w każdy czwartek w godz. 20.00-21.00. Warunkiem adoracji jest wiara i miłość. Jeśli człowiek znajduje czas dla Jezusa w Sakramencie Ołtarza, wielbi Go i adoruje, pokazuje tym samym, że Go poszukuje, pragnie wysławiać i wychwalać. Nasze parafialne adoracje odbywają się w atmosferze głębokiej czci, w ciszy i milczeniu kapłana i wiernych. Wyjątek stanowią pierwsze czwartki miesiąca, kiedy podczas godzinnej adoracji swój kwadrans mają Wspólnota Młodzieżowa i Zespół „Hosanna” pod kierunkiem wikariuszy: ks. Michała Dąbkowskiego i ks. Karola Schmidta. Młodzież, kończąc adorację, uświetnia czas śpiewem pieśni eucharystycznych oraz cytatami z nauczania Jana Pawła II poświęconymi zagadnieniu Eucharystii. Każda adoracja kończy się Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa, błogosławieństwem wiernych i Apelem Jasnogórskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ewa Rogozińska

Koncert „Rzecz o nadziei...”

21 listopada ub. r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, wierni parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku mieli okazję uczestniczyć w koncercie zatytułowanym: „Rzecz o nadziei, czyli Jeśli jest noc, musi być dzień”. Inicjatorem koncertu byli: Wspólnota Młodzieżowa wraz z opiekunami ks. Michałem Dąbkowskim i ks. Karolem Schmidtem. Młodzież oraz zespół muzyczny w składzie: J. Piotrkowska (vocal), M. Kwiatkowski (vocal), H. Górzyński (gitara akustyczna) oraz zaprzyjaźnieni z parafią: M. Senkowska z Działdowa (skrzypce) i M. Dąbkowski z Grupy koło Grudziądza (gitara basowa) recytowali i śpiewali wiersze, m.in.: ks. J. Twardowskiego, A. Asnyka, K. I. Gałczyńskiego, J. Pietrzaka. Nad muzyczną stroną koncertu czuwał P. Komoszyński.
Jak wskazuje tytuł koncertu, spotkanie miało charakter refleksji o nadziei, która wspomaga człowieka w trudnych, czasami wręcz dramatycznych momentach życia. Niekiedy jest darem niedocenianym lub lekceważonym. Niejednokrotnie bywa ostatnią deską ratunku, a bez niej nie byłoby sensu rozpoczynać żadnego trudniejszego działania. Jako jedna z cnót Boskich wyraża się w postawie człowieka, który pewny swej wiary w miłość, jaką Bóg go obdarza, z ufnością oczekuje obiecanego zbawienia. Nadzieja znajduje swe oparcie w Jezusie Chrystusie. Jak mówi papież Jan Paweł II: „Nadzieja jest czymś więcej niż tylko powierzchownym optymizmem, który pojawia się wyłącznie wtedy, gdy nie chcemy się przyznać, że otacza nas ciemność. Jest ona raczej realistyczną i pozytywną wizją tych, którzy zobaczyli ciemność w całej pełni, po czym odkryli w jej sercu światło”.
Artystów biorących udział w koncercie nagrodzono owacjami, a ks. kan. Marian Wiśniewski, proboszcz parafii, podziękował i wyraził słowa uznania dla osób, które przygotowały i uświetniły to wydarzenie.

Reklama

Ewa Rogozińska

Dekanaty toruńskie

Nietypowa Wigilia…

Rajd Wigilijny Zespołu Szkół nr 10 w Toruniu odbył się już po raz piąty. W drugi weekend grudnia gimnazjaliści, licealiści oraz absolwenci pod przewodnictwem polonistki Marii Mazurkiewicz oraz katechetów Piotra Biegalskiego i Piotra Karepina wyjechali do Gaju-Grzmięcej na Pojezierzu Brodnickim. Te wyjazdy to nie tylko przyjemność, ale także wyjątkowe przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Wieczerza wigilijna wprawiła nas w nastrój refleksji, a dzielenie opłatkiem i śpiewanie kolęd przybliżyło nas do prawdziwej Wigilii.
Czym byłaby jednak Wigilia bez Pasterki? Ten problem udało nam się rozwiązać dzięki pomocy ks. Czesława Grajkowskiego z parafii św. Jakuba w Toruniu. Ks. Czesław, który także uczy nas religii, znalazł kilka godzin wolnego czasu i przyjechał do Gaju-Grzmięcej, zasiadł z nami do wieczerzy, a późnym wieczorem odprawił Mszę św. Dziękujemy serdecznie ks. Czesławowi za jego obecność na naszym rajdzie; dzięki tej Wigilii i Pasterce mogliśmy głębiej i bardziej świadomie przeżywać święta Bożego Narodzenia.
W imieniu społeczności uczniowskiej oraz opiekunów z Zespołu Szkół nr 10 -

Reklama

Ewelina Wiśniewska (kl. 3b Gimnazjum nr 11)

Witaj, gwiazdko złota...

Gwiazdka zaświeciła 20 grudnia ub. r. nad kościołem św. Michała Archanioła na toruńskich Rybakach, gdzie dzieci z Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza obchodziły wigilię Bożego Narodzenia. Sala Jana Pawła II była pełna, bo wraz z ok. 120 dzieci przybyło wielu dorosłych gości. Zaszczycili nas swoją obecnością pasterz diecezji bp Andrzej Suski i prezydent Torunia Michał Zaleski oraz ks. prof. Jerzy Bagrowicz - dziekan Wydziału Teologicznego UMK, Hanna Miller - dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta, a także Anna Kłobukowska - dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu. Przy honorowym stole obok gości i sponsorów zasiedli: ks. Piotr Bieniek - gospodarz parafii i ks. Józef Gibała - dyrektor Oratorium. Tuż obok dzieci znaleźli miejsce wychowawcy i pracownicy Oratorium, którzy na co dzień poświęcają się pracy z nimi. Byli też współbracia kapłani i siostry zakonne. Przede wszystkim jednak było dwóch najważniejszych gości: Pan Jezus, którego narodziny obchodziliśmy, i św. Mikołaj z wozem (i to niejednym) prezentów.
Ks. Józef Gibała odczytał fragment Ewangelii św. Łukasza, a Ania Grzecznowska powitała gości w imieniu dzieci. Pięknie przemawiali Biskup Andrzej, Prezydent Miasta i proboszcz parafii, ks. Piotr Bieniek. Potem wszyscy przełamali się opłatkiem, życząc sobie wzajemnie wielu łask Bożej Dzieciny. Wszystko to działo się w przepięknie udekorowanej sali, przy choince i żłóbku, na tle mrugających gwiazdek. Stoły uginały się od potraw, dzieci i goście spożywali pokarm pobłogosławiony przez Księdza Biskupa. Po wieczerzy przybył św. Mikołaj w asyście aniołów (dzieci z Oratorium) poprzedzających pojazdy pełne darów. Każdy z obecnych otrzymał upominek. Nie wszyscy jednak otrzymali podarunek tak łatwo; musieli odpowiadać na pytania św. Mikołaja. Radość była wielka, a wszystko przeplatał śpiew kolędy i występy taneczno-wokalne zespołu „Michałki”, czyli dzieci z Oratorium - przygotowanych starannie przez Annę Lewandowską.
W ten wieczór stanowiliśmy jedną wielką, oratoryjną rodzinę. Radość nasza była tym większa, że wkrótce patron Oratorium i założyciel Zgromadzenia Księży Michalitów i Sióstr Michalitek, sługa Boży - ks. Bronisław Markiewicz zostanie ogłoszony błogosławionym. Gloria in excelcis Deo!

Ks. Józef Gibała - dyrektor Oratorium

Koncert Muzyki Dawnej

Jeszcze pamiętaliśmy koncert z 6 listopada ub. r., a już w sobotę 18 grudnia w toruńskim Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II mieliśmy przyjemność po raz kolejny gościć Zespół Muzyki Dawnej „Passione Secondo Musica”. Zespół, działający przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, realizuje projekt „Zapomniane Dziedzictwo”, dofinansowany z funduszu Unii Europejskiej w ramach programu „Młodzież”. Artyści przedstawili utwory XVII- i XVIII-wieczne, które zapomniane przez wiele lat czekały na swoją ponowną premierę. Większość rękopisów była w bardzo złym stanie i wymagała rekonstrukcji. Niestety, w wielu przypadkach nie było możliwe ustalenie ich autorstwa.
W CDS zespół wystąpił w składzie: Anna Gończar - sopran, Michał Wajda-Chłopicki - kontratenor, Szymon Szetela - tenor, Łukasz Rynkowski - bas, Michał Kwaśniak i Paulina Grodzińska - skrzypce, Paulina Zmysłowska i Aleksandra Majewska - altówki, Martyna Kocik - wiolonczela, Dorota Zimna - klawesyn. Ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia zespół zaprezentował kolędy i pastorałki oraz Mszę Pastoralną. Były to: Offertorium D-dur A. Dankowskiego, Sinfonia D-dur V. Pichla, Pastorella Polonica A. Neumana oraz utwory autorów nieznanych: Aria Pastoralis, Pastorella „Dies est letitia”, Pastorella „Pastores ex somno” i Missa Pastoralis G-dur. Zespół koncert zadedykował ks. Andrzejowi Piontkowskiemu, dyrektorowi Centrum Dialogu Społecznego, z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia.
Już teraz wraz z zespołem „Passione Secondo Musica” pragniemy zaprosić wszystkich miłośników muzyki baroku na koncert 22 stycznia br. (sobota, godz. 19.00) do Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II w Toruniu przy ul. Łaziennej 22.

Piotr Polakowski

Podziel się:

Oceń:

0 0
2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Więcej ...

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

2024-03-26 09:42
Roxie Węgiel

Mat.prasowy/Pasja

Roxie Węgiel

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Więcej ...

Pożegnanie poety

2024-03-28 17:13

Biuro Prasowe AK

- Niepoprawny indywidualista, a jednak bardzo przywiązany do wspólnoty ducha, obyczaju, kultury, języka – mówił o zmarłym poecie abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...